Aktualności | Medalowa passa szermierzy Piasta

Medalowa passa szermierzy Piasta

Opublikowane: 16.05.2024 / Sekcja: Miasto  Sport

Łącznie 5 medali – w tym 3 srebrne i 2 brązowe – wywalczyła reprezentacja sekcji szermierczej Piasta Gliwice podczas XXX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Obornikach Śląskich. Równolegle w Krakowie rozegrany został III Puchar Żubrów, w którym młodsi gliwiczanie zdobyli 4 medale w 3 kategoriach wiekowych – w tym 3 złote i 1 brązowy – oraz zakwalifikowali się do czerwcowego finału. A to nie koniec sukcesów…

W maju szpadziści i szpadzistki Piasta doskonale zaprezentowali się podczas dwóch imprez – XXX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Obornikach Śląskich (najważniejszego wydarzenia sportowego w roku, organizowanego w Polsce dla zawodników i zawodniczek w wieku 15–17 lat, którzy rywalizują o medale mistrzostw Polski Juniorów Młodszych) oraz III  Pucharu Żubrów w Krakowie, podczas którego rywalizowali młodsi zawodnicy.

Podczas pierwszej z imprez sekcja szermiercza Piasta wystawiła liczną reprezentację. W turnieju indywidualnym, w kategorii dziewcząt walczyło aż 8 szpadzistek, czyli 1/5 składu turnieju. Na podium stanęły Magda Ratyna i Oliwia Janeczek, które zajęły odpowiednio 2. i 3. miejsce. W finałowej ósemce znalazły się jeszcze Wiktoria Jędrzejec i Michalina Szymczyk, które wywalczyły odpowiednio 5. i 8. lokatę. Z kolei w kategorii chłopców walczyło 5 szpadzistów Piasta, który jako jedyny klub wprowadził do finałowej ósemki aż trzech szermierzy. Na 3. miejscu podium stanął Seweryn Gusta. Tuż za nim, na 5. lokacie turniej zakończył Tymoteusz Huwer, a na 6. Błażej Kurowski.

W turnieju drużynowym rywalizowało w sumie 12 drużyn. W kategorii dziewcząt Piast jako jedyny klub mógł wystawić dwie ekipy. Pierwsza w składzie: Oliwia Janeczek, Wiktoria Jędrzejec, Magda Ratyna i Michalina Szymczyk ostatecznie zajęła 2. miejsce, w finale ulegając nieznacznie szpadzistkom z AZS Wartislavia Wrocław. Drugi zespół w składzie: Kamila Gusta, Maja Majerek, Kinga Smolarczyk i Maria Szczurowska w meczu o 3. miejsce uległy Toruńskiej Szkole Szermierczej i zawody zakończyły na 4. lokacie. Drużyna chłopców w składzie: Franciszek Drobczyk, Seweryn Gusta, Tymoteusz Huwer i Błażej Kurowski – podobnie jak pierwszy team dziewcząt, stanęła na 2. stopniu podium, uznając wyższość składu PKMSzerm Warszawa.

Równolegle w Krakowie zawodnicy Piasta rywalizowali podczas III Pucharu Żubrów. W kategorii U14 dziewcząt najlepsza okazała się Hanna Szczurowska, która w finale pokonała Katarzynę Kuczerę z gliwickiego Muszkietera. Stawkę uzupełniła Amelia Kowalik, która zajęła 3. miejsce. Kolejny złoty medal – w kategorii wiekowej U12 – wywalczyła dla Piasta Aleksandra Kowalska, która w finale pokonała Kaję Wojtuń z Sokoła Mosir Krosno. Z kolei trzecie złoto – w najmłodszej kategorii wiekowej U9 – zapewnił klubowi Leon Drożdżał. Finał turnieju, do którego zakwalifikowała się cała ta trójka medalistów oraz Tytus Kurowski, zostanie rozegrany 22–24 czerwca w Niepołomicach.

Sukcesów ciąg dalszy

Dobrą passę szermierze Piasta przypieczętowali kolejnymi zwycięstwami, tym razem podczas II Turniej Piastów Opolskich w szpadzie, który został rozegrany w Opolu z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Na podium w turnieju indywidualnym w kategorii U17 stanęła Maria Szczurowska. Z kolei w turnieju drużynowym zwyciężyły aż 3 zespoły Piasta – 2 ekipy w składzie: Karolina Gusta, Maria Szczurowska i Maria Vysotskaya oraz Paweł Korkus, Jacek Dobrzański, Franciszek Drobczyk i Tymoteusz Huwer kategorii junior młodszy oraz drużyna w składzie: Amelia Kowalik, Ola Kowalska, Zuzanna Nogaj i Alicja Świt w kategorii U14.

Gratulujemy! (ml/piast.gliwice.pl)

Zawodnicy Piasta na podium III Pucharu Żubrów Zawodnicy Piasta na podium XXX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Zawodnicy Piasta na podium XXX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Zawodnicy Piasta na podium XXX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Zawodnicy Piasta na podium II Turnieju Piastów Opolskich Zawodnicy Piasta na podium II Turnieju Piastów Opolskich Zawodniczki Piasta na podium II Turnieju Piastów Opolskich