Aktualności | Gliwicki modelarz mistrzem Europy

Gliwicki modelarz mistrzem Europy

Opublikowane: 11.09.2024 / Sekcja: Miasto  Sport

Instruktor i zawodnik Gliwickiego Stowarzyszenia Modelarzy Lotniczych – Czesław Ziober – zwyciężył w fazie indywidualnej Mistrzostw Europy FAI F1E 2024 w klasie modeli szybowców sterowanych automatycznie. Podczas rozegranych w Czechach zawodów reprezentacja Polski, w składzie której startowali gliwiczanie, zdobyła także 2 srebrne i 1 brązowy medal. Gratulacje!

W mistrzostwach rozegranych pod koniec sierpnia na czeskich wzgórzach Litoměřice i Rana rywalizowali zawodnicy i zawodniczki z Polski, Czech, Słowacji, Ukrainy, Francji czy Rumunii. Wyjątkowo udany start zaliczyli Polacy, którzy wywalczyli łącznie 4 medale.

W fazie indywidualnej najcenniejszy, złoty medal wywalczył gliwicki instruktor i zawodnik – Czesław Ziober, który przedłużył tym samym znakomitą passę gliwickich modelarzy w klasie modeli szybowców sterowanych automatycznie. Ubiegłoroczny mistrz, Konrad Żurowski (GSML) w tym roku ostatecznie zajął 11. miejsce.

Polacy doskonale zaprezentowali się też w klasyfikacji drużynowej, w której zdobyli srebro, walcząc w składzie: Czesław Ziober (GSML), Paulina Szumska (SM ISKRA Kleszczów, instruktorzy: Cyprian Błaszczyk i Rafał Szumski, indywidualnie 24. miejsce), Jacek Żurowski (GSML, indywidualnie 18. miejsce) i Bernard Okrent (Aerolub ROW Rybnik, indywidualnie 17. miejsce).

Równie dobrze poradzili sobie nasi juniorzy, którzy drużynowo zdobyli brązowy medal, walcząc w składzie: Sergiusz Maćkowski (GSML, instruktor Czesław Ziober, indywidualnie 18. miejsce),  Adam Niemczyk (GSML, instruktor Roman Sowa, indywidualnie 10. miejsce), Piotr Bryja (Aeroklub Nowy Targ, indywidualnie 9. miejsce) oraz Amelia Wojnicka (SM ISKRA Kleszczów, instruktorzy: Cyprian Błaszczyk i Rafał Szumski, indywidualnie 13. miejsce), która zdobyła także srebrny medal w kategorii kobiet juniorek.

Szybowce sterowane automatycznie F1E zaopatrzone są w system magnetyczny lub elektroniczny, który zapewnia lot modelu w określonym kierunku (najczęściej pod wiatr). Zawodnik wypuszcza model z miejsca startu, najczęściej z pagórka lub wzniesienia, a sędziowie mierzą czas lotu. Wykonuje się pięć lotów oficjalnych a ich suma czasów - osiągnięty rezultat przelicza się na punkty procentowe - determinuje wynik i zajęte miejsce. (ml/ GSML)

Zawodnicy na podium Czesław Ziober na podium Zdjęcie grupowe wszystkich zawodników