Aktualności | DZIEŃ LUDZI BEZDOMNYCH

DZIEŃ LUDZI BEZDOMNYCH

DZIEŃ LUDZI BEZDOMNYCH

Opublikowane: 11.04.2013 / Sekcja: Miasto  Życie i styl 

14 kwietnia przypada Dzień Ludzi Bezdomnych. Warto pamiętać przy tej okazji, że bezdomność jest problemem społecznym o zasięgu i znaczeniu ogólnokrajowym.

Wśród przyczyn bezdomności wymienia się m.in.:
- rozpad rodziny – zerwanie przez członków rodziny więzi formalnych, psychologicznych i społecznych, a w konsekwencji niewypełnianie przez rodzinę jej podstawowych funkcji, związanych z odpowiedzialnością za los swoich członków;
- eksmisję – spowodowaną zadłużeniem lokatorów z tytułu opłat za czynsz lub innych przyczyn ekonomicznych;
- opuszczenie zakładu karnego przy jednoczesnym braku możliwości powrotu do mieszkania lub uzyskania go w miejscu poprzedniego zamieszkania;
- brak możliwości uzyskania zatrudnienia;
- przemoc w rodzinie;
- uzależnienie od alkoholu lub innych środkó;,
- brak schronienia w wyniku m.in. opuszczenia placówki opiekuńczo-wychowawczej, szpitala psychiatrycznego itp.;
- brak tolerancji społecznej.

Według ONZ  na świecie jest ponad 100 milionów bezdomnych. W Polsce ich liczbę określa się od 30 do 200 tysięcy. Nikt jednak nie zna dokładnych danych, ponieważ osoby te nigdzie nie są zameldowane i przemieszczają się z miejsca na miejsce.

Z przeprowadzonych badań wynika, że na terenie gminy Gliwice przebywa ok. 230 osób bezdomnych. Zdecydowaną większość stanowią bezdomni przebywający w placówkach zapewniających schronienie.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

• Nie jest prawdą, że wszyscy bezdomni to alkoholicy, a bezdomność to patologia. Przyczyny bezdomności są bardzo różnorodne i nie zawsze leżą po stronie samej osoby bezdomnej.

Uzależnienie od alkoholu (39,7%) jest jedną z wielu wskazywanych przyczyn – ale nie jedyną –  bezdomności. Inne to m.in. wymeldowanie, przemoc, eksmisja, konflikt w rodzinie, bezrobocie, niepełnosprawność. Bezdomność uwarunkowana jest wieloma czynnikami systemowymi, prawnymi, instytucjonalnymi i jednostkowymi. Najczęściej jest ich splotem i wypadkową.

• Bezdomność z wyboru nie istnieje.

Badacze i praktycy zagadnienia bezdomności są przekonani, że bezdomność z rzeczywistego wyboru nie istnieje. U podłoża bezdomności zawsze pojawiają się inne problemy: np. uzależnienie, problemy psychiczne, rozpad rodziny itp. Deklaracja wyboru bezdomności jest raczej próbą usprawiedliwienia bezdomności niż realnym czynnikiem i przyczyną bezdomności. Trudno chociażby ucieczkę przed przemocą domową nazywać własnym wyborem.

• Nie jest prawdą, że powrót ludzi bezdomnych do społeczeństwa zależy tylko od ich woli i chęci. Stygmat i stereotyp bezdomności utrudnia ludziom doświadczającym tego problemu wyjście z bezdomności.

Ludzie doświadczający bezdomności podkreślają, że negatywny odbiór społeczny, niechęć oraz fałszywe wyobrażenie bezdomności utrudniają realnie integrację ze społeczeństwem (podjęcie pracy, uzyskanie mieszkania). Stygmat bezdomności podawany jest przez ludzi bezdomnych jako główna bariera w wychodzeniu z bezdomności.

• Nie jest prawdą, że odpowiedzialność za rozwiązywanie problemu bezdomności spoczywa tylko na pomocy społecznej. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za rozwiązywanie problemu bezdomności.

Nie tylko pomoc społeczna odpowiada za walkę z bezdomnością, podobnie jak pomoc społeczna samodzielnie nie rozwiąże tego problemu. Niezbędna jest szeroka i skuteczna polityka społeczna, zakładająca udział wielu sektorów m.in. rynku pracy, mieszkalnictwa, służby zdrowia, wymiaru sprawiedliwości, edukacji. Niezbędny jest także udział obywateli, opinii społecznej i masmediów. Im więcej zaangażowanych osób, firm, instytucji, tym większa szansa na realną pomoc osobom bezdomnym i zlikwidowanie bezdomności.

Źródło: http://www.pfwb.org.pl/o_bezdomnosci