Aktualności | Drony na gliwickim niebie. Czas oblotów!

Drony na gliwickim niebie. Czas oblotów!

fot. Freepik

Drony na gliwickim niebie. Czas oblotów!

Opublikowane: 23.10.2023 / Sekcja: Miasto 

Do końca października w różnych porach dnia i częściej niż zwykle dostrzeżemy nad Gliwicami latające drony. Około 30-centymetrowe maszyny są pilotowane przez operatorów z warszawskiej firmy Enprom na zlecenie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Drony nie rejestrują obrazu ani dźwięku, nie zbierają też danych osobowych ani żadnych innych informacji. Nie będą też zakłócać spokoju, ponieważ poruszają się na relatywnie dużych wysokościach: 45 i 80 metrów. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny z firmą Enprom pod numerem telefonu 535-750-065 lub mailowy na adres d.kasprzak@enprom.pl – informuje Damian Kasprzak, kierownik projektu w firmie Enprom. Celem tzw. oblotów jest dostarczenie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej wiarygodnych danych o jakości odbioru sygnałów nadawanych przez bezzałogowe statki powietrzne, czyli drony. Pozwoli to skuteczniej wykrywać je w przyszłości. 

To – przypomnijmy – element unijnego projektu „Usługi cyfrowe dla Bezzałogowych Statków Powietrznych”, zwiększającego bezpieczeństwo mieszkańców i realizowanego na podstawie umowy między Polską Agencją Żeglugi Powietrznej a Miastem Gliwice i gminami Pilchowice i Sośnicowice oraz Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią. Bezzałogowce, sterowane przez doświadczonych pilotów działających na zlecenie PAŻP, będą widoczne zwłaszcza nad Starymi Gliwicami, Ostropą, Wójtową Wsią, Trynkiem i Bojkowem. 

Drony stworzą przestrzenną mapę terenu, która w przyszłości pomoże w bezpiecznym poruszaniu się tego typu urządzeń nad Gliwicami i pozostałymi gminami objętymi unijnym projektem. Specjaliści zmierzą sygnały wysyłane przez bezzałogowce, by lepiej określić ich położenie w przestrzeni oraz wskażą obiekty przekraczające wysokość 25 m, np. budynki, maszty, słupy i drzewa.  

Projekt „Usługi cyfrowe dla Bezzałogowych Statków Powietrznych” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

logotyp unijny do projektu dronowego