Aktualności | Coraz więcej drzew w Gliwicach – tylko w ostatnich miesiącach nasadzono ich ponad 800. Będą kolejne

ludzie przy drzewie. Dwóch w zielonych ubrankach, jeden  pomarańczowym

Fot. materiały ZDM w Gliwicach

Coraz więcej drzew w Gliwicach – tylko w ostatnich miesiącach nasadzono ich ponad 800. Będą kolejne

Opublikowane: 19.03.2025 / Sekcja: Miasto  Zielone Gliwice 

Trwają intensywne nasadzenia drzew w pasach drogowych i odbrukowywanie zabetonowanych przestrzeni w miejscach, gdzie jest to możliwe. Od końca października ubiegłego roku posadziliśmy już ponad 800 drzew.

Nowe nasadzenia pojawiły się w różnych dzielnicach, w starannie dobranych lokalizacjach w pasach drogowych. Ostatnie przeprowadzono m.in. przy ul. Czapli. Przestrzeń upiększyły tam klony polne odmiany Elegant

Trwa nasadzanie kolejnych 180 drzew

Nasadzenia obejmują ul. Akademicką i Dojazdową. Pojawią się tam m.in. lipy srebrzyste odmiany Brabant oraz graby pospolite Fastigiata. W niektórych miejscach oko cieszyć będą także klony jawory odmiany Rotterdam i jarząby szwedzkie.

Ul. Opawską ozdobiły z kolei czeremchy wirginijskie odmiany Shubert. Wiosną zachwycą zielonymi liśćmi, które latem zmienią kolor na głęboki fiolet. Jesienią z kolei dodadzą uroku dekoracyjnymi owocami.

Gliwice zyskają następne miejsca pod nasadzenia drzew – dziś wzdłuż ul. Powstańców Warszawy trwają kolejne odbrukowywania. Uwolnioną przestrzeń miejską zajmie dziesięć lip drobnolistnych odmiany Greenspire.

Jutro prace przeniosą się na ul. Chopina – po odbrukowaniach pojawią się tam klony polne odmiany Elegant, które wraz z drzewami z poprzednich nasadzeń utworzą spójną aleję.

Również na ul. Zawiszy Czarnego udało się znaleźć miejsce do odbrukowania pod nowe drzewo. Zajmie je klon zwyczajny odmiany Schwedleri, który zachwyca pięknym, ciemnoczerwonym ulistnieniem.

Nowe drzewa upiększą przestrzeń i poprawią jakość powietrza w naszym mieście. (mf/ZDM)