
Mobilne zbiórki elektrośmieci i odpadów tekstylnych 12 lipca w kilku dzielnicach
Opublikowane: 11.07.2025 / Sekcja: Ekologia Karta Mieszkańca MiastoMasz zużyty albo niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny? Pod żadnym pozorem nie wrzucaj go do kontenera! Bądź EKO i skorzystaj z organizowanych przez miasto mobilnych zbiórek elektroodpadów. Gliwice organizują także mobilne zbiórki niezdatnych do użytku ubrań oraz innych tekstyliów, których – zgodnie z przepisami – nie możemy już wyrzucać do śmieci.
Zepsute lub przestarzałe pralki, telewizory, elektroniczne urządzenia i gadżety, zużyty sprzęt oświetleniowy – to nie tylko zalegające w naszych mieszkaniach niepotrzebne rzeczy, ale też odpady niebezpieczne, których nie należy wrzucać do pojemników na odpady komunalne. Muszą trafić do specjalistycznych firm zajmujących się recyklingiem.
Najbliższe zbiórki elektroodpadów 12 lipca:
-
10.00 – 12.00 Brzezinka, ul. Zamojska, przy kościele
-
12.30 – 14.30 Sośnica, ul. Korczoka, przy kościele
Sprzęt należy przynieść do specjalnie oznakowanego samochodu w określonych w harmonogramie godzinach i przekazać pracownikom firmy EKOMAX, która wykonuje zadanie na zlecenie miasta. Wcześniejsze składowanie sprzętu jest zabronione.
Także 12 lipca odbędą się kolejne zbiórki odpadów tekstylnych:
-
8.00 – 10.00 LIGOTA ZABRSKA, ul. Pocztowa, przy szkole
-
11.00 – 13.00 BOJKÓW, ul. Rolników, przy kościele
-
14.00 – 16.00 SIKORNIK, ul. Pliszki, parking przy kościele
Co należy segregować i przekazywać podczas miejskich zbiórek? Najlepiej to, co nie nadaje się już do użytku, tekstylia i ubrania zniszczone, niemożliwe do ponownego wykorzystania.
Podczas mobilnych zbiórek można przekazywać przykładowo:
- stare, podarte, nienadające się do naprawy kurtki, płaszcze, kombinezony sportowe, spodnie, swetry, bluzy, bluzki, bieliznę;
- zużyte obuwie, nieprzydatne do ponownego użycia;
- tekstylne elementy wyposażenia wnętrz, w tym nieprzydatne do wykorzystania zasłony, firany, zniszczone koce, kołdry, poduszki, narzuty, ręczniki, szmaty czy ścierki kuchenne.
Pamiętajmy, że rzeczom w dobrym stanie można nadać drugie życie – np. przekazać potrzebującym, organizacjom charytatywnym lub znajomym.
Całe harmonogramy mobilnych zbiórek znajdują się na stronie segreguj.gliwice.eu. (al)