Aktualności | Zmiany w Gliwickim Budżecie Obywatelskim. Mieszkańcy decydują

Zmiany w Gliwickim Budżecie Obywatelskim. Mieszkańcy decydują

Zmiany w Gliwickim Budżecie Obywatelskim. Mieszkańcy decydują

Opublikowane: 02.01.2025 / Sekcja: Dzieje się  Miasto 

Jak ulepszyć Gliwicki Budżet Obywatelski? Swoje propozycje przedstawili już mieszkańcy w ramach szerokich konsultacji społecznych. Większość z nich zostanie wprowadzona w życie. Natomiast dwa postulaty wymagają zmian w uchwale Rady Miasta Gliwice i w związku z tym  ogłoszone zostały konieczne konsultacje także w tej sprawie. Potrwają od 2 do 16 stycznia. 

Gliwicki Budżet Obywatelski to wspólne przedsięwzięcie wszystkich mieszkańców. Pozwala gliwiczanom bezpośrednio decydować o tym, na co przeznaczona jest część pieniędzy z miejskiej kasy i aktywnie uczestniczyć w rozwoju miasta i dzielnic. To mieszkańcy zgłaszają własne pomysły na projekty, które mają poprawić jakość życia w mieście, a następnie głosują na zadania, które ich zdaniem są najbardziej potrzebne. Pomysły mogą dotyczyć inwestycji i remontów, ale także miejskiej oferty kulturalnej, sportowej czy rekreacyjnej. Wybrane inicjatywy są realizowane przez miasto w kolejnym roku budżetowym. 

W poprzednich edycjach GBO wprowadzano na bieżąco modyfikacje, jednak uznano że już czas, aby zastanowić się nad większymi zmianami. Dlatego w Gliwicach zorganizowano ostatnio szerokie konsultacje z mieszkańcami pod hasłem „Jak ulepszyć budżet obywatelski?”. Zajęło się nimi miejskie Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych. 

Pytania zostały zadane przedstawicielom różnych środowisk, w tym radnym dzielnic, lokalnym liderom, a także osobom zaangażowanym w realizację budżetu obywatelskiego. Co ważne, mieszkańcy przedstawiali swoje opinie w elektronicznych ankietach, a z możliwości tej skorzystało 275 gliwiczan. Ankieterzy wyruszyli także w miasto. Ponadto odbyły się spotkania dla dotychczasowych wnioskodawców w formie badań fokusowych, prowadzonych razem z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych, które wsparło merytorycznie proces konsultacji. Proces wsparł także Śląski Urban Lab. Wyniki badań umożliwiły identyfikację kluczowych wyzwań i koniecznych usprawnień. 

Wprowadzimy kilkanaście proponowanych zmian w kilku kluczowych obszarach działań związanych z GBO. Niektóre już od najbliższej edycji. Dwie z nich wymagają zmiany zapisów uchwały Rady Miasta Gliwice i w tym przypadku to radni podejmą ostateczną decyzję. Dotyczą one zmniejszenia liczby wymaganych podpisów poparcia dla wniosków ogólnomiejskich oraz określenia maksymalnej wartości tzw. projektu miękkiego (innego niż inwestycyjny lub remontowy). Konsultujemy propozycję, aby było to nie więcej niż 15% puli środków dla danej dzielnicy. Projekt uchwały zmieniającej jest obecnie poddawany konsultacjom. Aby wziąć w nich udział, wystarczy wejść na stronę decydujmyrazem.gliwice.pl. Można tam zapoznać się z projektem uchwały, wyrazić opinię i zapoznać się z raportem z ewaluacji – mówi Marta Kryś, dyrektor Centrum 3.0. 

LINK do KONSULTACJI

Zmiany w GBO 2026

Już w kolejnej edycji Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego zostaną wprowadzone zmiany, które ułatwią udział w tej procedurze i lepiej dostosują ją do potrzeb mieszkańców:
1. Lepsza komunikacja i wsparcie dla wnioskodawców
Nowe zasady przewidują organizację konsultacji osobistych oraz telefonicznych na etapie przygotowywania projektów. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli skorzystać z porad ekspertów, co pomoże uniknąć błędów i usprawni składanie projektów. W razie problemów urzędnicy będą kontaktować się z wnioskodawcami, by wspólnie dopracować wniosek. To oznacza większe wsparcie i jasność podczas naboru projektów.
2. Więcej informacji i edukacji
Powstaną nowe poradniki, które wyjaśnią, jak przygotować dobry projekt i jakie są kryteria oceny. Zwiększy się także liczba miejsc do głosowania, a mieszkańcy będą zachęcani do korzystania z łatwego i szybkiego głosowania przez internet. Promocja realizowanych projektów zostanie wzmocniona, a każde zadanie będzie odpowiednio oznaczone. Dzięki temu mieszkańcy zobaczą, że ich głosowanie przekłada się na konkretne realizacje.
3. Przejrzystość i sprawiedliwość
Zostanie utworzony społeczny zespół opiniodawczo-doradczy, który będzie wspierać proces oceny projektów. Dodatkowo wprowadzono zasadę, że sporne wnioski będą omawiane w szerszym gronie, szczególnie przy wątpliwościach co do ogólnodostępności danego zadania oraz odpowiadania na potrzeby danej społeczności. 
4. Elastyczność w realizacji
Choć wciąż obowiązuje zasada realizacji zadań w jednym roku, dopuszczono możliwość kontynuacji projektów, które z obiektywnych przyczyn nie zostały ukończone w terminie. To pozwoli uniknąć sytuacji, w której wartościowe inicjatywy pozostają niedokończone.
5. Ułatwienia dla mieszkańców
Projekty dzielnicowe będą bardziej dopasowane do liczby mieszkańców dzielnicy. W planach jest stworzenie pomocniczego cennika dla wnioskodawców, który ułatwi szacowanie budżetu projektu. Co więcej, liczba wymaganych podpisów poparcia dla wniosków ogólnomiejskich zostanie zmniejszona ze 150 do 100, co ułatwi ich zgłaszanie. (mf/al/GODS)

 

 

 

 

grafika