
Podsumowanie tygodnia (14–19 kwietnia)
Opublikowane: 20.04.2025 / Sekcja: Dzieje się Miasto• Umowa na rozbudowę ul. Zbożowej podpisana. Gliwice stawiają na nowoczesną infrastrukturę. Już niebawem rozpocznie się rozbudowa ulicy Zbożowej – kluczowej arterii łączącej nowe miejskie osiedle mieszkaniowe z głównymi trasami miasta. Wykonawcą inwestycji będzie firma Mostostal Zabrze SA, która wygrała przetarg wart blisko 27 milionów złotych. Co się zmieni? Projekt zakłada poszerzenie drogi krajowej nr 78 na odcinku między ulicami Portową a Toszecką oraz budowę nowej łącznicy zjazdowej prowadzącej do ul. Zbożowej. Pojawi się również nowe rondo, które usprawni ruch i umożliwi bezpieczny, bezkolizyjny dojazd do alei Jana Nowaka-Jeziorańskiego. To jednak nie wszystko – nowa infrastruktura ułatwi dostęp do dynamicznie rozwijających się miejskich osiedli przy ul. Zbożowej i Dworskiej oraz do powstającego żłobko-przedszkola. Komfort mieszkańców poprawią również ekrany akustyczne, a także nowoczesne chodniki, ścieżka rowerowa i oświetlenie na odcinku w kierunku ul. Owczarskiej. Po zakończeniu prac, obecny fragment ul. Zbożowej prowadzący do DK 78 stanie się drogą bez przejazdu, z dojazdem wyłącznie do ul. Toszeckiej. Zakończenie robót przewidziano w ciągu 15 miesięcy.
• Mamy 300 nowych radnych dzielnicowych. W poniedziałek, 14 kwietnia, na Scenie Bajka w Kinie Amok miałam wielką przyjemność wręczyć im zaświadczenia o wyborze. Nowi radni będą mogli oficjalnie przystąpić do działania po pierwszych posiedzeniach w dzielnicach, planowanych pod koniec kwietnia i na początku maja. Wówczas wyłonieni zostaną przewodniczący rad i przewodniczący zarządów dzielnic. Przypominam, że radę dzielnicy tworzyć musi 15 radnych. W wyborach do rad dzielnic w Gliwicach, które odbyły się 6 kwietnia, mieszkańcy wybrali swoich przedstawicieli w 12 dzielnicach – tam, gdzie zgłosiło się więcej niż 15 kandydatów. W 8 dzielnicach zarejestrowano dokładnie 15 kandydatów i tam – zgodnie z przepisami – rady powstały bez wyborów. W 1 dzielnicy – Kopernika – rady nie będzie, bo zgłosiło się tylko 13 kandydatów, a w takiej sytuacji radę uznaje się za niewybraną. Życzę Państwu owocnej pracy na rzecz gliwiczan.
• Kilkadziesiąt osób wzięło udział w pierwszym gliwickim Śniadaniu Wielkanocnym dla osób samotnych, ubogich i w kryzysie bezdomności zorganizowanym przez Caritas Diecezji Gliwickiej oraz Miasto Gliwice. Na uczestników spotkania, które odbyło się 16 kwietnia, czekał wspólny świąteczny posiłek, ale przede wszystkim życzliwa rozmowa i obecność drugiego człowieka. Wśród nas są osoby ubogie i samotne. Od lat wyciągamy do nich dłoń z okazji świąt Bożego Narodzenia, ale po raz pierwszy zrobiliśmy to także z okazji Wielkanocy. Wraz z Biskupem oraz Jałmużnikiem Biskupa zaprosiliśmy wszystkich potrzebujących na wspólne śniadanie wielkanocne. To ważne, by o potrzebach tych osób nie tylko mówić, ale i oferować realne wsparcie.
• Przypominam o trwających konsultacjach społecznych dotyczących naliczania opłat za odbiór i wywóz odpadów w Gliwicach. To doskonała okazja, by wspólnie z ekspertami Urzędu Miejskiego oraz Ośrodka Pomocy Społecznej zastanowić się, która metoda naliczania opłat za odpady będzie najwłaściwsza. Spotkania konsultacyjne w dzielnicach powrócą po świątecznej przerwie, tuż przed wielką majówką. W tym czasie czekamy na Wasze opinie – piszcie na adres e-mail konsultacje-odpady@um.gliwice.pl, wypełniajcie ankietę online, zaglądajcie na stronę konsultacje-odpady.gliwice.eu.
• To bardzo dobra wiadomość dla rowerzystów – nie tylko z Łabęd. Mamy już zezwolenie na budowę ścieżki rowerowej i ciągu pieszo-rowerowego przy ul. Strzelców Bytomskich. Można więc już rozpoczynać prace. To kolejny element inwestycji realizowanych w ramach Gliwic przyjaznych rowerzystom. W ramach tego zadania rozbudowane zostaną też inne drogi publiczne, łączące się z ul. Strzelców Bytomskich, tj. ulice Różana, Chatka Puchatka, Zofii Nałkowskiej, Radosna i Kwiatowa. Ta nowa, rowerowa inwestycja powiązana jest z rozbudowywanym układem drogowym w obrębie stacji kolejowej Gliwice – Łabędy, obejmującym m.in. budowę ronda na skrzyżowaniu ul. Głównej i ul. Strzelców Bytomskich, które realizowane są w oparciu o odrębne zezwolenie.
• Dostałam meldunek z placu budowy. Przy ul. Ligonia, gdzie trwa rozbudowa SP nr 10 w ZSP nr 7 wykonawcy rozpoczęli prace fundamentowe. Wcześniej, od strony ul. Daszyńskiego, wykonano dojazd dla ciężkiego sprzętu. To ważna i potrzebna w tej części Gliwic inwestycja. Cieszę się, że tak oczekiwana przez mieszkańców Wójtowej Wsi rozbudowa wreszcie nabiera realnych kształtów. Już wkrótce prawie 500 dzieci, również tych z niepełnosprawnościami, będzie mogło uczyć się i rozwijać w nowoczesnym obiekcie.
• Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach, po świętach wielkanocnych ruszą prace związane z budową tymczasowego łącznika drogowego pomiędzy ulicami Narutowicza i Partyzantów w Łabędach. Droga będzie służyła w kolejnych etapach tymczasowej organizacji ruchu jako fragment trasy objazdowej dla autobusów. Nie pojadą nią auta osobowe. Po zakończeniu jej użytkowania, łącznik zostanie rozebrany, a teren przywrócony do pierwotnego stanu.
• Mnóstwo uśmiechów, wspaniała atmosfera i dużo dobrej energii towarzyszyło zorganizowanej 13 kwietnia w Palmiarni Miejskiej pierwszej profesjonalnej sesji zdjęciowej z udziałem gliwickich rodzin zastępczych, w której miałam przyjemność uczestniczyć. Poszło świetnie, a to dopiero początek wielkiej akcji promującej rodzicielstwo zastępcze w Gliwicach. Spotkanie było okazją nie tylko do wykonania zdjęć, które już niebawem będzie można zobaczyć podczas wystawy, ale też rozmów o tym, jak ważna jest rola rodzin zastępczych, jak niezwykłą rolę pełnią, opiekując się dziećmi, które z różnych przyczyn nie mogą przebywać z biologicznymi rodzicami. Rodzina to miejsce, gdzie dziecko czuje się kochane i bezpieczne. Dlatego tak ważne jest, by tworzyć rodziny zastępcze – pełne ciepła, troski i wsparcia. W gliwickiej pieczy zastępczej dzieci znajdują prawdziwy dom. Dziękuję wszystkim rodzinom za ich ogromne serce i codzienny trud. To właśnie dzięki Wam świat dzieci staje się lepszy. O szczegółach tej pięknej misji przeczytacie na stronie gliwice.eu.
• Seniorzy to bardzo liczna i wyjątkowo aktywna grupa mieszkańców Gliwic. Dlatego miasto – poprzez bogatą ofertę różnorodnych aktywności – stara się zapewniać im jak najlepsze warunki do rozwoju oraz spędzania wolnego czasu. Tylko w ubiegłym roku sama Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zorganizowała aż 811 takich przedsięwzięć, z których skorzystało ponad 27 tysięcy mieszkańców. Więcej na miejskich inicjatyw senioralnych pisaliśmy na stronie gliwice.eu.
• 5 maja obchodzimy Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce także Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Dlatego od 25 kwietnia do 17 maja w naszym mieście odbędzie się 3. edycja Gliwickich Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością. W programie przewidziano liczne spotkania, warsztaty oraz imprezy integracyjne. Więcej na temat obchodów przeczytacie na stronie gliwice.eu.
• 22 kwietnia rozpoczynamy prace na alei Mickiewicza. Mamy wreszcie zgodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na kontynuowanie, wstrzymanych na kilka lat prac przy budowie, objętego ochroną konserwatorską, ciągu pieszo-rowerowego od skrzyżowania z ul. Daszyńskiego do skrzyżowania z ul. Zawiszy Czarnego. Realizacja prac będzie przebiegała zgodnie dokumentacją projektową i warunkami, a także wymogami uzgodnionymi i wskazanymi przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zaraz po Świętach Wielkanocnych ekipy PRUiM S.A. Gliwice i Eurovii Polska pojawią się na odcinku Zawiszy Czarnego – Sobieskiego. Szczegóły inwestycji, dzięki której mieszkańcy zyskają przyjazną i estetyczną przestrzeń, przy jednoczesnej ochronie cennych drzew, opisaliśmy na stronie gliwice.eu.
• W Poniedziałek Wielkanocny w dzielnicy Ostropa odbędzie się coroczna procesja konna. Ten zwyczaj uznawany jest za jeden z najstarszych zachowanych na Śląsku i Łużycach i czyni Ostropę miejscem szczególnym w Polsce. Ostropska tradycja wpisana została na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Szczegóły na: gliwice.eu.
• Zdrowie psychiczne, potrzeby osób z niepełnosprawnościami, rynek pracy, mieszkalnictwo, profilaktyka uzależnień czy poziom zadowolenia z zamieszkiwanej dzielnicy Gliwic – to zaledwie kilka z tematów, na które gliwiczanie mogą się wypowiedzieć w ramach szerokich konsultacji społecznych. Opinie mieszkańców pomogą w opracowaniu skutecznej Strategii rozwiązywania problemów społecznych dla Gliwic na lata 2026–2032 – dokumentu, który wskaże cele przyszłych działań miasta w tym zakresie. W zakończonej ankiecie online i papierowej wzięło już udział 900 osób. Do końca kwietnia ankieterów będzie można spotkać także na ulicach Gliwic. W związku z tym, że seniorzy stanowili niewielką grupę osób, które wypełniły ankietę w wersji online oraz papierowej, to właśnie do nich w szczególności skierowane będą badania w terenie. Ważne! Badania będą w pełni anonimowe. Prowadzący je ankieterzy nie będą pytać o dane osobowe, takie jak imię i nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania czy numer telefonu. Ankieterów będzie można spotkać na ulicy – nie będą odwiedzali mieszkańców w ich domach.
• Dokładnie pół wieku minęło od momentu, gdy jacht zbudowany przez studentów Politechniki Śląskiej po raz pierwszy dotknął wody. Aby upamiętnić moment wodowania jednostki o nazwie „Politechnika Śląska” (później „Asterias”), które miało miejsce w Porcie Gliwickim (obecnie na terenie Śląskiego Centrum Logistyki S.A.), 12 kwietnia odsłonięto tam tablicę pamiątkową. Niezwykła historia „Asteriasa” jest dowodem na to, że to, że warto marzyć. A jeśli marzeniom towarzyszy determinacja, to mają szansę powstać rzeczy absolutnie fantastyczne. Dzieje jachtu to idealne odbicie realiów czasów, w których powstawał. Łódź, do budowy której materiał trzeba było organizować – jak większość towarów w czasach komuny – „spod lady”, stał się dla młodych ludzi prawdziwym oknem na świat. Gratuluję wszystkim, którzy przed pięćdziesięcioma laty w otwarciu tego okna mieli swój udział. Dzięki państwa zapałowi i determinacji ogromna rzesza żeglarzy miała okazję przeżyć przygodę życia, którą niewątpliwie do dziś wspominają. Archiwalne zdjęcia oraz historia jachtu znajdziecie na stronie gliwice.eu.
• Finansowi Mistrzowie Samorządów 2025 wybrani! Gliwice są jednym z 5 miast z prestiżowym tytułem. Podczas poniedziałkowej gali 5. Samorządowego Kongresu Finansowego Local Trends w Sopocie (14–15 kwietnia), Związek Miast Polskich ogłosił laureatów tytułu Mistrza Finansów Samorządowych 2025. Wyróżnione zostały nim Gliwice, Sopot, Warszawa, Krynica Morska i Podkowa Leśna – miasta, które w ostatnich latach najlepiej zadbały o stabilne finanse, mądrze inwestując i utrzymując wysoki poziom usług dla mieszkańców. Tytuły przyznano na podstawie twardych danych – bez rankingów, bez syntetycznych wskaźników. Związek Miast Polskich przeanalizował budżety miast i gmin z lat 2012–2023, biorąc pod uwagę m.in. poziom dochodów bieżących, zadłużenie, nadwyżkę operacyjną oraz wydatki inwestycyjne przeliczone na mieszkańca. Nasze miasto zostało docenione za długofalową gospodarność niezależnie od czynników zewnętrznych. Wyróżnienie odebrała skarbniczka Gliwic Małgorzata Kern.
• Budynek przy ul. Traugutta, w którym od ubiegłego roku działa „Przystań” – gliwicka placówka wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży, zyskał pompy ciepła oraz instalację fotowoltaiczną. To kolejny obiekt na mapie Gliwic, który – dzięki uzyskanym przez miasto środkom unijnym – korzysta z odnawialnych źródeł energii. W budynku zamontowane zostały pompy ciepła o łącznej mocy 18 kW oraz instalacja fotowoltaiczna o łącznej mocy 14,69 kW. Umożliwią one produkcję energii cieplnej i elektrycznej na potrzeby budynku, co pozwoli na zmniejszenie zapotrzebowania na energię z sieci i obniżenie kosztów utrzymania obiektu. Przyczynią się także do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń powietrza. Z nowych źródeł ciepła skorzystają przede wszystkim dzieci i młodzież z rodzin borykających się z problemami opiekuńczo-wychowawczymi, trudnościami w prowadzeniu gospodarstwa domowego, ubóstwem czy zagrożonych wykluczeniem społecznym lub uzależnieniami, uczęszczające na zajęcia prowadzone w „Przystani” przez gliwicką Fundację Różyczka. Koszt projektu wyniósł 321 432,01 zł, z czego 264 111,02 zł stanowiło dofinansowanie z Funduszy Europejskich.
• Gliwicki Park Techniki, Technologii i Edukacji Lotniczej wszedł w kolejny etap prac. Na jego terenie trwa obecnie budowa trzech nowoczesnych zbiorników retencyjnych. To ważny krok w kierunku stworzenia w pełni uzbrojonej i skomunikowanej przestrzeni dla innowacyjnych przedsiębiorstw. W ramach Gliwickiego Parku Techniki, Technologii i Edukacji Lotniczej, w rejonie ulic Pilotów i Akrobatów Lotniczych, przewidziano budowę oświetlonych dróg dojazdowych łączących już istniejące tereny inwestycyjne w północnej części lotniska z nowo powstającymi terenami dla inwestorów w części południowej. Po wykonaniu tam wszystkich niezbędnych instalacji technicznych Gliwice zyskają nowe miejsce wspierające rozwój nowoczesnych technologii – szczególnie w sektorze lotniczym. Całość ma być gotowa do końca września 2026 roku. Wart ponad 73 mln zł projekt, który w 2024 roku otrzymał 41 mln zł unijnego dofinansowania w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021–2027, ma być magnesem dla firm związanych z produkcją i usługami lotniczymi oraz nowymi technologiami, owocując również nowymi, atrakcyjnymi miejscami pracy.
• Działająca w kompleksie „Nowych Gliwic” przy ul. Bojkowskiej firma KP Labs została wybrana do kluczowej roli w narodowej misji satelitarnej CAMILA, której celem jest kompleksowe monitorowanie Ziemi z kosmosu. To ambitny projekt realizowany przez Creotech Instruments, w którym Polska buduje własny system obserwacyjny oparty na trzech mikrosatelitach – dwóch optoelektronicznych i jednym radarowym – wspieranych przez naziemne stacje kontroli i odbioru danych. Więcej o projekcie przeczytacie na: gliwice.eu.
• Niemal 70 żołnierzy i żołnierek Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej 12 kwietnia, złożyło na gliwickim lotnisku uroczystą przysięgę wojskową. Ślubowaniu ochotników towarzyszyła defilada, pokaz sprzętu wojskowego, a nawet... żołnierskie zaręczyny! Nowym żołnierzom dziękuję za podjęcie się tego ważnego i odpowiedzialnego zadania, jakim jest stanie na straży naszego bezpieczeństwa i niepodległości kraju. Życzę Wam bezpiecznej służby w warunkach pokoju oraz wdzięczności ludzi, za których przyjęliście odpowiedzialność.
• Zakończył się nabór do IV edycji Konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza. Do tegorocznej odsłony autorzy nadesłali aż 167 prac – to najwięcej w historii konkursu organizowanego przez Teatr Miejski w Gliwicach. Nagroda Różewicza wspiera twórców piszących dla teatru i promuje najciekawsze zjawiska współczesnej polskiej dramaturgii. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się: Małgorzata Maciejewska („Feblik”), Łukasz Barys („Szwaczka”) i Katarzyna Szaulińska („Kret/Mara”). Zwycięzcę tegorocznej edycji poznamy w listopadzie – najlepsza sztuka zostanie wybrana spośród 167 nadesłanych prac. Więcej o konkursie i jego regulaminie przeczytacie na stronie nagrodarozewicza.pl.
• 14 kwietnia, zmarła pani Urszula Deszberg. 107-latka była najstarszą gliwiczanką, ale przede wszystkim niezwykle barwną i ciekawą życia osobą. Panią Urszulę pożegnaliśmy 17 kwietnia na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach. Rodzinie i bliskim składam najszczersze wyrazy współczucia.
• Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, zaraz po świętach wielkanocnych w kilku miejscach w Gliwicach mieszkańcy będą musieli liczyć się z utrudnieniami związanymi z pracami prowadzonymi w pasach drogowych. 22 kwietnia na ul. Pszczyńskiej planowane jest rozpoczęcie prac związanych z budową przyłączy kanalizacji sanitarnej do budynków mieszkalnych. Roboty będą realizowane w rejonie skrzyżowania z ul. Kopalnianą. Wykonawca podzielił je na dwa etapy, które łącznie potrwają około tygodnia. W związku z pracami częściowo wyłączony zostanie pas do jazdy na wprost oraz skrętu w lewo dla pojazdów poruszających się od centrum miasta w kierunku węzła autostradowego. Prace prowadzone będą na zlecenie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Z kolei od 23 do 30 kwietnia na ul. Lutyckiej prowadzone będą roboty remontowe komory ciepłowniczej w rejonie budynku nr 13. Na czas prac zamknięta zostanie część chodnika – piesi będą kierowani na drugą stronę ulicy. Dodatkowo, 26 kwietnia planowane jest częściowe zajęcie jednego pasa jezdni. ZDM prosi mieszkańców o zachowanie ostrożności i stosowanie się do tymczasowego oznakowania.
• Dobiegają końca nasadzenia, które miasto prowadzi na terenie całego miasta już od jesieni. Tylko w pasach drogowych zyskaliśmy niemal 2000 drzew. W ostatnim czasie 11 klonów polnych odmiany Elegant ozdobiło ul. Chudoby. Ulice Opawską i Partyzantów ozdobiły z kolei czeremchy wirginijskie odmiany Shubert. Ponad 2000 roślin zyskał także łącznik pieszo-rowerowy między ul. Daszyńskiego i Architektów w Ostropie. Przestrzeń zdobią już czeremchy Schuberta, kaliny koralowe, krzewuszki cudowne, jeżówki purpurowe oraz hortensje, również pnące. Dopełnieniem będą przywrotniki miękkie, zawilce, funkie, borówki rozłogowe i barwinki pospolite. Aby uatrakcyjnić to miejsce, zamontowano stolik do gry w szachy. Nowo posadzone rośliny poddawane są odpowiedniej pielęgnacji, polegającej na regularnym podlewaniu, nawożeniu i okresowej kontroli, która pomoże im się zaaklimatyzować i pięknie rozwijać.
• 18 maja odbędą się wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gliwicach przypomina o ważnych terminach związanych z nadchodzącym głosowaniem. Szczegóły na: gliwice.eu.
• Rusza XVII edycja konkursu „Innowator Śląska” – prestiżowego wydarzenia, które od lat promuje najbardziej przełomowe pomysły i rozwiązania w regionie. Inicjatywa skierowana jest do firm i instytucji badawczo-rozwojowych z województwa śląskiego, które w ostatnich trzech latach wdrożyły innowacyjne produkty, technologie lub usługi. Nagroda specjalna opiewa na 40 tys. zł, a łączna pula nagród i wyróżnień sięga 90 tys. zł. Zgłosić mogą się mikroprzedsiębiorstwa, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz instytucje sektora badawczo-rozwojowego z innowacjami gotowymi do demonstracji. Zgłoszenia są bezpłatne, a termin ich składania mija 12 maja. Formularz i regulamin są dostępne na stronie internetowej www.innowatorslaska.pl.
• Tegoroczna majówka w Gliwicach zapowiada się naprawdę wyjątkowo. W długi weekend miasto będzie tętnić życiem – w programie znalazły się zarówno uroczyste obchody Święta Konstytucji, jak i liczne atrakcje kulturalne, piknikowe i rodzinne. Niezależnie od wieku i zainteresowań – każdy może znaleźć coś dla siebie. Będzie tradycja, historia, dobra muzyka i mnóstwo doskonałej zabawy. Gotowi? Szczegóły sprawdzicie na: gliwice.eu.
• Czas pomyśleć o zostaniu... wielkanocnym zajączkiem. Wybierz psa lub kota i spraw mu wiosenny prezent! To piękna akcja wolontariuszy Schroniska dla Zwierząt w Gliwicach, która wesprze podopiecznych schroniska przy ul. Wschodniej 56. Akcja potrwa do 30 kwietnia. O jej szczegółach przeczytacie na stronie gliwice.eu.
• Czołg T-34 od lat stojący u zbiegu ulic: Jasnogórskiej i Powstańców Warszawy jest już po remoncie. Na zlecenie miasta został zabezpieczony przed korozją i pomalowany. O szczegółach renowacji oraz historii samego czołgu pisaliśmy na stronie gliwice.eu.
• 23 kwietnia Wydział Architektury Politechniki Śląskiej zamieni się w centrum rozmów o przyszłości miast – dobrze zaprojektowanych, sprawiedliwych i równych dla wszystkich. Organizowane w budynku X przy ul. Strzody 10 wyjątkowe wydarzenie – „Miasto dla kobiet” – przyciągnie do Gliwic dwie gościnie specjalne uznawane za autorytety w dziedzinie urbanistyki i zrównoważonego rozwoju. W wykładach i panelach dyskusyjnych prowadzonych w języku angielskim wezmą udział dr Leslie Kern – autorka głośnej książki „Feminist City: Claiming Space in a Man-Made World”, badaczka miejskiej przestrzeni z perspektywy kobiet, specjalistka od geografii, środowiska i równości w urbanistyce oraz dr May East – urbanistka, badaczka i edukatorka, specjalistka z zakresu wdrażania celów zrównoważonego rozwoju, różnorodności biologicznej, tworzenia przyjaznych przestrzeni w skali 20-minutowych sąsiedztw oraz współzałożycielka Global Ecovillage Network. Wspólnie z miejską urbanistką Gliwic dr hab. inż. arch. Agatą Twardoch będą one rozmawiać o tym, jak projektować miasta dostępne, różnorodne i odpowiadające na realne potrzeby mieszkańców – szczególnie kobiet. Spotkanie potrwa w godz. 10.00–11.30. Wstęp wolny!
• Reprezentujący Piasta Gliwice Mikołaj Wesołowski zwyciężył w Pucharze Europy Młodzieżowców w szermierce. W zawodach rozegranych w miniony weekend w chorwackim Zagrzebiu doskonale poradziła sobie też Emilia Korkus, która zajęła 3. miejsce. Dzięki medalom gliwiczan Polska uplasowała się na 3. miejscu klasyfikacji ogólnej. Gratuluję!
• 19 kwietnia odbył się kolejny „Bieg na 6 łap”, podczas którego zapisani wcześniej mieszkańcy zabrali na wiosenny spacer psiaki z gliwickiego schroniska przy ul. Wschodniej 56. Przegapiliście zapisy? Nic straconego! Informacje o kolejnych edycjach spacerów będą publikowane na stronie mzuk.gliwice.pl.
• Podpowiadam, jakie wydarzenia organizują dzielnicowi radni. Warto też śledzić profile poszczególnych Rad Dzielnic na Facebooku i korzystać z przygotowanych atrakcji. Ich listę znajdziecie na stronie gliwice.eu.
• W okresie Świąt Wielkanocnych i wiosennej przerwy w szkołach, od 17 do 22 kwietnia, zmienił się rozkład jazdy komunikacji miejskiej – informuje Zarząd Transportu Metropolitalnego. Szczegóły na: gliwice.eu.
• 24 kwietnia o godz. 16.00 w Willi Caro w Gliwicach czeka nas wyjątkowy wykład otwarty pod hasłem „Otyłość – choroba o wielu obliczach”. Wygłosi go prof. Andrzej Więcek, światowej klasy nefrolog i autorytet w dziedzinie chorób wewnętrznych. Spotkanie organizowane jest w ramach Wszechnicy Polskiej Akademii Umiejętności. To niepowtarzalna okazja, by posłuchać profesora, który od lat podkreśla, że otyłość nie jest wynikiem słabej woli, lecz złożoną chorobą o wielu mechanizmach biologicznych i społecznych.
• Na skwerze Europejskim uwagę przyciąga niespodzianka dla gliwiczan. Ma kształt prezentu i po zmroku jest oświetlona. Upiększa ją wielkanocny zajączek i pisanki. Po świętach ozdoba zmieni swoją lokalizację.