Aktualności | Kresowe serce bije w Gliwicach

kobiety i mężczyźni

fot. G. Ożga/UM w Gliwicach

Kresowe serce bije w Gliwicach

Opublikowane: 10.04.2025 / Sekcja: Dzieje się 

Nieprzypadkowo to właśnie Gliwice są nazywane jednym z „miast lwowskich”. Po II wojnie światowej tysiące Polaków przesiedlonych ze Lwowa i Kresów II RP znalazły tutaj swój nowy dom. O tym, jak upamiętnić to dziedzictwo, o udanym śląsko-kresowym miksie i potrzebie międzypokoleniowej współpracy mówili 9 kwietnia prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka i członkowie gliwickiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Rozmowom przysłuchiwała się młodzież z IV LO. 

Spotkanie zorganizowano w Strefie Seniora w „Perełce” przy ul. Studziennej – miejscu, które dla Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich jest sercem działalności. – Dziękuję Państwu za obecność, za pielęgnowanie pamięci i za to, że jesteście niezmiennie ważną częścią Gliwic. Jestem dumna, że w naszym mieście działa tak aktywna, mądra i zintegrowana społeczność, która nie tylko wspomina przeszłość, ale też chce budować wartościową teraźniejszość – opartą na wspólnocie, szacunku i dialogu. Uważam, że śląsko-kresowy miks powinien być naszą marką, której gwarantem sukcesu będzie współpraca międzypokoleniowa – mówiła do zebranych w „Perełce” prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka. 

Rozmowom o konieczności upamiętniania Kresowiaków w przestrzeni naszego miasta, szeroko rozumianej tolerancji i potrzebie znalezienia dla Towarzystwa, środowisk kombatanckich i poakowskich nowej siedziby w Gliwicach, otwartej na obecność młodych ludzi, towarzyszyły pamiątkowe zdjęcia i wpis do księgi pamiątkowej.

Gliwicki oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa został utworzony w listopadzie 1988 roku, w siedemdziesiątą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – na wniosek grupy inicjatywnej gliwiczan. Towarzystwo zostało wcześniej zarejestrowane we Wrocławiu, a jego statut zakładał możliwość działalności na obszarze całej Polski. Jako cel wskazano m.in. pielęgnowanie i dokumentowanie schedy kulturowej Lwowa i Kresów, będącej ważną częścią kultury i tradycji polskiej. Liczącym około 30 osób gliwickim oddziałem Towarzystwa kieruje od kilkunastu lat dr Zygmunt Partyka, wieloletni nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Śląskim i nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Orląt Lwowskich przy ul. Kozielskiej. 


(kik)
 

kobieta i mężczyzna kobiety i mężczyźni kobiety i mężczyźni