„Walki Polaków o niepodległość – plebiscyt na Górnym Śląsku”

Dodano: 20.02.2018
Czas wydarzenia: 
2018-03-12 17:00
Miejsce wydarzenia: 
Filia nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach (ul. Czwartaków 9)
Tematyka wydarzenia: 
wykład historyczny
Organizator: 
Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach

Spotkanie poświęcone historii regionalnej poprowadzi Grzegorz Kamiński, historyk i członek Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Podczas wykładu ukazane zostaną wydarzenia z okresu plebiscytu na Górnym Śląsku ze szczególnym uwzględnieniem Gliwic i powiatu gliwickiego. Jednym z miejsc pamięci w Gliwicach, związanym z tym okresem, jest pomnik ku czci żołnierzy francuskich poległych w latach 1920–1922, który znajduje się na terenie dzisiejszego parku Starokozielskiego.

Spotkanie poprowadzi Grzegorz Kamiński. Jest on historykiem i członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego. Interesuje się edukacją regionalną, historią Gliwic, Toszka, żydowskim dziedzictwem na terenie powiatu gliwickiego. Jest także modelarzem i kolekcjonerem. Za swoją społeczną działalność i popularyzację historii otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m. in.: został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego srebrną odznaką „Za opiekę nad zabytkami”, w 2016 r. otrzymał nagrodę marszałka województwa śląskiego za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury.

Spotkanie zrealizowano ze środków Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego.

Wstęp wolny.

Kategorie wydarzenia: