„Gdy na świętą Barbarę błoto, będzie zima jak złoto – zwyczaje adwentowe i bożonarodzeniowe na Śląsku”

Dodano: 11.10.2019
Zamek Piastowski fot. Z. Daniec / UM Gliwice
Czas wydarzenia: 
2019-12-07 11:30
Miejsce wydarzenia: 
Zamek Piastowski (ul. Pod Murami 2)
Tematyka wydarzenia: 
„Śląski kalendarz tradycji”
Organizator: 
Muzeum w Gliwicach

W naszym najnowszym cyklu powrócimy na Górny Śląsk! Tym razem spojrzymy na ten region przez pryzmat śląskich tradycji i zwyczajów charakterystycznych dla poszczególnych pór roku. Co miesiąc będziemy przerzucać kartę naszego kalendarza i… rozpoczynać nową opowieść. Dowiemy się, czym są wyszkubki, jakie śląskie potrawy można zawsze znaleźć na wigilijnym stole, posłuchamy lokalnych legend i poznamy zadziwiające nazwy (chyba że ktoś już wie, co to na przykład… śmiergust?).

Zajęcia, które będą się odbywać w Zamku Piastowskim, poprowadzi Daria Margiciok – etnograf i edukator Muzeum w Gliwicach. Eksponaty zgromadzone na wystawie etnograficznej będą nam pomocne, a nie zabraknie również części warsztatowej!

Podczas pierwszego spotkania będziemy mówić o tym, czym jest tradycja. Do czego jest potrzebna ludziom? Dlaczego warto ją pielęgnować? Dowiemy się, czym są obrzędy, zwyczaje i obyczaje. Czy wszyscy mamy takie same zwyczaje? Co to jest folklor? Czy to, gdzie mieszkamy, ma wpływ na kultywowane przez nas tradycje? Uczestnicy zajęć dowiedzą się, dlaczego śląskie zwyczaje i tradycje różnią się od tych w innych regionach Polski. Poznamy również ważne pojęcia, które określają nasz związek z regionem. Dowiemy się, czym jest tożsamość, czym jest polska tożsamość Śląska oraz kto zajmuje się tematyką kultury śląskiej.

Kategorie wydarzenia: