Wszechnica zaprasza

Добавлено: 22.02.2012 / Раздел:

23 lutego o godz. 15.00 w auli Centrum Edukacyjnego im. Jana Pawła II w Gliwicach (vis-á-vis katedry) rozpocznie się piąte spotkanie Gliwickiej Wszechnicy Umiejętności. Tym razem o komórkach macierzystych opowie słuchaczom prof. Leonora Bużańska.

Badania wykazały, że u dorosłego człowieka w wielu tkankach znajdują niewielkie ilości somatycznych komórek macierzystych. Stanowią one swojego rodzaju rezerwę organizmu – zachowując zdolność do różnicowania i zastępowania uszkodzonych komórek dojrzałego organizmu, biorą udział w naturalnych procesach regeneracyjnych. Możliwość pozyskiwania takich komórek jest w medycynie nie do przecenienia. To stwarza nadzieję w leczeniu różnych chorób coraz powszechniej teraz występujących (choroba Parkinsona, Alzheimera, stwardnienie rozsiane, cukrzyca, zawał mięśnia sercowego) – wyjaśniają organizatorzy wykładu. Prof. Leonora Bużańska jest biologiem, pracuje w Instytucie Medycyny Klinicznej i Doświadczalnej PAN w Warszawie, jest kierownikiem Pracowni Bioinżynierii Komórek Macierzystych w Zakładzie Neurobiologii Naprawczej. Grupa naukowców tej placówki naukowej, pod kierunkiem profesor Krystyny Domańskiej-Janik, po raz pierwszy na świecie otrzymała z komórek macierzystych znajdujących się w krwi pępowinowej zróżnicowane komórki nerwowe budujące ludzki mózg.
Projekt GWU jest adresowany do wszystkich zainteresowanych, szczególnie zaś do młodzieży z terenu naszego miasta, Zabrza i Rudy Śląskiej. Organizowany jest przez stowarzyszenie BMC GLIWICE, przy współpracy merytorycznej z Polską Akademią Umiejętności z Krakowa, a finansowany przez miasto Gliwice w ramach wspierania realizacji zadania publicznego w konkursie „kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa kulturowego”. Wstęp na czwartkowy wykład „Komórki macierzyste: nadzieja chorych i dylematy” jest bezpłatny. (as)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking