„To moja droga” – o rzeźbiarzu Thomasie Myrtku

Добавлено: 14.01.2022 / Раздел:
slider

W sobotę, 15 stycznia, zapraszamy na wykład on-line, który poprowadzi Barbara Andruszkiewicz, kurator wystawy „Najwyższej próby! Rzeźbiarze i rzeźby 1. połowy XX w. na Górnym Śląsku”. Opowie ona o jednym z najciekawszych twórców, którego prace możemy aktualnie zobaczyć w Willi Caro – Thomasie Myrtku (1888–1935).

Postać tego urodzonego w Bytomiu rzeźbiarza, niezwykle oryginalnego i utalentowanego artysty, dopiero od niedawna przywracana jest pamięci, a jego prace zaczynają cieszyć się należnym im uznaniem. Część jego dzieł szczęśliwie przetrwała wojenną zawieruchę i późniejsze zacieranie śladów niemieckiej przeszłości na Śląsku, dzięki czemu możemy je podziwiać w kolekcjach muzealnych, ale przede wszystkim w przestrzeni takich miast, jak Opole, Bytom, Gliwice i Wrocław. Serdecznie zapraszamy do poznania jego fascynującej biografii!

Wystawa „Najwyższej próby…”, przygotowana we współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu, prezentująca twórczość rzeźbiarską artystów działających na Górnym Śląsku w pierwszej połowie XX w., to wspaniała okazja na spotkanie z rzeźbą i artystami, których nazwiska, choć warte poznania, niekoniecznie kojarzone są wśród szerszej publiczności… Wykład odbędzie się na platformie ZOOM, udział w spotkaniu jest bezpłatny. Obowiązują zapisy: zapisy@muzeum.gliwice.pl.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking