Czas nad wodę!

Добавлено: 17.06.2021 / Раздел:
Czechowice z lotu ptaka Fot. R.Neumann/UM Gliwice

Pogoda dopisuje, wielkimi krokami zbliżają się wakacje, rusza sezon kąpielowy, a gliwiczanie nad jezioro w Czechowicach i kąpielisko Leśne na Koperniku. Już w najbliższą sobotę, 19 czerwca, wielkie otwarcie sezony nad czechowickim jeziorem! Bawcie się dobrze, ale rozsądnie i bezpiecznie.

Sezon chcemy przywitać dobrze i radośnie, dlatego na najbliższą sobotę przygotowaliśmy atrakcje dla gości Ośrodka. Nie zabraknie animacji dla dzieci, gier i zabaw. W planie, w godz. od 10.00 do 13.00, są także zajęcia nauki jazdy na deskorolce ze Stowarzyszeniem Extreme City. Będzie z nami także Stowarzyszenie GTW, które zadba o dobrą zabawę przede wszystkim najmłodszych. Nie zabraknie też dobrej muzyki i innych atrakcji-niespodzianek. Szczegóły można znaleźć na facebooku MZUK. Naszym gościom życzymy udanego i - przede wszystkim - bezpiecznego wypoczynku – mówi Marzena Sosnowska, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych w Gliwicach, który zarządza Ośrodkiem Wypoczynkowym w Czechowicach.

Sezon kąpielowy w Ośrodku Wypoczynkowym „Czechowice” rozpocznie się w sobotę 19 czerwca.

Ratownicy Ratownictwa Wodnego Rzeczpospolitej będą czuwać nad bezpieczeństwem kąpiących się we wszystkie dni tygodnia – do końca czerwca w godz. od 10.00 do 18.00, w lipcu w godz. od 10.00 do 20.00, a od 1 sierpnia do 1 września w godz. 10.00 do 18.00.
Do dyspozycji odpoczywających jest plaża, plac zabaw, wypożyczalnia sprzętu wodnego, boiska, pole namiotowe i domki kempingowe: 4-osobowe, domki 6-osobowe, a także punkty gastronomiczne i grilowisko oraz park linowy i miejsce dla rolkarzy. Nowością jest ptasi bufet czyli automatyczne urządzenie z karmą dla ptaków. Wystarczy 2 zł, żeby podczas spaceru pobrać zdrową karmę i nakarmić ptaki.
Ceny za wstęp nie zmieniły się w porównaniu z poprzednim sezonem – za bilet na teren ośrodka płacą osoby powyżej 16. roku życia (3 zł). Wypożyczenie sprzętu wodnego to koszt od 5 do 15 zł za godzinę. Na parkingu zapłacimy 5 zł za samochód, 10 zł za autokar i 2 zł za pojazd jednośladowy z silnikiem.
Nad czystością wody czuwać będzie Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gliwicach. W trakcie sezonu woda z jeziora jest badana minimum czterokrotnie. Więcej informacji można znaleźć w Serwisie Kąpielowym na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej (www.gov.pl).
Aby wypoczynek był jak najbardziej bezpieczny część kąpielowa jeziora została wypłycona, a nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwają wykwalifikowani ratownicy.

25 czerwca, wraz z ostatnim szkolnym dzwonkiem, sezon rozpocznie Kąpielisko Leśne na Koperniku.

Miłośnicy kąpieli mają do dyspozycji trzy baseny, zjeżdżalnię o wysokości  7 m i długości 73 m. Przy wejściach do basenów zamontowano zraszacze, które pomagają w utrzymaniu czystości na bieżąco badanej wody.

Dzieci mogą korzystać z  brodzika, dmuchanych atrakcji wodnych, pirackiej wyspy oraz placu zabaw, a amatorzy aktywności sportowych z boiska do siatkówki plażowej i wodnego toru do jazdy na desce. Nad bezpieczeństwem plażowiczów, w godzinach funkcjonowania – czyli od godz. 10.00 do 19.00 – będą czuwać ratownicy. Kasy biletowe będą czynne do godz. 18.30.

Na terenie kąpieliska znajdują się punkty gastronomiczne, przebieralnie i sanitariaty. Przyjezdni mają do dyspozycji dwa parkingi od strony krytej pływalni „Olimpijczyk” i jeden od strony ul. Toszeckiej, przy Hotelu Leśnym. Za bilet wstępu trzeba zapłacić od 6 do 12 zł, ale dla dzieci do lat trzech wstęp jest bezpłatny. Przewidziano też zniżki dla użytkowników programu Rodzina 3+.

Rozsądek przede wszystkim

Jeśli ktoś szuka ochłody na kąpieliskach, powinien wybierać te strzeżone przez ratowników. Nie wolno wchodzić do wody po spożyciu alkoholu lub środków odurzających! W wodzie należy zanurzać się powoli i ostrożnie, nie wolno gwałtownie wskakiwać – ciało jest nagrzane, a woda zimna, nagła zmiana temperatur może mieć fatalne skutki dla zdrowia.
Organizm ludzki potrzebuje czasu, by oswoić się z upałem, dlatego nie odmawiajmy sobie odpoczynku. W przypadku wystąpienia objawów przegrzania takich jak: przyspieszony oddech, wysoka temperatura, nudności, zawroty głowy czy dreszcze należy zwrócić się o pomoc do lekarza, lub zadzwonić pod nr alarmowy 112. (mf)

 

Kąpielisko Leśne z lotu ptaka
Fot. R.Neumann/UM Gliwice
plakat
Kąpielisko Leśne z lotu ptaka
plakat

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking