Historia w obiektywie

Обновлено: 11.08.2011 / Раздел: / pdf

Zbliża się wyjątkowo długi weekend. Jeśli z różnych powodów nie uda się nam wyjechać gdzieś za miasto, możemy skorzystać z propozycji Stowarzyszenia „Gliwickie Metamorfozy”.

W niedzielę, 14 sierpnia, na wszystkich zainteresowanych będą czekały dwie interesujące wyprawy.
Zwolennicy marszu odbędą wędrówkę szlakiem dawnych atelier fotograficznych. − W tym dniu zaprezentujemy rajdowcom postacie XIX-wiecznych fotografików − Blandowskiego i Beermanna; położone w centrum miasta zakłady fotograficzne z I połowy XX wieku oraz te założone bezpośrednio po II wojnie światowej, które przetrwały do dziś − informuje Małgorzata Malanowicz z „Gliwickich Metamorfoz”. Na wędrowców będą czekały również inne atrakcje. Osoby, które przyjdą do Willi Caro, zostaną sportretowane „w duchu epoki” przez profesjonalnych fotografików. Swoje zdjęcie w wersji elektronicznej otrzymają bezpłatnie. − Nasze atelier czynne będzie od godziny 10.00 do 14.00, przy czym liczba osób mogących wziąć w nim udział będzie ograniczona − podaje Malanowicz.
O godzinie 12.00 w sali Centrum Organizacji Kulturalnych „Perełka” przy ul. Studziennej 6 odbędzie się prelekcja pani Marii Śliwy na temat życia i twórczości Zofii Rydet. Środowisko działających w XX fotografików będzie można również poznać, odwiedzając wystawę prac Jerzego Lewczyńskiego, zorganizowaną w Czytelni Sztuki w Muzeum w Gliwicach (Willa Caro).
Tyle dla spacerowiczów. Rowerzyści w tym czasie odbędą wyprawę pod hasłem „Judaica powiatu gliwickiego”. Odwiedzą cmentarze żydowskie w Pyskowicach, Toszku i Wielowsi. W ostatnim z wymienionych miejsc zobaczą także budynek, w którym niegdyś funkcjonowała synagoga. Start – jak co niedzielę – o godz. 9.00 z gliwickiego Rynku. Grupę rowerową poprowadzą doświadczeni przewodnicy turystyki kolarskiej z Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. płk. Władysława Huzy.
Mapy tras można otrzymać w Centrum Handlowym Forum, siedzibach Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Jagiellońskiej 21 i Zwycięstwa 1, Starostwie Powiatowym, urzędach gmin lub pobrać ze strony Stowarzyszenia www.gliwiczanie.pl. (sza)

Informacje: Stowarzyszenie Gliwickie Metamorfozy, tel. 601-065-019 lub 781-158-655

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking