Będzie barwnie, będzie głośno

Обновлено: 04.09.2020 / Раздел: / pdf
Romowie podczas wspólnej zabawy w parku Chopina fot. UM Gliwice

Muzyka, taniec i śpiew – kultura romska jest bardzo kolorowa. W niedzielę 6 września w parku Chopina odbędzie się Wieczór z Romami, impreza, która cieszy się dużym zainteresowaniem gliwiczan i przyciąga gości z innych miejscowości.

Na początek, po godz. 16.00, wystąpi gliwicki zespół Romane Cierchenia. Tworzą go muzycy działający przy świetlicy integracyjnej dla dzieci romskich i polskich „Pod Lipami” przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 12 w Gliwicach. A potem zagrają: niemiecka grupa Bachtało Drom, gliwiccy Gipsy Boys, muzycy ze Szwecji i Ukrainy. Pełen wrażeń Wieczór z Romami zakończy się około godz. 22.00.

Kultura romska jest bardzo różnorodna i ciekawa. Przyjmuje się, że w Gliwicach mieszka około 500 Romów. Tworzą bardzo zróżnicowaną społeczność. Są wśród nich przedstawiciele Polskiej Romy, Kełderaszy, Lowarów, Rosyjskiej Romy, i – najliczniejsi – Romowie Austryjaccy. Zaciekawieni? Poznajcie gliwickich (i nie tylko) Romów, ich kulturę, podczas wspólnej zabawy w parku Chopina.

Szczególnie pozytywne emocje wśród ludności nie-romskiej budzi taniec i śpiew romski. W trakcie takich imprez jak Wieczór z Romami w parku Chopina zacierają się wszelkie granice, znikają niuanse narodowościowe. Dlatego też Stowarzyszenie Romów w Gliwicach organizuje tego typu imprezy, skierowane do małych i dużych, ponieważ wpływają one na zmniejszenie zatargów między gliwickimi społecznościami. Możemy śmiało powiedzieć, że w naszym mieście jest bardzo mały odsetek konfliktów na tle rasistowskim, skierowanych do Romów, w porównaniu do innych miast – mówi Magdalena Kwiatkowska, asystent edukacji romskiej w ZSP nr 12 w Gliwicach.

Wieczór z Romami w parku Chopina jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice. W 2017 roku Gliwice, jako pierwsze miasto w Polsce, za skuteczne działanie samorządu na rzecz integracji społeczności romskiej, otrzymały Nagrodę Kongresu Dosta!, przyznaną przez Radę Europy. Świetlica integracyjna „Pod Lipami” jest prowadzona już od kilku lat. Uczęszczają do niej dzieci romskie i polskie, wspólnie biorąc udział w ciekawych zajęciach.

duża publiczność pod sceną w parku
fot. UM Gliwice

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking