Gliwicki wątek

Добавлено: 05.04.2011 / Раздел:

Muzeum w Gliwicach zaprasza 7 kwietnia do Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) na spotkanie poświęcone książce Krystyny Chiger i Daniela Paisnera „Dziewczynka w zielonym sweterku”.

Gościem będzie tłumaczka książki Beata Dżon. Początek – godz. 17.00. Wstęp wolny, ale liczba miejsc ograniczona.
„Dziewczynka w zielonym sweterku” to dramatyczna historia Krystyny Chiger – żydowskiej dziewczynki, której życie w czasie wojny ocalił Leopold Socha – polski kanalarz ze Lwowa. Przez 14 miesięcy pomagał i dawał schronienie ukrywającej się w lwowskich kanałach grupie żydowskich uciekinierów z getta. Tytułowy „zielony sweterek” – ulubiona pamiątka Krystyny Chigier – przetrwał do dziś i jest jednym z symboli waszyngtońskiego Muzeum Holocaustu.
Po wojnie Leopold Socha wraz z rodziną zamieszkał w Gliwicach. Niestety w maju 1946 r. zginął pod kołami ciężarówki wojskowej. Jest pochowany na jednym z gliwickich cmentarzy. W 1978 roku otrzymał pośmiertnie tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata.
Rozmowie z Beatą Dżon towarzyszyć będą fragmenty filmu „Tak, pamiętam”, będącego zapisem wspomnień Krystyny Chiger. Tłumaczka oraz gliwickie Muzeum poszukują obecnie informacji oraz świadectw związanych z powojennymi losami Leopolda Sochy i jego rodziny.
Historia rodziny Chigerów i Leopolda Sochy stały się tematem najnowszego filmu Agnieszki Holland „W ciemności”. „Chciałabym, aby ten film był bliski bohaterom, rzeczowy i uczciwy emocjonalnie. Z kamerą podążającą za postaciami przez niekończące się kanały. Ciemność musi pozostać ciemnością a widzowie muszą czuć, że są tam razem z bohaterami” – opowiada Agnieszka Holland. (al)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking