Żeliwna opowieść z ważną nagrodą

Добавлено: 22.05.2018 / Раздел:

Wydana przez Muzeum w Gliwicach książka „Żeliwo. Odlewnictwo artystyczne w dawnych Gliwicach (1796–1945)” została wyróżniona w  Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla. Publikacja Anny Kwiecień jest komentarzem do wystawy w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego.

To wyróżnienie potwierdza, że projekty tworzone w mniejszych muzeach samorządowych mogą rywalizować z dużymi muzeami narodowymi  – mówi Anna Kwiecień.

W XIX stuleciu gliwicka huta była jednym z najważniejszych tego typu zakładów w całej Europie. Odlewy projektowali słynni rzeźbiarze, tacy jak August Kiss czy Theodor Kalide (m.in. „Lew czuwający” przy Willi Caro). Królewska Odlewnia Żeliwa w Gliwicach słynęła także z produkcji biżuterii żeliwnej, która znajduje się w zbiorach Muzeum w Gliwicach. Obecnie hutnicze eksponaty można oglądać w Nowych Gliwicach przy ul. Bojkowskiej 37. Autorką scenariusza wystawy „Słusznie słyną dziś Gliwice...” jest Anna Kwiecień.

W 2014 Sybillą nagrodzono Muzeum w Gliwicach za wystawę „Naturalista, czyli Wilhelm von Blandowski w Australii”. W 2017 roku Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zabytków docenił utworzenie nowego oddziału – Domu Pamięci Żydów Górnośląskich. Zabytkowy budynek na cmentarzu żydowskim przy ul. Poniatowskiego dostał szansę na drugie życie. Kapitalny remont sfinansował gliwicki samorząd.

Wyróżnienia i nagrody, które w ostatnich latach otrzymało nasze muzeum, są nie tylko powodem do radości dla naszego zespołu, ale też potwierdzeniem tego, jak interesujące i  zróżnicowane jest dziedzictwo Gliwic – mówi dyrektor Muzeum w Gliwicach, Grzegorz Krawczyk.

(mm)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking