Rekordowy budżet

Добавлено: 13.01.2011 / Раздел:

fot. A. Witwicki

Gliwice rozpoczynają nowy rok w dobrej kondycji finansowej. Wydatki miasta mogą wynieść po raz pierwszy ponad miliard złotych.

Projektem budżetu na 2011 rok zajmą się na najbliższej sesji miejscy radni. Po raz pierwszy planowane wydatki mają wynieść ponad miliard złotych (w minionym roku była to kwota około 800 milionów złotych). – Wiąże się to z przewidywanymi dużymi inwestycjami, na które łącznie planujemy wydać około 350 milionów złotych – mówi Janusz Adam Siejko, naczelnik Wydziału Budżetu i Analiz Urzędu Miejskiego. Najwięcej, bo ponad 100 milionów złotych może zostać przeznaczone na inwestycje sportowe. W kwocie tej uwzględniono koszty budowy stadionu piłkarskiego i krytego basenu w Sośnicy oraz realizację hali widowiskowo-sportowej PODIUM.
A co z przewidywanymi wpływami do miejskiej kasy? Dochody do budżetu mogą się w 2011 roku zwiększyć i wynieść około 800 milionów złotych (w ubiegłym roku było to nieco ponad 755 milionów złotych). Z prostego rachunku wynika jednak, że na zrealizowanie wydatków będzie potrzebne dodatkowo ponad 200 milionów złotych. Skąd je wziąć?
Brakujące pieniądze można pozyskać przede wszystkim z bardzo preferencyjnych kredytów, które negocjujemy już w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Raty powinny być rozłożone na 15 i 25 lat, a taki czas pozwoli nam na stopniowe i bezpieczne spłaty. Poza tym kilkanaście milionów będzie pochodzić z nadwyżki budżetowej uzyskanej w poprzednich latach. Miasto praktycznie jeszcze nie ma długów. Pomimo zaciągnięcia kredytów, sytuacja finansowa Gliwic pozostanie więc stabilna – zapewnia Marta Tartanus, naczelnik Biura Zarządzania Płynnością Finansową UM.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć w tygodniku „Miejski Serwis Informacyjny – Gliwice” nr 1-2/2011 z 13 stycznia 2011 roku (dostępny w wersji elektronicznej na stronie internetowej www.gliwice.eu w dziale „Dla mieszkańców”. (al)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking