Gdy nie rozmawia się już z aniołami...

Добавлено: 13.01.2022 / Раздел:
męzczyzna z kapeluszem Robert Moses wsiadający do limuzyny po ceremonii przecięcia wstęgi na Brooklynie – otwarcie mostu Verrazano-Narrows 21 listopada 1964 r. (zdjęcie: autor nieznany, licencja CC 2.0)

... a Faust panoszy się po Bronxie (z rzeźnickim toporem) – to temat najbliższego wykładu online, na który w czwartek 13 stycznia zaprasza Muzeum w Gliwicach. Jaki wpływ na architekturę i budowanie miało sukcesywne wymazywanie z nowożytnego obrazu świata średniowiecznej koncepcji świętości?

  • Dlaczego wnętrza kościołów katolickich (i prawosławnych cerkwi) tak bardzo (wciąż jeszcze, choć i to ulega zmianie) różnią się od protestanckich świątyń?
  • Jakie relacje zachodzą pomiędzy ideami chrześcijaństwa reformowanego, a formacją kulturową, którą jest zachodnia nowoczesność?
  • Kiedy w architekturze zaczęła się nowoczesność i dlaczego Fausta, głównego bohatera poematu Goethego, uznawać można za pierwsze wcielenie Roberta Mosesa, który pasmami autostrad przeorał nowojorski Bronx?

Na te pytania spróbujemy znaleźć odpowiedź wspólnie z autorką cyklu „Modernizm, postmodernizm, architektura”, Ewą Chudybą, filozofką, podczas czwartego wykładu, ktory odbędzie się w najbliższy czwartek, 13 stycznia na platformie ZOOM o godz. 18.00.

Już teraz zapraszamy do obejrzenia wykładu drugiego (z października), pt. „Architektura a spór o istnienie świata”, który jest już dostępny na muzealnym kanale YouTube.

Niebawem dostępny będzie wykład trzeci!

Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Zapisy: zapisy@muzeum.gliwice.pl

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking