Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 4 sierpnia 2021 roku

Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 4 sierpnia 2021 roku

Dodano: 04.08.2021
// 04-08-2021

Dowiedz się więcej o „Czystym Powietrzu"! Weź udział w otwartym spotkaniu online

logotyp ciepło

Miasto Gliwice zachęca do udziału w spotkaniu informacyjnym na platformie komunikacyjnej Teams, poświęconym szczegółom rządowego programu „Czyste Powietrze”. Z pomocą fachowca będzie można sprawdzić, czy kwalifikujemy się do udziału w programie oraz zapoznać się z zasadami uzyskania dofinansowania.

Spotkanie online odbędzie się w środę 11 sierpnia. Poprowadzi je Olga Czyż z Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gliwicach. Początek – godz. 16.00. Jak dołączyć? Wystarczy uruchomić przeglądarkę internetową na komputerze i kliknąć w link aktywacyjny dostępny pod adresem: https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_ZWYwODU0N2YtYWMwNi00OGQwLThlMmUtOWIyM2FlMjQ5NmJl%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%227869294d-5419-4734-b5d0-87cbaa41437e%22%2c%22Oid%22%3a%2225b7f122-fd7a-4ccb-a25d-3218767486ba%22%7d.

Dodatkowe informacje w sprawie spotkania można uzyskać pod nr. tel. 32/238-54-45, 32/239-12-78.

Gliwickie Gry Rodzinne – zapisani?

Na starcie rajdu

Powrócił cykl imprez 360 Stopni czyli Gliwickie Gry Rodzinne i Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni! Gwarantujemy świetną zabawę i niezapomnianą przygodę. Miasto Gliwice zaprasza!

Przygotowywanie kolejnych gier miejskich i rajdu miejskiego w Gliwicach to ogromna przyjemność i niezapomniana przygoda. Podczas organizacji Gry Rodzinnej kładziemy nacisk na to, by uczestnicy, zwłaszcza ci najmłodsi, dobrze się bawili. Przy Rajdzie Przygodowym dochodzi jeszcze interesująca rywalizacja oraz atrakcyjne zadania specjalne – choćby takie, jak słynny już przejazd rowerem na moście linowym nad Kłodnicą, co miało miejsce w 2019 roku, podczas jubileuszowego, 10. Gliwickiego Rajdu Przygodowego w Gliwicach – mówi redaktor Igor Błachut, pochodzący z Gliwic dziennikarz telewizji Eurosport, od początku związany z Gliwickim Rajdem Przygodowym.
W 2019 roku, podczas poprzedniej edycji Rajdu, miejsca startowe na trasę rodzinną rozeszły się w… 11 godzin! Zapełniliście listę niemal od razu po uruchomieniu zapisów, dlatego w tym roku przygotowaliśmy dla Was aż trzy Gliwickie Gry Rodzinne. Każda ma inne hasło przewodnie i rozpoczyna się w innym miejscu.
Pierwsza gra za nami. 3 lipca w parku Chopina wrażeń nie brakowało! Było przeciąganie samochodu, skoki w workach, park linowy i slalom. Zaopatrzone w mapy rodziny spędziły niezapomnianą, aktywną sobotę!

Przed nami kolejne emocje!

Przed nami jeszcze dwie rodzinne zabawy (14 sierpnia i 11 września) oraz długi, pełen ekstremalnych wyzwań Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni (12 września).

Drugi rajd dla rodzin odbędzie się w sobotę, 14 sierpnia. Uchylając rąbka tajemnicy zdradzimy, że pełne emocji konkurencje będą oscylowały w tematyce natury i ekologii. Trzymajcie rękę na pulsie – zapisy ruszą w poniedziałek, 2 sierpnia, o godz. 10.00!

Jak się zapisać?

To proste! Zapisy na wszystkie kategorie Gliwickiego Rajdu Przygodowego prowadzone są poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.team360.pl/pl/entry/race. Wystarczy się zalogować, wybrać rajd, w którym chcecie wziąć udział i zapisać się. Od poniedziałku, 2 sierpnia będzie można zapisać się na Grę Rodzinną, która odbędzie się 14 sierpnia, cały czas można się zapisywać na długodystansowy, ekstremalny Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni, który odbędzie się 12 września – wolne miejsca są do Waszej dyspozycji!
11 września odbędzie się trzecia gra rodzinna – o rozpoczęciu zapisów na to konkretne wydarzenie  będziemy informować na stronie internetowej www.gliwice.eu.

Dla kogo Rajd?

Dla każdego! Wystarczy zapał, dobry nastrój, pozytywna energia i znośna kondycja fizyczna. Drużyna w Gliwickiej Grze Rodzinnej może liczyć od 2 do 5 osób. Jeden z uczestników musi być pełnoletni. W składzie musi być też (co najmniej) jedno dziecko poniżej 14 roku życia.
12 września odbędzie się Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni.

W Rajdzie biorą udział dwuosobowe drużyny. Tradycyjnie będzie trzeba się zmęczyć – biegając, jeżdżąc na rowerze i rolkach. Zostało jeszcze trochę czasu, dlatego możecie popracować nad formą. Ale spokojnie – stawiamy na dobrą zabawę, a do mety każdy może dotrzeć w swoim tempie. Ci, którzy brali udział w poprzednich edycjach, potwierdzą – dobra zabawa gwarantowana! (mf)

 

Jak się mają miejskie spółki? Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów S.A.

obwodnica drogowa

Spółki miejskie zajmują ważne miejsce w procesie realizacji zadań publicznych nałożonych na jednostki samorządu terytorialnego. Zakres działalności utworzonych przez miasto spółek jest szeroki. Łączy je jednak wspólny mianownik – ich nadrzędnym celem jest sprawne i nieprzerwane realizowanie zadań służących zaspokajaniu potrzeb gliwiczan. Łączna wartość majątku Gliwic w 17 spółkach na koniec 2020 r. wyniosła blisko 1,3 mld zł.

PRUiM: Budujemy dla Was!

21 inwestycji w Gliwicach o łącznej wartości ponad 90 mln złotych i prawie 5 mln zysku  – to efekty działalności PRUiM w 2020 r. Od wielu lat spółka realizuje w Gliwicach najważniejsze i sztandarowe inwestycje po wygranych przetargach – głównie drogowe. To Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów zbudowało m.in. południową i zachodnią część obwodnicy miasta, sieć dróg wokół Areny Gliwice, rozbudowało gliwickie lotnisko, a także  przebudowało układ drogowy Bojkowska - Pszczyńska. Obecnie odpowiedzialne jest za kolejne duże przedsięwzięcia  – budowę Centrum Przesiadkowego przy ul. Tarnogórskiej oraz rewitalizację skweru nad tunelem DTŚ.

Spółka odpowiada też za utrzymanie infrastruktury Centrum Sterowania Ruchem oraz sygnalizacji świetlnej na drogach publicznych na terenie Gliwic. W jej gestii pozostaje serwisowanie i naprawa systemów obsługujących tunel DTŚ. PRUiM utrzymuje również drogi, ulice i chodniki, obiekty inżynierskie i inne urządzenia i budowle związane z gospodarką drogową na sieci dróg publicznych Gliwic. Spółka doceniana jest  nie tylko w Gliwicach. W ubiegłym roku firma realizowała inwestycje w Żorach, Radlinie i Tychach.

Troska przedsiębiorstwa o terminowość i wysoką jakość wykonywanych robót potwierdzana jest od wielu lat certyfikatem jakości ISO 9001-2008 oraz wieloma nagrodami i wyróżnieniami. Miasto Gliwice posiada w PRUiM 100% akcji.

W ubiegłym roku spółka osiągnęła wynik finansowy w wysokości niemal 5 mln zł.

Więcej informacji na temat PRUiM można znaleźć na stronie internetowej www.pruim.gliwice.pl.

Uzupełniający nabór na rachmistrzów spisowych

mężczyzna piszący na piórem na kartce papieru

Prezydent Miasta Gliwice - Gminny Komisarz Spisowy w Gliwicach ogłasza otwarty i konkurencyjny uzupełniający nabór kandydatów na rachmistrzów spisowych wykonujących czynności w ramach prac spisowych związanych z przeprowadzeniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań w 2021 r.

Kandydat na rachmistrza spisowego powinien spełniać następujące warunki:

  •     mieć ukończone 18 lat,
  •     cieszyć się nieposzlakowaną opinią,
  •     posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
  •     posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie,
  •     nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Szczegółowe informacje na temat naboru oraz druk oferty kandydata na rachmistrza spisowego można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Od poniedziałku remont skrzyżowania. Wahadło na Kościuszki!

tablica ledowa z tekstem: Roboty drogowe Kościuszki - Zygmunta Starego

9 sierpnia od godz. 7.00 rozpocznie się remont nawierzchni jezdni skrzyżowania ulic Kościuszki i Zygmunta Starego. Wymieniane będą warstwy asfaltobetonowe.

Na czas robót zamknięte zostaną obydwa wloty ul. Zygmunta Starego na ul. Kościuszki. Ruch tą będzie odbywać się wahadłowo i sterowany będzie sygnalizacją świetlną tymczasową. Objazdy dla zamkniętych wlotów ulic będą oznakowane.

Kino Amok wraca po przerwie

kino Amok, widok z ulicy

Dobiega końca wakacyjna przerwa w kinie studyjnym Amok. Od piątku 6 sierpnia znowu będzie można oglądać filmy przy ul. Dolnych Wałów 3.

A na dobry początek mamy dla was film biograficzny „Po złoto. Historia Władysława Kozakiewicza”, animowany film fantasy dla całych rodzin „Raya i ostatni smok”, „Sound of Metal”, nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu „Nomadland”, kryminalną balladę „Berlin Alexanderplatz” i komedię „Weselny toast”.

Pełny repertuar można znaleźć na stronie internetowej amok.gliwice.pl. Warto być na bieżąco, bo poza filmami repertuarowymi w kinie Amok można znaleźć także seanse i wydarzenia specjalne.

Pieniądze na lokalne inicjatywy do zdobycia w konkursie

grupa młodych ludzi podczas zebrania

Ruszył konkurs grantowy „Śląskie Lokalnie 2021–2023”. Można otrzymać od 1000 do 5000 zł na projekt w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Swoje inicjatywy można zgłaszać do końca sierpnia.

Nabór jest prowadzony na stronie www.fioslaskie.com. Program FIO „Śląskie Lokalnie 2021–2023” jest kierowany przede wszystkim do młodych organizacji i nieformalnych grup z województwa śląskiego. Wszelkie informacje o mikrograntach można znaleźć w podręczniku dla realizatorów projektów i wnioskodawców.

Operatorami projektu są Instytut Pracy i Edukacji w Gliwicach oraz Instytut Rozwoju Rynku Pracy.

#Gliwice2040. Spotkajmy się w Szobiszowicach!

baner

Zespół opracowujący nową strategię miasta „Gliwice 2040” odwiedza poszczególne dzielnice, by porozmawiać o jakości życia w mieście, oczekiwaniach na przyszłość, działaniach społecznych, szeroko rozumianej aktywności czy ekologii. Do końca września charakterystyczne granatowe namioty pojawią się w każdej części Gliwic!  4 sierpnia staną w Szobiszowicach, pod biblioteką (ul. Toszecka / ul. Bernardyńska).

Okazja do rozmów nadarzy się  między godz. 12.00 a 14.00. Czekamy na Was z niecierpliwością!

Zapowiedzi kolejnych spotkań warto szukać na stronach gliwice.eu i gliwice2040.gliwice.eu, na miejskim profilu Fb oraz na tablicach ogłoszeniowych Rad Dzielnic. Dodatkowych informacji udziela Biuro Rozwoju Miasta UM w Gliwicach (e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl, tel. 32/33-86-550).