Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 20 maja 2021 r.

Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 20 maja 2021 r.

Dodano: 20.05.2021
// 20-05-2021

Święto wszystkich dzieci

dzieci w parku

Z okazji Dnia Dziecka miasto Gliwice zaprasza najmłodszych do świetnej zabawy w plenerze! Ekowarsztaty na Rynku, sportowe atrakcje na pl. Krakowskim, dmuchańce w parku Chopina i pokazy naukowe na pl. Grunwaldzkim – 30 maja przygotowujemy atrakcje w kilku miejscach na terenie miasta. Świetna zabawa od godz. 12.00 do 19.00 gwarantowana!

Na Rynku będziemy bardzo ekologiczni. Recykling to codzienność, warto więc robić to dobrze. Najmłodsi nauczą się tworzyć obrazy tlenowe z roślin, skonstruują swoje łódki z drewna i poznają tajniki ogrodnictwa.

Pl. Krakowski będzie natomiast miejską strefą aktywności. Pojawi się tam sportowe miasteczko dla najmłodszych, a w nim: tory przeszkód, minitrening bokserski, wyścig taczek, szkółka szczudlarska, wyścigi na rowerkach biegowych. Będzie także akademia rowerowa, pokazy trialu (czyli jazdy rowerem po przeszkodach), freestyle football i skimboard, czyli deska do ślizgania się po... wodzie!

W parku Chopina też emocji nie zabraknie. Oprócz uwielbianych przez dzieci dmuchańców będzie dużo innych atrakcji: eurobungee, karuzela łańcuchowa, kolejka na torach i elektryczne samochodziki.

Na pl. Grunwaldzkim trzeba będzie wytężyć szare komórki – w strefie nauki nie zabraknie pokazów i warsztatów naukowych. Czy wiecie, co to jest refleksomierz? Albo precyzjometr? Te urządzenia będzie można wypróbować na własnej skórze podczas Dnia Dziecka. Na śmiałków będzie czekał także symulator lotu VR, megagry i minipark naukowy.

Na wszystkie atrakcje wstęp będzie wolny. Impreza z okazji Dnia Dziecka zostanie zorganizowana z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Jeden kierunek ruchu na fragmencie Warszawskiej

tablica remontowa

24 maja z rana na odcinku ul. Warszawskiej od przecięcia z ul. Świętojańską do ul. Gierymskiego planowane jest rozpoczęcie robót, które będą wiązały się z czasowym wprowadzeniem ruchu jednokierunkowego. Prace realizowane w ramach remontów bieżących obejmą wymianę nawierzchni nie tylko jezdni, ale i miejsc postojowych.

Przejazd możliwy będzie od ul. Świętojańskiej do ul. Gierymskiego. Objazd do ul. Warszawskiej  wytyczono ulicami: Gierymskiego, Tarnogórską, i Świętojańską.

Jeździsz na elektrycznej hulajnodze? Koniecznie przeczytaj!

hulajnogi elektryczne

Od dziś obowiązuje ustawa regulującą status prawny hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego. Przepisy wprowadzają m.in. ograniczenia w prędkości poruszania się e-hulajnogą, pojawiły się też ograniczenia wiekowe.

Od 20 maja hulajnogą elektryczną można poruszać się po drodze dla rowerów lub pasie ruchu dla rowerów z prędkością do20 km/h, lub – w przypadku braki drogi dla rowerów – po jezdni, na której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h. Na tego typu drodze kierowcę hulajnogi nadal obowiązuje ograniczenie prędkości do 20km/h. Według ustawy na hulajnodze elektrycznej można poruszać się – wyjątkowo -chodnikiem lub drogą dla pieszych, w przypadku gdy chodnik znajduje się wzdłuż jezdni z ograniczeniem prędkości do  30 km/h i nie ma wydzielonej drogi dla rowerów czy pasa ruchu dla rowerów. Na tego typu chodnikach kierowca hulajnogi elektrycznej musi dostosować prędkość do pieszych, nie utrudniać im swobody ruchu, zachować ostrożność i ustępować pierwszeństwa.
Parkowanie
Według nowych przepisów hulajnogę elektryczną należy parkować na chodniku w przeznaczonym do tego miejscu (wyznaczonym przez zarządcę drogi). W przypadku braku takiego miejsca, pozostawienie pojazdu na chodniku jest możliwe, jeśli hulajnoga elektryczna będzie ustawiona jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni, będzie ustawiona równolegle do krawędzi chodnika lub gdy szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m.
Ograniczenia wiekowe
Osoby w wieku od 10 lat do 18 lat chcące kierować hulajnogą elektryczną muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dzieci w wieku do 10 lat mogą jeździć hulajnogą elektryczną wyłącznie pod opieką osoby dorosłej i w strefie zamieszkania.
Tego nie wolno robić
Regulacje zawarte w projekcie ustawy zabraniają m.in.: poruszania się hulajnogą elektryczną po jezdni, na której dopuszczalna prędkość jest większa niż 30 km/h, kierowania hulajnogą lub urządzeniem transportu osobistego po spożyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu, przewożenia innych osób, zwierząt i przedmiotów, ciągnięcia lub holowania innych pojazdów. Ponadto nie wolno pozostawiać hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego na chodniku w inny sposób niż równolegle do jego zewnętrznej krawędzi.
Kary
Za niestosowanie się do przepisów przewidziano kary:
- za korzystanie podczas jazdy z telefonu, przy jednoczesnym trzymaniu słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem, przewidziano mandat 200 zł.
- przewożenie innej osoby, zwierzęcia lub ładunku będzie karane mandatem w wysokości 100 zł.
- za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka mandat wyniesie od 300 do 500 zł.
- za naruszenie warunków zatrzymania lub postoju pojazdu na chodniku grozi mandat w wysokości 100 zł.
- za nieustąpienie przez kierującego pojazdem pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu zapłacimy 350 zł. (gov.pl/mf)

Kolorowo na ulicach

Kwiaty przy ul. Dworcowej

Wzdłuż ul. Dworcowej wkrótce będzie rosło aż 1500 nowych roślin – w pasie zieleni między ul. Matejki a ul. Basztową zobaczymy drzewa, byliny i trawy ozdobne. Wzdłuż ul. Wybrzeże Armii Krajowej zostanie nasadzonych 27 lip. W pełnej wiosennej krasie możemy już natomiast podziwiać okazy posadzone w mieście przed kilkoma miesiącami. Za moment Gliwice będą tonąć w kwiatach – rozpoczęło się też obsadzanie kwietników i rzeźb kwiatowych. W sumie w tym roku na gliwickich zieleńcach, skwerach i w pasach drogowych zostanie nasadzonych ponad 83 tys. roślin.

Przy ul. Płowieckiej doskonale zaaklimatyzowało się 112 czeremch wirginijskich, przy alei Przyjaźni 16 lip i 892 hortensje, ponadto pęcherznice kalinolistne, winobluszcz trójklapowy oraz byliny, m.in. bodziszek i miskanty. W sumie na odcinku alei Przyjaźni między ul. Zwycięstwa a Dworcową nasadzono 1400 nowych roślin, które zdobią w pełni już gotową ścieżkę rowerową.
Na alei Sikornik kwitną wiśnie, a ciąg pieszy przy ul. Żurawiej został odgrodzony od jezdni pasem nowych drzewek – 17 wiśniami piłkowanymi – które również dobrze się zaaklimatyzowały i nie tylko cieszą oko przechodniów, ale też pełnią rolę ekranu separacyjnego od jezdni. Wiśnie nasadzono również na ul. Staromiejskiej (7) i przy ul. Żwirki i Wigury – 16. Zielono jest również m.in. na ul. Powstańców Warszawy, Wyszyńskiego, Jedności i Andersa, gdzie nasadzono lipy.
Na ul. Długosza można podziwiać klony polne. Zastąpiły część drzew, które ze względu na zły stan stanowiły zagrożenie dla pieszych i pojazdów. To nie wszystko, wzdłuż ul. Kłodnickiej uzupełniono szpaler cechujących się dużą odpornością głogów – obecnie rośnie tam 18 drzew, które zastąpiły zamierające katalpy i doskonale uzupełniają szpaler głogów przy ul. Kłodnickiej, na odcinku od ul. Wrocławskiej do ul. Dworcowej.

Tylko w ostatnich dniach w gliwickich pasach drogowych nasadzono 85 drzew.

Dobór gatunków jest przemyślany w taki sposób, aby dopasować je nie tylko do drzew rosnących już w okolicy, ale także pod kątem ilości miejsca, które pozostaje do dyspozycji. Jeżeli jest go mniej, nasadzane są drzewa o wąskim kolumnowym pokroju, aby w przyszłości nie ograniczały widoczności kierowcom – mówi Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.
Od ubiegłego tygodnia ul. Wolności zdobi 21 wiązów, ul. Kochanowskiego 9 klonów, a ul. Karola Miarki 5 lip drobnolistnych. Przy ul. Warszawskiej nasadzono 16 klonów, które zastąpiły 8 usuniętych jarzębów. Drzewa posadzono też przy ul. Akademickiej.
W najbliższym czasie rozpoczną się prace na pasie zieleni wzdłuż ul. Dworcowej. Między ul. Matejki a ul. Basztową nasadzonych zostanie w sumie 1500 roślin, m.in. wiśnie pikowane, jałowce sabińskie, rudbekie błyszczące i trawy ozdobne.
Ze względu na zły stan fitosanitarny, w tym tygodniu z pasa drogowego wzdłuż ul. Wybrzeże Armii Krajowej zostaną usunięte 23 drzewa. Oczywiście miejsce to nie pozostanie puste – w najbliższym czasie zniszczone drzewa zostaną zastąpione 27 lipami. Po zakończeniu remontu kanalizacji, prowadzonego na odcinku ul. Wybrzeże Armii Krajowej, przestrzeń uzupełnią krzewy, m.in. hortensje, pęcherznice kalinolistne i ligustry.
W najbliższym czasie kolejne nasadzenia będą prowadzone również na ul. Franciszkańskiej, Przyszowskiej i Ziemięcickiej, a jesienią przy ul. Młodzieżowej. Na ul. Kosów, Panewnickiej i Tarnogórskiej zostaną nasadzone również krzewy.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w tym roku na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich i Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych nasadzonych zostanie w sumie ponad 83 tys. roślin: 844 drzewa, 5694 krzewy, 7 tys. cebul kwiatowych, 2905 bylin, 37 160 kwiatów sezonowych i kilkadziesiąt tysięcy roślin rabatowych.
Nie zabraknie ciekawostek – na skwerze Dessau posadzony zostanie obficie kwitnący judaszowiec, a na pl. Krakowskim pojawi się oliwnik, który na tle innych drzew i krzewów wyróżnia się niezwykłą, srebrzystoszarą barwą liści.
Wśród krzewów będziemy mogli podziwiać azalie, berberysy, irgi, kaliny, lilaki, magnolie, perukowce, pięciorniki, trzmieliny, tawuły, jałowce i wiele innych. Widoczne są już pierwsze efekty wiosennych nasadzeń w kwietnikach i rzeźbach kwiatowych – te prace MZUK rozpoczął 17 maja. (mf)

 

Dotacje na wymianę pieców. Konsultacje regulaminu

baner

Trwają konsultacje społeczne dotyczące regulaminu naboru wniosków i realizacji projektu  "Czyste powietrze nad Gliwicami - wymiana indywidualnych źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych". Uwagi można zgłaszać do 4 czerwca.

Miasto Gliwice planuje ubiegać się o dofinansowanie zadania "Czyste powietrze nad Gliwicami - wymiana indywidualnych źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych" w ogłoszonym przez Zarząd Województwa Śląskiego naborze nr.: RPSL.04.06.01-IZ.01-24-403/21 Oś Priorytetowa IV Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna, Działanie 4.6 Czyste powietrze, Poddziałanie 4.6.1 Czyste powietrze - konkurs (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020).

Zgodnie z założeniami i wymaganiami tego konkursu, realizacja zaplanowanego zadania będzie polegała na udzielaniu grantów mieszkańcom Gliwic, będących właścicielami budynków jednorodzinnych, na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła. Wsparciem zostaną objęte zadania polegające na podłączeniu budynku do sieci ciepłowniczej, a w przypadku, gdy jest to technicznie niemożliwe (bądź nieuzasadnione ekonomicznie) na wymianie starego źródła ciepła na źródła zasilane energią elektryczną, gazem lub pompy ciepła.

Opis sposobu aplikowania o granty, ich wysokość oraz zasady udzielania, rozliczeń i kontroli zostaną określone w Regulaminie naboru wniosków i realizacji projektu grantowego. Projekt regulaminu wrazz załącznikami można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

W celu poznania opinii mieszkańców Gliwic na temat projektu tego Regulaminu, w terminie od 20 maja do 4 czerwca br. odbywają się konsultacje społeczne, które obejmują swoim zasięgiem obszar Gliwic. Uwagi lub opinie można zgłaszać mailowo na adres: brm@um.gliwice.pl lub składać w Biurze Podawczym Biura Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego w Gliwicach przy ul. Zwycięstwa 21 lub w Biurze Podawczym w filii Urzędu Miejskiego przy ul. Jasnej 31A w godzinach urzędowania.

 

 

Potrzebujesz pomocy? Skorzystaj z bezpłatnego wsparcia

baner

Wiele osób, zwłaszcza podczas pandemii odczuwa zwiększone poczucie samotności, potrzebuje pomocy. Dlatego Fundacja ADRA Polska przygotowała innowacyjną platformę GrupaWsparcia.pl, poprzez która można anonimowo i bezpłatnie skorzystać ze wsparcia.

GrupaWsparcia.pl to platforma pomocy psychospołecznej dla osób mierzących się z różnymi życiowymi trudnościami, m.in. z samotnością, problemami psychicznymi, uzależnieniem czy żałobą, zwłaszcza w czasie pandemii. Portal skupia ludzi mających podobne problemy i chcących sobie z nimi poradzić.
Na platformie można bezpłatnie i anonimowo – bez konieczności przedstawiania się i pokazywania twarzy – podzielić się swoim problemem i otrzymać realną pomoc. Użytkownik dzieli się tylko tymi informacjami, które uzna za stosowne. Po zalogowaniu się może porozmawiać z osobami, które mają podobne doświadczenia i także chciałyby przezwyciężyć swoje słabości. Na portalu GrupaWsparcia.pl można uzyskać także wsparcie psychologa i prawnika. Obecnie z portalu korzysta już ponad 10 tysięcy osób, które z powodzeniem uzyskują pomoc i wsparcie oraz udzielają go innym – zachęcają twórcy platformy.
Platforma działa w wersji na komputer i w aplikacji mobilnej. Dla nowych użytkowników przygotowano również samouczek ułatwiający korzystanie z portalu.  Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.grupawsparcia.pl. (mf)

 

Dworska – Zbożowa. Budowa startuje

Zbożowa nowe budynki

Rozwijany od lat gliwicki program budownictwa mieszkaniowego wkracza w kolejny etap. Po ostatnich realizacjach przy ul. Anny Jagiellonki i ul. Górnej, z myślą o potrzebach gliwiczan pracujących i osiągających umiarkowane dochody, w nadchodzącym czasie będą wznoszone dwa kolejne budynki komunalne z mieszkaniami na wynajem w standardzie „pod klucz”– tym razem przy ul. Zbożowej. Na ich realizację Gliwice otrzymały – jako jedno z pierwszych miast w Polsce! – ogromne, bo aż 80-procentowe bezzwrotne dofinansowanie z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego.

Dofinansowanie z BGK, pozyskane w imieniu Miasta Gliwice przez Zarząd Budynków Miejskich II Towarzystwo Budownictwa Społecznego, zostało przyznane na nowych, korzystniejszych zasadach po nowelizacji krajowych przepisów wspierających rozwój mieszkalnictwa. Otrzymana kwota 15,36 mln zł stanowi równowartość 80% kosztów kwalifikowanych inwestycji przy ul. Zbożowej, szacowanej na 19,2 mln zł. To maksymalny możliwy poziom dofinansowania zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami.

Miasto Gliwice dzięki dobrej, wydajnej pracy mieszkańców odprowadza ogromne kwoty do budżetu państwa, dlatego jako samorząd staramy się w jak największym stopniu wykorzystywać wszelkie dostępne źródła finansowania zewnętrznego. Jesteśmy jednym z pierwszych miast w Polsce, które, reagując na zmiany przepisów, zgłosiło do BGK wniosek o 80-procentową, bezzwrotną dotację z Funduszu Dopłat. Pieniądze zostały nam przyznane, a umowę z bankiem podpisywaliśmy jeszcze w kwietniu. W ten sposób w perspektywie 2 lat powstaną kolejne komfortowe mieszkania dla pracujących gliwiczan osiągających umiarkowane dochody. Natomiast w ramach całej bieżącej kadencji samorządu tego typu mieszkań w mieście powstanie w sumie około 400 – podkreśla prezydent Gliwic Adam Neumann.

Przy ul. Zbożowej powstaną dwa budynki komunalne dysponujące łącznie 55 wygodnymi mieszkaniami wykończonymi w standardzie „pod klucz”. Znajdą się tam zarówno mieszkania 3-pokojowe o powierzchni od 55 m2 do 65 m2 (12 lokali), jak i 2-pokojowe o powierzchni od 54 m2 do 59 m2 (35 lokali), z odrębną kuchnią bądź aneksem kuchennym. Sześć lokali to kawalerki o powierzchni 40 m2. Dodatkowo dwa 2-pokojowe mieszkania o powierzchni 59 m2 będą dostosowane stricte do potrzeb osób niepełnosprawnych. Kompleks budynków będzie otoczony zielenią, nie zabraknie przestrzeni do odpoczynku oraz placu zabaw dla dzieci. Posiadacze samochodów będą mogli liczyć na miejsca postojowe.

Wszystkie lokale zostaną wyposażone w instalację wodno-kanalizacyjną i elektryczną oraz podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej z ciepłą wodą użytkową. Będą budowane w standardzie „pod klucz”, co oznacza mieszkania w pełni wykończone i pomalowane, do których najemca może się od razu wprowadzić wraz z własnymi meblami. W tego typu lokalach komunalnych stawka miesięcznego czynszu wynosi obecnie 12,10 zł za metr kwadratowy, a oprócz tego na starcie pobierana jest od najemcy kaucja w wysokości trzykrotnego miesięcznego czynszu.

Plac budowy przy ul. Zbożowej został już przekazany generalnemu wykonawcy, firmie RISER z Jaworzna. Zakończenie prac planowane jest na I kwartał 2023 roku – mówi prezes zarządu ZBM II TBS Krzysztof Kopania. Warto przypomnieć, że powstające tam mieszkania będą wynajmowane w terminie i według zasad określonych przez Miasto Gliwice, w formie uchwały Rady Miasta.