Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 19 lipca 2021 r.

Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 19 lipca 2021 r.

Dodano: 19.07.2021
// 19-07-2021

#Gliwice2040. Spotkajcie się z nami na Trynku!

baner

Zespół opracowujący nową strategię miasta „Gliwice 2040” ruszył w teren, by porozmawiać o jakości życia w mieście, oczekiwaniach na przyszłość, działaniach społecznych, szeroko rozumianej aktywności czy ekologii. Do końca września charakterystyczne granatowe namioty pojawią się w każdej dzielnicy! W środę 21 lipca wypatrujcie takiego na Trynku.

Okazja do rozmów nadarzy się w czasie popołudniowego pikniku sąsiedzkiego na skwerze przy ul. Szybowcowej, w godz. od 14.00 do 16.00. Czekamy na Państwa z niecierpliwością!

Zapowiedzi kolejnych spotkań warto szukać na stronach gliwice.eu i gliwice2040.gliwice.eu, na miejskim profilu Fb oraz na tablicach ogłoszeniowych Rad Dzielnic. Dodatkowych informacji udziela Biuro Rozwoju Miasta UM w Gliwicach (e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl, tel. 32/33-86-550).

 

Gliwicki Rajd Przygodowy – zapisy czas start!

rodizny na starcie

Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni, czyli prawdopodobnie najfajniejsze tego typu wydarzenie w Polsce, wraca w tym roku do naszego kalendarza imprez. Mamy dla was supergry rodzinne i oczywiście – na finał – sportową rywalizację pełną niespodzianek. Jakich? Na razie nie zdradzamy, ale gwarantujemy – można się zapisywać w ciemno! Miasto Gliwice zaprasza!

Z dużą przyjemnością rozpoczynamy pracę nad przygotowaniami kolejnych już gier miejskich i rajdu miejskiego w Gliwicach. Podczas organizacji Gry Rodzinnej kładziemy nacisk głównie na to, żeby uczestnicy, zwłaszcza ci najmłodsi, dobrze się bawili. Przy Rajdzie Przygodowym dochodzi jeszcze zapewnienie interesującej rywalizacji, oraz atrakcyjnych zadań specjalnych – choćby takich, jak słynny już przejazd rowerem na moście linowym nad Kłodnicą, co miało miejsce w 2019 roku, podczas jubileuszowego, 10. Gliwickiego Rajdu Przygodowego w Gliwicach – mówi redaktor Igor Błachut.

Igor Błachut jest dziennikarzem telewizji Eurosport. Pochodzi z Gliwic, a z naszym Rajdem jest związany od samego początku.

W 2019 roku, podczas poprzedniej edycji Rajdu, miejsca startowe na trasę rodzinną rozeszły się w… 11 godzin! Zapełniliście listę niemal od razu po uruchomieniu zapisów, dlatego w tym roku przygotowujemy dla was aż trzy Gliwickie Gry Rodzinne. Każda będzie się odbywać się pod innym hasłem przewodnim i rozpoczynać się w innym miejscu. Pierwsza gra wystartowała 3 lipca z parku Chopina, a następna odsłona zaplanowana jest na 14 sierpnia.

Zapisy są prowadzone poprzez formularz zgłoszeniowy. Obecnie trwają zapisy na Gliwicki Rajd Przygodowy (12 września).

Pospieszcie się, bo liczba miejsc jest ograniczona!

Drużyna w Gliwickiej Grze Rodzinnej może liczyć od 2 do 5 osób. Jeden z uczestników musi być pełnoletni. W składzie musi być też (co najmniej) jedno dziecko poniżej 14 roku życia.

Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni odbędzie się 12 września. W Rajdzie biorą udział dwuosobowe drużyny. Tradycyjnie będzie trzeba trochę się zmęczyć – biegając, jeżdżąc na rowerze i rolkach. Zostało jeszcze trochęczasu, dlatego możecie popracować nad formą. Ale spokojnie – stawiamy na dobrą zabawę, a do mety każdy dociera w swoim tempie. Ci, którzy brali udział w poprzednich edycjach, potwierdzą – dobra zabawa gwarantowana!

Kolejne Gliwickie Gry Rodzinne odbędą się 14 sierpnia i 11 września. O rozpoczęciu zapisów będziemy was informować na bieżąco na stronie Gliwice.eu. (mm)

Odkryj kulturalną stronę miasta

napis kultura.gliwice.eu, w tle koncert operowy w ruinach teatru

W ramach strony internetowej miasta Gliwice.eu działa podserwis Kultura.gliwice.eu. Publikowane są w nim wszystkie potrzebne informacje o nadchodzących imprezach. Kalendarz wydarzeń może być uzupełniany również przez organizatorów wydarzeń, na przykład (ale nie tylko!) – instytucje kultury, stowarzyszenia i fundacje.

Strona Kultura.gliwice.eu to z jednej strony szczegółowy rozkład jazdy, dzięki któremu zawsze będziecie na bieżąco z nadchodzącymi wydarzeniami, z drugiej ‒ zbiór informacji o miejskich instytucjach kultury i działających w mieście galeriach.

Organizujesz imprezy albo wydarzenia w Gliwicach? Serwis kulturalny mogą współtworzyć także instytucje kultury, organizacje pozarządowe czy nieformalne grupy mieszkańców. Informacje o przygotowywanych wydarzeniach można zamieszczać samodzielnie. Wystarczy kliknąć Dodaj wydarzenie na stronie głównej, uzupełnić i formularz i zaczekać na akceptację administratora serwisu.

W serwisie znajdują się także informacje na temat możliwości ubiegania się o dofinansowanie inicjatyw (w zakładkach Konkursy i Małe granty).

Budowa Centrum Przesiadkowego nie zwalnia tempa

dworzec PKP w Gliwicach i plac budowy centrum przesiadkowego z lotu ptaka

Inwestycja realizowana po północnej stronie dworca PKP jest coraz bardziej zaawansowana. W niedalekiej przyszłości Centrum Przesiadkowe skupi wszystkie środki transportu miejskiego, wpłynie na poprawę komfortu i jakości podróży mieszkańców całego regionu, zwiększy też bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i kierowców. Co słychać na placu robót?

Na drugim segmencie zadaszenia Centrum Przesiadkowego trwają prace związane z pokryciem dachowym, montażem tras kablowych oraz instalacji odwodnienia. Zakończono już montaż konstrukcji stalowej segmentu nr 3, jednocześnie też zajęto się segmentem najwyższym – nad budynkiem obsługi pasażerskiej. W tym obiekcie kontynuowane są prace związane z wykonaniem aluminiowej elewacji i instalacjami wewnętrznymi, rozpoczęto także prace wykończeniowe. Wznoszona jest również konstrukcja budynku usługowego (z pomieszczeniami przeznaczonymi pod wynajem).

W sąsiadującej z kompleksem Centrum Przesiadkowego zabytkowej wieży ciśnień zamontowano z kolei nową stolarkę okienną oraz rozpoczęto prace związane z nakładaniem zaprawy naprawczej na żelbetowe ściany. W dalszym ciągu kontynuowane są prace związane z infrastrukturą podziemną, wykonywaniem konstrukcji pod przyszły układ drogowy, przebudową istniejącego tunelu oraz budową nowego przejścia podziemnego i murów oporowych. Wartą odnotowania nowinką jest pomysł zastosowanie na jednej z projektowanych ścian szczelinowych okładziny z płyt elewacyjnych na bazie cementu fotokatalitycznego – rozwiązania zarazem proekologicznego i prozdrowotnego. W dłuższej perspektywie czasu materiał ten pozwala bowiem na redukcję stężenia w powietrzu tlenków azotu, tlenków siarki, lotnych związków organicznych takich jak benzen czy toluen, amoniaku, tlenku węgla, chlorków organicznych i aldehydów. Dodatkowo wykazuje właściwości samoczyszczące, sprawdzając się nie tylko przy sadzy, brudzie i cząstkach organicznych, ale i przy pleśni, chorobotwórczych grzybach, glonach, bakteriach i alergenach.
Inwestycję po północnej stronie dworca PKP realizuje konsorcjum firm: Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA i Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów SA. Koszt prac to około 184 mln zł. Na ten cel ze środków unijnych pozyskano 129,5 mln zł. Roboty powinny zakończyć się pod koniec sierpnia 2022 r.

Prace toczą się również po południowej stronie dworca kolejowego. W tej części przebudowany zostanie układ drogowy, tworząc wraz z Centrum Przesiadkowym przyjazną i funkcjonalną przestrzeń miejską.

Obecnie trwają końcowe prace związane z nowym zagospodarowaniem ul. Na Piasku. Prowadzone są też roboty w zakresie przebudowy sieci uzbrojenia podziemnego w ciągu ul. Okopowej (na odcinku od dworca PKP do placu Piastów) i budowy miejsc parkingowych w obszarze pomiędzy pętlą objazdową przy dworcu, ulicami Okopową i Bohaterów Getta Warszawskiego. W rejonie placu Piastów rozpoczęły się prace przygotowawcze związane z przebudową sieci cieplnej. W najbliższym czasie planowane jest tam uruchomienie frontu robót po wschodniej stronie centralnej wyspy placu.

Przebudowę po południowej stronie dworca PKP realizuje Eurovia Polska. Koszt inwestycji finansowanej z budżetu miasta to ponad 41 mln zł. Prace powinny się zakończyć pod koniec 2022 r. (kik)

 

Gliwicka przystań w nowym miejscu

kanał gliwicki z lotu ptaka

Będzie zdecydowanie większa i bezpieczniejsza, jeszcze atrakcyjniejsza i dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Po 9 latach obecności na terenie gliwickiego portu Przystań Motorowodna – Marina Gliwice, dzięki wsparciu władz Gliwic, przeniesie się na dużą miejską działkę przy ul. Portowej. Zgodę na bezprzetargowe wydzierżawienie tej nieruchomości na 30 lat wyrazili na lipcowej sesji gliwiccy radni.

Przed 9 laty gliwicka marina była pionierką rozwoju i promocji żeglugi śródlądowej na Górnym Śląsku. Gdy startowała w 2012 roku z 5 małymi motorówkami i 2 niewielkimi pomostami na terenie Śląskiego Centrum Logistyki, Kanał Gliwicki kojarzony był powszechnie z węglem i przemysłowymi barkami. Wiele osób nie mających z nim styczności żyło w przekonaniu, że jest wybetonowany (!), choć jego zielone, ciągnące się na ponad 40 km nabrzeża tętnią życiem i odgłosami czapli siwych, bocianów, łabędzi, zimorodków czy kormoranów. Marina, wprowadzanymi stopniowo przedsięwzięciami i imprezami turystycznymi na terenie portu i Kanału Gliwickiego, przekonała sceptyków, że ciągnąca się do Koźla droga wodna jest wyjątkowym, błękitno-zielonym oknem Gliwic i Górnego Śląska na świat. Dzięki niej do Gliwic ściągają dziś nowi turyści, wodniacy, miłośnicy zabytków hydrotechniki i entuzjaści barek mieszkalnych z Niemiec, Francji, Holandii czy Szwajcarii, a nawet – Wielkiej Brytanii.

Obecnie w Marinie Gliwice można wypożyczyć łódkę, zrobić lub odnowić patent na sternika motorowodnego, odbyć rejs rowerowy i przepłynąć Kanał Gliwicki zabytkowym statkiem, na którego pokładzie czas płynie w rytmie muzyki bluesowej, jazzowej, szantowej czy rockowej, przy smacznych daniach z restauracji zlokalizowanych na Szlaku Kulinarnym „Śląskie Smaki”. W bliskiej przyszłości – wszystko wskazuje na to, że już w 2022 roku – paleta tych możliwości znacznie się rozszerzy. Po przeprowadzce na miejską działkę poza teren Portu Gliwice marina stanie się nowoczesną, przyjazną osobom z niepełnosprawnościami przystanią motorowodną z miejscem dla obsługi podróżnych i turystów oraz nową przestrzenią rekreacyjną przy Kanale Gliwickim. W planach jest m.in. scena koncertowa na wodzie.

– Gliwice to nie tylko miasto, w którym się mieszka, pracuje czy uczy. To także miasto oferujące wiele różnych form odpoczynku i relaksu, w które znakomicie wpisują się działania gliwickiej przystani motorowodnej. Marina Gliwice świetnie funkcjonuje i chce się rozwijać. W krótkim czasie stała się jedną z wizytówek Gliwic. Organizuje rejsy, szkolenia, koncerty, imprezy turystyczno-kulinarne, półkolonie. Wszystkie osoby biorące w nich udział mają swobodny wstęp na teren Śląskiego Centrum Logistyki. To jednak mało bezpieczne. Coraz trudniej pogodzić funkcjonowanie nowoczesnego portu śródlądowego z obecnością turystów. Wiedząc, że nie ma możliwości stworzenia osobnego wejścia do mariny, przystaliśmy na plany przeniesienia przystani w nowe miejsce, proponując bezprzetargowe wydzierżawienie ponad hektara terenu na miejskiej działce przy ul. Portowej. Uchwała w tej sprawie, przedłożona na wniosek prezydenta miasta na lipcową sesję Rady Miasta i podjęta jednogłośnie oznacza zarówno możliwość dalszego rozwoju dla Mariny Gliwice, jak i nowe szanse na promocję naszego miasta w kraju i za granicą - mówi Ewa Weber, zastępca prezydenta Gliwic, odpowiedzialna m.in. za sferę kultury, sportu i rekreacji w mieście.

Co słychać na skwerze nad DTŚ?

prace na skwerze nad DTŚ

Trwają intensywne prace modernizacyjne na skwerze nad Drogową Trasą Średnicową. Jakie zmiany są już widoczne w tej części miasta?

Metamorfoza skweru rozpoczęła się w połowie czerwca. Wykonawca, Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów SA, już uporządkował teren i przeszedł do prac przygotowawczych. Dotychczas zebrano i wywieziono stare podłoże, rozłożono mieszankę różnych podłoży i specjalistycznych dodatków umożliwiających prawidłowy wzrost roślin. Rozłożono też maty antykorzenne, które będą zapobiegać uszkodzeniu drenażu. Montowany jest też specjalny system nawadniający, dzięki któremu nowe rośliny zdobiące skwer będą odpowiednio nawodnione.
Docelowo, skwer nad DTŚ zdobić będzie 60, 6 tys. różnych gatunków: drzew, krzewów, byliny, roślin cebulowych i pnączy. Pierwsze nasadzenia przeprowadzone zostaną jesienią.
Po modernizacji skwer nad DTŚ będzie wielobarwną i niezwykle zróżnicowaną przestrzenią do wypoczynku, głównie dzięki rozmaitym gatunkom roślin. Na jego terenie ustawiona zostanie także instalacja przestrzenna z kamieni pochodzących z dawnej śluzy Kanału Kłodnickiego wraz z tablicami zawierającymi informacje, zdjęcia oraz przebieg trasy kanału. Aby zminimalizować uciążliwości związane z pracami na skwerze, wykonawca na czas prowadzonych robót wygrodził miejsce prac zapewniając bezpieczne przejście dla pieszych między ul. Berbeckiego a Dubois – mówi Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.
Bez zmian pozostanie układ alejek. Pomiędzy nimi pojawią się różnorodne kompozycje drzew, krzewów i bylin, które będą zdobić skwer przez cały rok. W kilku miejscach staną pergole, dzięki którym w gorące, letnie dni będzie można odpocząć w cieniu. Pod częścią z nich zostaną ustawione stoły i ławy piknikowe. Powstanie też przestrzeń do odpoczynku, która latem będzie pełnić funkcję ozdobionej palmami miejskiej plaży. Odpocząć będzie można także na różnego rodzaju ławkach i siedziskach, a rower przypiąć do stojaka. Od zgiełku towarzyszącego DTŚ spacerowiczów będą izolować nasadzone krzewy. Nie zabraknie też ozdobnych rabat traw i bylin, wśród których będzie można odpocząć na wygodnych leżakach, przestrzeń upiększy też łąka kwietna z pożytecznymi dla owadów kwiatami. Inwestycja będzie kosztować niemal 3,9 mln zł. Zakończenie prac na skwerze zaplanowano na jesień. (mf)

 

Dobre wieści z parku Chopina

Plac zabaw w parku Chopina

Plac zabaw w parku Chopina znów jest otwarty i czeka na małych miłośników beztroskiej zabawy! Plac zamknięto w ubiegłym tygodniu, ze względu na zły stan jednego z drzew.

Po wizji z udziałem przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach Miejski Zarząd Usług Komunalnych uzyskał zgodę na przycięcie korony chorego drzewa umożliwiające bezpieczne korzystanie z placu zabaw. To rozwiązanie tymczasowe – po uzyskaniu decyzji administracyjnej katalpa zostanie wycięta. (mf)

 

Dołącz do Piastunek

baner

Drużyna GTW Piastunki Gliwice przygotowuje się do zgrupowania. Pod koniec lipca futsalistki wyjadą na obóz do Podlesic, a 9 sierpnia powrócą do treningów. Dziewczęta chcące dołączyć do drużyny mogą wziąć udział w zajęciach otwartych.

Treningi Piastunek odbywają się na boisku przy ul. Orkana 8. Te, które odbędą się w poniedziałek, 9 sierpnia o godz. 17.00 będą otwarte dla dziewczyn w wieku od 7 do 14 lat, które chcą dołączyć do drużyny gliwickich futsalistek. Będzie to pierwszy otwarty trening naborowy, kolejne w każdy wtorek, czwartek i piątek, aż do końca wakacji. Solidny trening się przyda – już 29 sierpnia odbędzie się mecz wyjazdowy i gliwiczanki zmierzą się z Koszarawą Żywiec.
– Przed nami mecze ligowe, eliminacje Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Futsalu oraz eliminacje Turnieju Tymbarka. Dużo ruchu, zabawy, uśmiechu i sportowego trybu życia. Dziewczyny chętne do gry zapraszamy serdecznie do udziału w treningach – mówi Darek Opoka, prezes Stowarzyszenia GTW Gliwice.
Sekcję wspiera Miasto Gliwice. Więcej informacji na temat naborów i działalności Piastunek można znaleźć na http://www.gtwgliwice.pl/gtw-piastunki-gliwice.html oraz https://www.facebook.com/GTWGliwice. (mf)