Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 18 maja 2021 r.

Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 18 maja 2021 r.

Dodano: 18.05.2021
// 18-05-2021

Zasady obsługi klientów

urząd miejski

 Urząd cały czas działa  zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami definiującymi  zasady bezpieczeństwa i w najbliższym czasie nie jest planowane wprowadzanie żadnych istotnych zmian w organizacji jego pracy.

 

WYDZIAŁ KOMUNIKACJI

Od  26 kwietnia 2021 r. stanowiska obsługi w Referacie Rejestracji pojazdów w budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa 21 oraz filii UM przy ul. Jasnej 31A są  dostępne dla klientów indywidualnych.

Przy ul. Zwycięstwa (wejście przy bankomacie) obsługiwani są:

 • klienci  indywidualni, którzy zarezerwowali wizytę pod adresem rezerwacjakm.gliwice.eu lub zostali wezwani przez pracownika Wydziału Komunikacji,
 • klienci  indywidualni, którzy chcą zgłosić zbycie/nabycie pojazdu, zmianę danych   i adnotacje w dowodzie rejestracyjnym lub odebrać dowód rejestracyjny- wg kolejki, bez konieczności umawiania wizyty.

Przy ul. Jasnej obsługiwani są:

 • klienci zbiorowi  - FIRMY (3 sprawy i więcej) po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty,
 • klienci indywidualni, którzy zarezerwowali wizytę pod adresem rezerwacjakm.gliwice.eu lub zostali wezwani przez pracownika Wydziału Komunikacji,
 • klienci  indywidualni, którzy chcą zgłosić zbycie/nabycie pojazdu, zmianę danych  i adnotacje w dowodzie rejestracyjnym lub odebrać dowód rejestracyjny- wg kolejki, bez konieczności umawiania wizyty.

REZERWACJA WIZYTY WYMAGANA JEST TYLKO W PRZYPADKU REJESTRACJI POJAZDÓW (pojazd fabrycznie nowy, sprowadzony z zagranicy, przerejestrowanie).

Osoby zainteresowane załatwieniem spraw proszone są o przygotowanie przed wizytą w Urzędzie wymaganych wniosków i  załączników. Ułatwi to sprawną obsługę, a tym na skrócenie czasu oczekiwania na załatwienie sprawy. Informacje o wymaganych dokumentach, wysokości niezbędnych opłat oraz sposobach dokonania płatności można znaleść  w Biuletynie Informacji PublicznejUrzędu Miejskiego pod adresem: bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.

UWAGA! Zawiadomienia o nabyciu/zbyciu pojazdu wraz z kopią dowodu zakupu można również złożyć:

 •     drogą elektroniczną za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP
 •     pocztą tradycyjną za pośrednictwem operatora pocztowego
 •     osobiście w Biurze Podawczym – wejście od strony ul. Wyszyńskiego

Szczegółowe informacje na ten temat oraz formularze zawiadomień można znaleźćna stronach BIP:

Złożenie zawiadomienia w terminie 30 dni od dnia zakupu pojazdu  pozwoli uniknąć kary pieniężnej, a rejestracji pojazdu można dokonać w późniejszym terminie. Zawiadomienia złożone po  dniu 30.04.2021 r. w innej formie niż ww. (np. przesłane jako e-mail) nie będą rozpatrywane.

Sprawy z zakresu Praw Jazdy – złożenie wniosku o wydanie międzynarodowego prawa jazdy, pozwolenia na kierowanie tramwajem, prawa jazdy (zmiana ważności, zmiana danych, utrata/zniszczenie dokumentu), złożenie wniosku o wydanie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK) i odbiór nowego dokumentu - bez wcześniejszego umawiania wizyty.

 


Wejście od ul. Zwycięstwa (przy bankomacie) jest przeznaczone także dla klientów  stanowisk Wydziału Podatków i Opłat, Biura Obsługi Interesantów – z wyjątkiem Biura Podawczego.

Wejściem od ul. Zwycięstwa z lewej strony głównych drzwi wejściowych wchodzą osoby zgłaszające zgon.

Wejście od ul. Wyszyńskiego jest przeznaczone dla klientów:

 1. Wydziału Spraw Obywatelskich – uwaga, klientom nie są już wydawane identyfikatory! Nie trzeba umawiać się telefonicznie, jednak na sali bezpośredniej obsługi może przebywać maksymalnie do 6 klientów (w zależności od liczby czynnych stanowisk). W przypadku, gdy wszystkie stanowiska na sali będą zajęte, klienci powinni oczekiwać na obsługę w holu. Po wejściu do budynku UM należy zdezynfekować ręce (lub założyć rękawiczki), warto także mieć własny długopis.
 • W celu usprawnienia obsługi, należy wypełnić wcześniej stosowne wnioski lub zgłoszenia oraz załączyć potwierdzenie dokonania opłaty w przypadku wniosku o wydanie zaświadczenia. Niezbędne druki można pobrać ze strony internetowej pod adresem: http://bip.gliwice.eu/formularze oraz przy wejściu głównym do UM. Katalog spraw z opisami usług z zakresu Wydziału Spraw Obywatelskich znajduje się pod adresem: http://bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.
 • Wykaz spraw, które można załatwić w pełni elektronicznie, korzystając z platformy ePUAP lub ze strony obywatel.gov.pl, można znaleźć na stronie https://bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.
 1. Od poniedziałku 19 października 2020 r. do odwołania Urząd Stanu Cywilnego pozostaje zamknięty dla bezpośredniej obsługi klienta, z wyjątkiem rejestracji zgonów. Dokumenty można składać w Biurze Podawczym (wejście od strony ul. Wyszyńskiego) oraz drogą elektroniczną za pośrednictwem ePUAP. !!! Od 30 października 2020 r. w ceremonii ślubu cywilnego w Ratuszu może uczestniczyć tylko 5 osób – 2 zawierających małżeństwo, 2 świadków, urzędnik USC !!!
 2. Terenowego Punktu Paszportowego podlegającego Śląskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu – decyzją ŚUW wizyta jest możliwa wyłącznie po telefonicznym umówieniu terminu wizyty (na podstawie listy);
 3. Biura Podawczego – bez ograniczeń;
 4. pozostałych wydziałów po wcześniejszym umówieniu terminu wizyty (na podstawie listy), na stanowiskach obsługi w sali 146 na I piętrze UM – Uwaga! O umówionej godzinie pracownik danego wydziału odbiera klienta i kieruje go do sali 146 schodami przy punkcie ksero/foto. Osoby niepełnosprawne, seniorzy, klienci z dzieckiem w wózku są kierowani do windy przy Urzędzie Stanu Cywilnego.

UWAGA:

Od 12 kwietnia klienci chcący załatwiać sprawy na stanowisku działalności gospodarczej, związane z CEiDG, są przyjmowani po wcześniejszej rezerwacji terminu pod nr tel.: 32-238-56-76 lub 32-239-11-84.


POZOSTAŁE WYDZIAŁY UM

Szczegółowe zasady obsługi klienta przez poszczególne wydziały Urzędu Miejskiego znajdują się pod adresem https://bip.gliwice.eu/zasady-obslugi-w-poszczegolnych-wydzialach.

Miasta Idei. Porozmawiamy o kulturze

banner

Gliwice zapraszają do dyskusji o kulturze w mieście. 18 maja w ramach akcji Miasta Idei, organizowanej przez „Gazetę Wyborczą”, odbędą się wirtualne warsztaty i debata. W wydarzeniu weźmie udział między innymi Ewa Weber, zastępca prezydenta Gliwic.

Tematem gliwickiej akcji jest szeroko pojęta kultura, z uwzględnieniem planowanej nowej instytucji kultury i rewitalizacji ruin teatru Victoria przy al. Przyjaźni. Jakiej kultury oczekują gliwiczanie? Jakie wydarzenia kulturalne powinny być organizowane w nowej przestrzeni?  Jaka struktura organizacyjna najlepiej sprawdzi się w nowej instytucji? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukamy w ramach akcji Miasta Idei w Gliwicach.

We wtorek 18 maja o godz. 16.00 rozpoczną się internetowe warsztaty dla mieszkańców. Mejlowe zapisy są prowadzone przez redaktora Przemysława Jedleckiego (przemyslaw.jedlecki@agora.pl). Warsztaty będą miały charakter zamknięty, natomiast zaraz po nich – o godz. 17.45 – rozpocznie się otwarta wirtualna debata na temat działalności kulturalnej w Gliwicach, ale także szerzej – polityki kulturalnej miast.

W panelu dyskusyjnym obok wiceprezydent Ewy Weber będą uczestniczyć także Izabela Błaszczyk, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego i Michał Kubieniec, menedżer kultury.

Miasto Gliwice jest partnerem akcji „Miasta Idei – Gliwice 2021”. Więcej informacji można znaleźć w serwisie katowice.wyborcza.pl.

Link do debaty

Dobry wieczór z Fryderykiem

młody mężczyzna w msuzce

30 maja w gliwickich tropikach zabrzmi muzyka Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego. Miasto Gliwice zaprasza na godz. 20.00 do Palmiarni!

Solistą „Dobrego wieczoru z Fryderykiem” będzie Tymoteusz Bies. Pianista jest artystą rezydentem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach w sezonie 2020/2021 i najlepszym absolwentem Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w 2019 roku. Ma na koncie laury w konkursach, występy z wieloma orkiestrami, udział w kursach mistrzowskich i nagrania płytowe.

Słowo wprowadzające do koncertu wygłosi Jan Popis, muzykolog i krytyk muzyczny. W programie występu są mazurki F. Chopina oraz I.J. Paderewskiego, a także Preludium h-moll op. 28 nr 6 Chopina i Preludium h-moll op. 1 nr 1 K. Szymanowskiego. Wisienką na koncertowym torcie będzie II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Chopina. Przy wykonaniu tego utworu Biesowi będzie akompaniować Kwintet Gliwickiej Orkiestry Kameralnej.

Bilety na Dobry wieczór z Fryderykiem można nabyć w cenie 40 zł w kasie kina Amok (ul. Dolnych Wałów 3) i na stronie teatr.gliwice.pl.

„Marzenia” się spełniają

sztalugi z pracami

Na Międzynarodowym Nieprzetartym Szlaku do 31 lat spotykają się niepełnosprawni twórcy z wielu krajów, których siłą jest ich wyobraźnia. Pod honorowym patronatem prezydenta Gliwic Adama Neumanna zakończył się właśnie Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pod hasłem „Marzenia”.

20 nagrodzonych prac może obejrzeć w Centrum Handlowym Forum (ul. lipowa 1). Na tegoroczny konkurs wpłynęło aż 650 prac plastycznych ze 173 ośrodków. wkrótce wystawa pojedzie do Lublina i zostanie zaprezentowana podczas Międzynarodowych Spotkań Artystycznych Nieprzetartego Szlaku.

Po raz kolejny w Gliwicach roku mamy okazję podziwiać prace plastyczne autorstwa artystów z niepełnosprawnościami w różnym wieku, bowiem do konkursu zaprosiliśmy dzieci i młodzież szkół specjalnych, klas integracyjnych, uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej oraz Środowiskowych Domów Samopomocy a także innych placówek. W konkursie wzięli udział również twórcy indywidualni – mówi Wojciech Kotylak, koordynator konkursu.

Organizatorami konkursu są Warsztaty Terapii Zajęciowej TĘCZA przy Fundacji Różyczka w Gliwicach, Międzynarodowy Nieprzetarty Szlak, CH Forum i Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach.

Innowator Śląska 2021

baner

Trwa nabór do konkursu Innowator Śląska 2021promującego najbardziej innowacyjne podmioty z Województwa Śląskiego. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Miasta Gliwice.

Rusza XIII edycja konkursu Innowator Śląska nagradzający firmy i instytucje badawczo-rozwojowe wyróżniające się pod kątem innowacyjności. Zgłoszenia będą przyjmowane do 31 maja. Udział w konkursie jest bezpłatny, a do wygrania w sumie ponad 40 tys. zł.
– Wyróżniamy podmioty, które podejmują się nowatorskich zmian wprowadzając najnowocześniejsze technologie, nowe produkty czy usługi i osiągają dzięki temu sukcesy biznesowe lub naukowe – mówi Agnieszka Hajdas z ośrodka Enterprise Europe Network przy Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju Sp. z o.o.
W konkursie mogą wziąć udział śląscy przedsiębiorcy i instytucje, które oferują innowacyjne produkty, usługi czy nowoczesne rozwiązania technologiczne, mają udokumentowane wprowadzenie na rynek zgłoszonego rozwiązania (w ostatnich trzech latach) bądź rozwiązanie gotowe do demonstracji.
O tytuł Innowatora Śląska można ubiegać się w czterech kategoriach: mikro przedsiębiorca, mały przedsiębiorca, średni przedsiębiorca i instytucja sektora badawczo-rozwojowego.
Pula nagród wynosi ponad 40 tys. zł.: 16 000 zł – nagroda specjalna prezesa zarządu GAPR Sp. z o.o., 15 000 zł – nagroda specjalna prezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. i 10 000 zł – nagroda specjalna Przewodniczącego Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Ponadto przewidziano pakiet nagród rzeczowych i pakiety promocyjne.
Organizatorem wydarzenia jest Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju. Konkurs organizowany jest w ramach projektu Enterprise Europe Network finansowanego ze środków Unii Europejskiej (w ramach programu na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw i MŚP (COSME), budżetu Państwa oraz środków własnych GAPR i zaangażowanych partnerów).
Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na stronie internetowej: www.innowatorslaska.pl. (mf)

 

Bezpiecznie rowerem przez Zwycięstwa

Nowy przejazd rowerowy przez ul. Zwycięstwa

Przez całą aleję Przyjaźni można przejechać bez schodzenia z roweru – na ul. Zwycięstwa powstał przejazd dla rowerzystów.

Prace na alei Przyjaźni zostały zakończone, jest nie tylko nowa nawierzchnia traktu, dodatkowy ciąg pieszo-rowerowy, urządzona zieleń – powstał też bezpieczny przejazd przez ul. Zwycięstwa. Dzięki temu od ul. Berbeckiego do Dworcowej można przejechać nie zsiadając z roweru.

Ścieżką można przejechać 7,5 km trasę od centrum Gliwic do Sośnicy. Jadąc od ul. Berbeckiego należy przejechać przez nowy przejazd na ul. Zwycięstwa i aleją Przyjaźni, na której nasadzono blisko 4,5 tys. roślin dojechać do ul. Piramowicza. Następnie wzdłuż Kłodnicy i przez park Chrobrego dojechać do ul. Akademickiej, a od ul. Kujawskiej do giełdy w Ligocie Zabrskiej i do Sośnicy. Udanej przejażdżki, oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. (mf)

Czechowickie przygotowania do sezonu

jezioro w Czechowicach

19 czerwca rozpocznie się sezon letni w Ośrodku Wypoczynkowym w Czechowicach. Obecnie trwają intensywne prace przygotowujące ośrodek na bezpieczne przyjęcie gości, m.in. wypłycanie jeziora.

Ośrodek Wypoczynkowy w Czechowicach rokrocznie cieszy się ogromną popularnością wśród gliwiczan i mieszkańców okolicznych miast, którzy chętnie spędzają czas nad wodą, wśród zieleni, z dala od centrum miasta. Aby wypoczynek był jak najbardziej bezpieczny, Miejski Zarząd Usług Komunalnych jako zarządca obiektu prowadzi intensywne prace zmierzające do rozpoczęcia sezonu.
Zakończyło się wypłycanie części jeziora, w którym znajduje się kąpielisko. Główne prace prowadzone były w ubiegłym roku. Wówczas na jezioro wypłynęła specjalna barka, która przepompowywała piasek z dna, żeby zlikwidować niebezpieczne uskoki. Po kolejnych badaniach geodezyjnych okazało się, że jeszcze są miejsca, gdzie piasek należy uzupełnić. Do Czechowic przywieziono więc 200 ton piasku, który przy pomocy długiego ramienia koparki rozłożono na dnie. To inwestycja w bezpieczeństwo. Oczywiście, jak co roku, nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwać będą ratownicy wodni – mówi Iwona Janik, kierownik Ośrodka Wypoczynkowego w Czechowicach.
Ośrodek Wypoczynkowy w Czechowicach to idealne miejsce do obcowania z naturą i aktywnego wypoczynku dla całej rodziny. Do dyspozycji odwiedzających są: kąpielisko sezonowe, szeroka, piaszczysta plaża, wypożyczalnia sprzętu wodnego, wypożyczalnia rowerów, plac zabaw, rampa dla rolkarzy, punkty gastronomiczne, park linowy, pole namiotowe (obecnie dostępnedla przyczep z własnym punktem sanitarnym) i domki kempingowe: 4-osobowe, domki 6-osobowe.
Z myślą o gościach często spędzających urlopy w naszych domkach, przeprowadzone zostały prace remontowe. Nowe panele, świeżo pomalowane ściany i odświeżone wnętrza korzystnie wpłyną na komfort wypoczynku – dodaje Iwona Janik.
MZUK podpisał też umowę z nowym dzierżawcą stajni. W najbliższym czasie rozpocznie się w niej remont i dostosowywanie do potrzeb nowego gospodarza. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na początku przyszłego roku pojawią się zwierzęta.
Nowością w Czechowicach jest ptasi bufet, czyli automatyczne urządzenie z karmą dla ptaków. Wystarczy 2 zł, żeby podczas spaceru pobrać zdrową karmę i nakarmić ptaki.
Wstęp na teren ośrodka dla dzieci i młodzieży do 16. roku życia jest bezpłatny, opłata dla osób dorosłych wynosi 3 zł. Sezon kąpielowy potrwa do 5 września. (mf)

 

Ekspercki kick-off za nami

kobieta i męzczyzna nad laptopem

Jeszcze on-line (ale już z perspektywami na działanie w „normalnych” warunkach) spotkali się 14 maja po raz pierwszy uczestnicy eksperckich grup roboczych do spraw społecznych, środowiskowych, gospodarczych i przestrzennych, związanych z przygotowywaniem nowej strategii miasta Gliwice 2040. Blisko 100-osobowe grono powitał zastępca prezydenta Gliwic Mariusz Śpiewok oraz naczelnik Biura Rozwoju Miasta UM w Gliwicach, Katarzyna Kobierska.

Dziękujemy za chęć zaangażowania się w prace nad strategią i wolę podzielenia się swoją bogatą wiedzą i doświadczeniem. Z niecierpliwością będziemy czekać na Państwa rekomendacje odnośnie wizji i celów rozwojowych naszego miasta – mówił Mariusz Śpiewok. Zaproszeni przez prezydenta miasta specjaliści, wśród których nie zabrakło wyłonionej w naborze 25-osobowej reprezentacji mieszkańców, wysłuchali następnie syntetycznych, inspirujących wykładów wygłoszonych przez dr. Marcina Barona (eksperta wiodącego prac nad strategią Gliwice 2040), Sylwię Widzisz-Pronobis (ekspertkę grupy społecznej), dr. hab. inż. architekta Macieja Borsę (eksperta grupy przestrzennej), dr. Leszka Trząskiego (eksperta grupy środowiskowej) oraz dr Annę Syrek-Kosowską (ekspertkę grupy gospodarczej).

Prace każdej z grup, realizowane na tym etapie w cyklu dwóch intensywnych spotkań warsztatowych z ekspertami, rozpoczną się 24 maja i potrwają do 8 czerwca. Kolejne spotkania grup organizowane będą jesienią (na etapie przygotowywania celów strategicznych) i na początku 2022 roku, gdy formułowane będą tzw. cele operacyjne.

Wszystkich zainteresowanych tematem zachęcamy do śledzenia na bieżąco strony gliwice2040.gliwice.eu i do kontaktu z Biurem Rozwoju Miasta UM (e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl, tel. 32/33-86-550).