Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 16 lipca 2021 r.

Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 16 lipca 2021 r.

Dodano: 16.07.2021
// 16-07-2021

Uwaga na burze z gradem!

burza z piorunami

Synoptycy ostrzegają – a po południu mogą wystąpić gwałtowne burze z deszczem, a nawet gradem.

IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia, obowiązujące do godz. 24.00 16 lipca . Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami grad.

 

 

#GliwicedlaBadiego!

zdjęcie Gerarda Badii i napis #GliwicedlaBadiego

Niespodzianka dla „Badiego” z wykorzystaniem waszych zdjęć z kapitanem Piasta Gliwice? Nasze miasto w sposób szczególny pożegna Gerarda Badíę przed powrotem do rodzinnej Hiszpanii.

Gliwiczanie, wszystkie ręce na pokład – potrzebujemy Waszej pomocy!

Gerard Badía, kapitan Piasta Gliwice, kończy karierę w klubie. Z Badim Piast sięgnął po mistrzostwo i wicemistrzostwo Polski. To były emocje!

Chcemy, żeby nasz kapitan o nas pamiętał, tak jak my zawsze będziemy pamiętać o nim, dlatego szykujemy coś specjalnego! Do niedzieli 18 lipca na adres promocja@um.gliwice.pl możecie wysyłać zdjęcia, które zrobiliście sobie z Badíą. To może być każde zdjęcie – zrobione po meczu czy podczas przypadkowego spotkania na Rynku.

Z Waszych zdjęć przygotujemy dla Gerarda pamiątkę, która już zawsze będzie mu przypominać, dlaczego Gliwice były dla niego takie ważne.

Prezent trafi do niego podczas specjalnego, pożegnalnego meczu na Stadionie Miejskim im. Piotra Wieczorka. W tym samym miejscu Badi jako kapitan Piasta fetował mistrzostwo kraju 2018/2019.

Widzimy się 25 lipca przy Okrzei 20!

Informacja szczegółowa o ochronie danych osobowych zbieranych przez Urząd Miejski w Gliwicach

Przesłanie zdjęcia w akcji #GliwicedlaBadiego jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na wykorzystanie danych osobowych w postaci wizerunku uczestników akcji (art. 6.1.a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych).

 1. Administratorem danych osobowych jest Prezydent Miasta Gliwice. W sprawach ochrony danych osobowych można się kontaktować pisemnie (na adres Urzędu Miejskiego w Gliwicach: ul. Zwycięstwa 21, 44-100 Gliwice) lub korespondencją e-mail iod@um.gliwice.pl z inspektorem ochrony danych. Osoby niekorzystające z poczty elektronicznej mogą złożyć zapytanie pisemnie, telefonicznie lub osobiście do protokołu w Informacji głównej w holu Urzędu od strony ul. Zwycięstwa 21 (tel. 239-11-65 lub 239-12-54), wskazując formę, w jakiej oczekują odpowiedzi i podając dane kontaktowe niezbędne do sposobu udzielenia
 2. Dane osobowe zbieramy i przetwarzamy w celu przeprowadzenia akcji #GliwicedlaBadiego.
 3. Podstawą prawną przetwarzania danych jest zgoda.
 4. Każda osoba, której dane dotyczą, może korzystać z następujących uprawnień:
  • zwrócić się z żądaniem dostępu do treści swoich danych osobowych, sprostowania (poprawiania) swoich danych osobowych, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania,
  • wnieść sprzeciw wobec przetwarzania swoich danych osobowych,
  • cofnąć zgodę na przetwarzanie danych; wycofanie zgody nie ma wpływu na przetwarzanie danych osobowych do momentu jej wycofania.
 5. Uprawnienia można realizować składając w formie tradycyjnej opatrzone podpisem pismo w Urzędzie Miejskim w Gliwicach lub wysyłać korespondencję elektroniczną z wykorzystaniem pisma ogólnego na platformie SEKAP/ePUAP, potwierdzonego Profilem Zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Przepisy szczególne mogą wprowadzać dodatkowe wymogi związane z realizacją wymienionych uprawnień – wówczas zostaniecie Państwo o tym poinformowani.
 6. Każda osoba, której dane osobowe dotyczą, ma również prawo wniesienia skargi na przetwarzanie danych niezgodne z przepisami prawa do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 7. Dodatkowe informacje:
  • dane osobowe mogą być przekazywane portalom społecznościowym,
  • dane osobowe przechowujemy przez okres 2 miesięcy.

Gliwicki Rajd Przygodowy – zapisy czas start!

rodizny na starcie

Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni, czyli prawdopodobnie najfajniejsze tego typu wydarzenie w Polsce, wraca w tym roku do naszego kalendarza imprez. Mamy dla was supergry rodzinne i oczywiście – na finał – sportową rywalizację pełną niespodzianek. Jakich? Na razie nie zdradzamy, ale gwarantujemy – można się zapisywać w ciemno! Miasto Gliwice zaprasza!

Z dużą przyjemnością rozpoczynamy pracę nad przygotowaniami kolejnych już gier miejskich i rajdu miejskiego w Gliwicach. Podczas organizacji Gry Rodzinnej kładziemy nacisk głównie na to, żeby uczestnicy, zwłaszcza ci najmłodsi, dobrze się bawili. Przy Rajdzie Przygodowym dochodzi jeszcze zapewnienie interesującej rywalizacji, oraz atrakcyjnych zadań specjalnych – choćby takich, jak słynny już przejazd rowerem na moście linowym nad Kłodnicą, co miało miejsce w 2019 roku, podczas jubileuszowego, 10. Gliwickiego Rajdu Przygodowego w Gliwicach – mówi redaktor Igor Błachut.

Igor Błachut jest dziennikarzem telewizji Eurosport. Pochodzi z Gliwic, a z naszym Rajdem jest związany od samego początku.

W 2019 roku, podczas poprzedniej edycji Rajdu, miejsca startowe na trasę rodzinną rozeszły się w… 11 godzin! Zapełniliście listę niemal od razu po uruchomieniu zapisów, dlatego w tym roku przygotowujemy dla was aż trzy Gliwickie Gry Rodzinne. Każda będzie się odbywać się pod innym hasłem przewodnim i rozpoczynać się w innym miejscu. Pierwsza gra wystartowała 3 lipca z parku Chopina, a następna odsłona zaplanowana jest na 14 sierpnia.

Zapisy są prowadzone poprzez formularz zgłoszeniowy. Obecnie trwają zapisy na Gliwicki Rajd Przygodowy (12 września).

Pospieszcie się, bo liczba miejsc jest ograniczona!

Drużyna w Gliwickiej Grze Rodzinnej może liczyć od 2 do 5 osób. Jeden z uczestników musi być pełnoletni. W składzie musi być też (co najmniej) jedno dziecko poniżej 14 roku życia.

Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni odbędzie się 12 września. W Rajdzie biorą udział dwuosobowe drużyny. Tradycyjnie będzie trzeba trochę się zmęczyć – biegając, jeżdżąc na rowerze i rolkach. Zostało jeszcze trochęczasu, dlatego możecie popracować nad formą. Ale spokojnie – stawiamy na dobrą zabawę, a do mety każdy dociera w swoim tempie. Ci, którzy brali udział w poprzednich edycjach, potwierdzą – dobra zabawa gwarantowana!

Kolejne Gliwickie Gry Rodzinne odbędą się 14 sierpnia i 11 września. O rozpoczęciu zapisów będziemy was informować na bieżąco na stronie Gliwice.eu. (mm)

Odkryj kulturalną stronę miasta

napis kultura.gliwice.eu, w tle koncert operowy w ruinach teatru

W ramach strony internetowej miasta Gliwice.eu działa podserwis Kultura.gliwice.eu. Publikowane są w nim wszystkie potrzebne informacje o nadchodzących imprezach. Kalendarz wydarzeń może być uzupełniany również przez organizatorów wydarzeń, na przykład (ale nie tylko!) – instytucje kultury, stowarzyszenia i fundacje.

Strona Kultura.gliwice.eu to z jednej strony szczegółowy rozkład jazdy, dzięki któremu zawsze będziecie na bieżąco z nadchodzącymi wydarzeniami, z drugiej ‒ zbiór informacji o miejskich instytucjach kultury i działających w mieście galeriach.

Organizujesz imprezy albo wydarzenia w Gliwicach? Serwis kulturalny mogą współtworzyć także instytucje kultury, organizacje pozarządowe czy nieformalne grupy mieszkańców. Informacje o przygotowywanych wydarzeniach można zamieszczać samodzielnie. Wystarczy kliknąć Dodaj wydarzenie na stronie głównej, uzupełnić i formularz i zaczekać na akceptację administratora serwisu.

W serwisie znajdują się także informacje na temat możliwości ubiegania się o dofinansowanie inicjatyw (w zakładkach Konkursy i Małe granty).

Kulturalny rozkład jazdy: 16–18 lipca

kolaż zdjeć z wydarzen kulturalnych w kolorze fioletowym, napis Kulturalny rozkład jazdy

Nowa wystawa w Czytelni Sztuki, koncert z okien Stacji Artystycznej Rynek, Summer Arena, festiwal „Ulicznicy”, plenerowy koncert Eleganzy i Kino Plenerowe – to nasze propozycje na kulturalny weekend w Gliwicach.

 • W piątek 16 lipca w Czytelni Sztuki (Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a) zostanie otwarta wystawa fotograficzna „Początki (Gliwice i dalej)” Bogdana Krężela. Będzie można ją oglądać do 19 września.
 • 16 lipca między godz. 19.00 a 22.00 z okien Stacji Artystycznej Rynek (Rynek 4–5) będą grane koncerty. Wystąpią: DNT RAP, Tasman, Studencki Ton Rapu, Wilk „Wilqinson” Jinz i Westa. Cykl jest zaplanowany na całe wakacje.
 • 16 lipca o godz. 20.00 na terenie Areny Gliwice (ul. Akademicka 50) wystąpi legenda polskiego rocka – Lady Pank.
 • 17 lipca o godz. 15.00 w ogrodzie Willi Caro rozpoczną się warsztaty haftowania secesyjnych monogramów.
 • „No to Che”! 17 lipca w Arenie Gliwice wystąpi Lao Che. To pożegnalna trasa zespołu.
 • W sobotę 17 lipca i niedzielę 18 lipca na terenie Areny Gliwice Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprasza na Summer Arenę. 17 lipca. o godz. 17.30 rozpocznie się spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem, a 18 lipca o godz. 19.00 – koncert TopDaDok. Oprócz tego będą kreatywne warsztaty w FunZone i ciekawe zajęcia w EduZone. Strefy będą otwarte między godz. 15.00 a 19.00.
 • 14. międzynarodowy festiwal artystów ulicy „Ulicznicy” w Gliwicach trwa w najlepsze. 17 lipca w parku Chopina o godz. 16.00 i 18.00 wystąpi Teatr Delikates ze spektaklami „Przygody Wieśka i Cześka cz. I, Jak Czesiek i Wiesiek pokonali wstyd” i „Pozor už nemôžem”. 18 lipca o godz. 18.00 przedstawienie „Szczym do ludzi?” zaprezentuje Pan Li.
 • 18 lipca o godz. 12.00 rozpocznie się pierwszy z cyklu „Otwarty Salon Muzyczny Eleganzy”, czyli plenerowy koncert Zespołu Muzyki Salonowej Eleganza. Melomani spotkają się na tarasie Willi Caro.
 • Pełen atrakcji weekend zakończy się seansami Kina Plenerowego w Wilczym Gardle. Przy Szkole Podstawowej nr 2 (ul. Goździkowa 2) o godz. 18.00 rozpocznie się film dla dzieci („Mała wielka stopa”), a o godz. 20.00 dla dorosłych („Nie ma mowy”).
 • Poza tym nadal można oglądać wystawę sztuki „Młoda Polska” w Willi Caro, nową wystawę ilustracji „Jan Brzechwa” w Bibliotece Centralnej (ul. Kościuszki 17) i „Dotyk Zdrowia” Magdaleny Com w Narodowym Instytucie Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie Państwowym Instytucie Badawczym Oddziale w Gliwicach (ul. Wybrzeże Armii Krajowej 15).
 • Trwają także zajęcie wakacyjne dla dzieci: „Biblioteka pana Kleksa, czyli wakacje z Biblioteką!”, „Wakacje z Młodą Polską i nie tylko w Muzeum w Gliwicach!” i Coolturalne Wakacje w SAR-ze.

Wszystkie wydarzenia kulturalne są publikowane na stronie Kultura.gliwice.eu. Jesteś organizatorem? Dodaj swoje wydarzenie na naszą stronę poprzez formularz. (mm)

#Gliwice2040. Spotkaj się z nami w Twojej dzielnicy!

grafika

Po wiosennej serii spotkań online na temat nowej strategii miasta „Gliwice 2040” zespół pracujący nad tym dokumentem rusza w teren, by porozmawiać o jakości życia w mieście, oczekiwaniach na przyszłość, działaniach społecznych, szeroko rozumianej aktywności czy ekologii. Do końca września charakterystyczne granatowe namioty pojawią się w każdej dzielnicy! Na początek – w Wilczym Gardle.

Okazja do rozmów nadarzy się w najbliższą niedzielę, 18 lipca, przed i w trakcie seansu kina plenerowego, czyli od 17.30 do 20.00, przy Szkole Podstawowej nr 2 (ul. Goździkowa 2). Czekamy na Was z niecierpliwością!

Zapowiedzi kolejnych spotkań warto szukać na stronach gliwice.eu i gliwice2040.gliwice.eu, na miejskim profilu Fb oraz na tablicach ogłoszeniowych Rad Dzielnic. Dodatkowych informacji udziela Biuro Rozwoju Miasta UM w Gliwicach (e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl, tel. 32/33-86-550).

 

Informacja o pracy Prezydenta Miasta od 17 czerwca do 15 lipca 2021 r.

slajd tytułowy prezentacji

Publikujemy informację o pracy Prezydenta Miasta, która prezentowana była podczas sesji Rady Miasta Gliwice 15 lipca.

Prezentacja w formacie PDF jest publikowana pod linkiem.

Rentransmisję sesji Rady Miasta Gliwice z 17 czerwca można zobaczyć na stronie internetowej.