Nielegalne, toksyczne odpady? Sprawdzaj, jak najemca działa na Twojej działce!

Ajouté: 18.03.2021 / Section:
nielegalne odpady fot. UM Gliwice

Ograniczone zaufanie do osób wynajmujących od nas niezabudowany grunt lub działkę z powierzchniami magazynowymi może zaoszczędzić wielu kłopotów. Na pewno zabezpieczy nas przed koniecznością pokrycia z własnej kieszeni kosztów utylizacji nawiezionych nielegalnie odpadów – przypomina Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Nielegalne składowanie odpadów staje się nagminne, a sygnały w tej sprawie trafaiają również do gliwickiego magistratu. – W proceder ten zaangażowane są w chwili obecnej głównie zorganizowane grupy przestępcze, dla których interes ten jest bardzo dochodowy – zauważa Ewa Duda-Jordan, zastępca naczelnika Wydziału Środowiska UM w Gliwicach. – Oszuści podpisują umowę z właścicielem nieruchomości na tzw. słupa lub przy użyciu podrobionych pieczątek i podpisów istniejących lub fikcyjnych firm. Następnie w krótkim czasie na teren nieruchomości przywożone zostają odpady (często zaliczane do kategorii odpadów niebezpiecznych, zagrażających zdrowiu i życiu ludzi). Po zapełnieniu wynajętej powierzchni magazynowej wynajmujący znika, pozostawiając właściciela nieruchomości z odpadami. W takiej sytuacji prezydent miasta jest obowiązany wydać posiadaczom odpadów decyzję nakazującą usunięcie odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania i magazynowania – podkreśla Ewa Duda-Jordan.

Warto zatem szczególnie dokładnie czytać umowy najmu i możliwie jak najlepiej sprawdzać osoby lub firmy chcące wynająć od nas niezabudowany grunt lub działkę z powierzchniami magazynowymi. Najważniejsze jednak to regularna kontrola wynajmowanych nieruchomości!

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking