Aktualności | Gliwickie ulice dla każdego. Za nami dyskusja w ramach spotkania „Miasta Idei”

Gliwickie ulice dla każdego. Za nami dyskusja w ramach spotkania „Miasta Idei”

Gliwickie ulice dla każdego. Za nami dyskusja w ramach spotkania „Miasta Idei”

Published: 10.06.2022 / Section: Miasto 

Jak zdaniem gliwiczan powinna wyglądać nowa ulica Zwycięstwa? Czego oczekują po planowanych przez miasto zwężeniach ulic, m.in. Dworcowej i Wrocławskiej? Jakie działania należy podjąć, aby gliwickie ulice były przyjazne dla wszystkich użytkowników? To tylko niektóre z pytań, jakie padły podczas środowych warsztatów w ramach cyklu „Miasta Idei”, organizowanego przez Gazetę Wyborczą.

W środę, 8 czerwca w gliwickim Ratuszu mieszkańcy, przedstawiciele miasta oraz eksperci wspólnie dyskutowali nad przyszłym kształtem ścisłego centrum Gliwic. Spotkanie zostało podzielone na dwie części. Najpierw odbyły się warsztaty, w trakcie których uczestnicy mogli przedstawić swoje oczekiwania i pomysły dotyczące zmian wybranych gliwickich ulic zmierzających do poprawy komfortu życia w mieście. W ramach drugiej części wydarzenia odbyła się otwarta dla wszystkich debata na temat kameralizacji gliwickich ulic.

Gośćmi Przemysława Jedleckiego, redaktora Gazety Wyborczej i organizatora wydarzenia byli: Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic,  Blanka Romanowska, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Środowiska w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, architekt, Maciej Franta, a także Beata Konieczniak, zastępca dyrektora Biura Architekta Miasta w Łodzi oraz Małgorzata Loeffler z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Frekwencja dopisała. Poza ożywioną dyskusją, padło kilka pomysłów, związanych z uspokojeniem ruchu w ścisłym centrum Gliwic. Nie brakowało też wątpliwości, dlatego o swoich doświadczeniach, związanych z kameralizacją ulic opowiedziały przedstawicielki Urzędu Miasta Łodzi. Uczestnicy warsztatów byli zgodni w kwestii konieczności uspokojenia ruchu w naszym mieście. Jak zapewnił wiceprezydent Gliwic, Mariusz Śpiewok – miasto nie chce przedstawić gotowego planu zmian, ale wypracować go wspólnie z mieszkańcami.

To mieszkańcy jako użytkownicy tych przestrzeni powinni w partycypacyjny sposób zadecydować o zakresie zmian. Sygnalizowaliśmy wcześniej tematy, o których chcielibyśmy rozmawiać z gliwiczanami. Dziś rozpoczynamy dyskusję. Pierwszym z tych tematów jest kwestia ulicy Zwycięstwa. Mimo, iż mamy koncepcję i projekt przebudowy w zakresie inżynieryjnym, to ostateczna forma jej zagospodarowania nie jest przesądzona. Rozmawiajmy! – mówił w trakcie debaty zastępca prezydenta Gliwic, Mariusz Śpiewok.

„Miasta Idei” to projekt organizowany przez Gazetę Wyborczą od 7 lat. W Gliwicach po raz pierwszy zagościł w 2017 roku. Jego celem jest wypracowanie najlepszych pomysłów i praktyk w śląskich miastach, poprzez stworzenie platformy do dialogu oraz wymiany opinii między władzami samorządowymi, ekspertami i mieszkańcami. (ml)

 

 

 

zastępca prezydenta Gliwic, Mariusz Śpiewok w trakcie wypowiedzi