„Rzepicha” dla uchodźców

Added: 16.05.2022 / Section:
zastępca prezydenta Aleksandra Wysocka i rektor Arkadiusz Mężyk przecinają wstęgę Fot. M.Buksa/UM Gliwice

Około 200 uchodźców z Ukrainy znajdzie schronienie w domu studenckim Politechniki Śląskiej „Rzepicha”. Uczelnia wyremontowała budynek i przy wsparciu sponsorów wyposażyła pokoje.

Politechnika Śląska od początku wojny w Ukrainie włączyła się w pomoc uchodźcom. Jedną z  form wsparcia jest  przygotowanie domu, w którym tymczasowe schronienie znajdzie około 200 osób – w piątek, 13 maja, oficjalnie otwarto wyremontowany akademik „Rzepicha”. W wydarzeniu wzięli udział: rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk, wiceprezydent Gliwic Aleksandra Wysocka oraz Małgorzata Węglarska z Caritas Diecezji Gliwickiej.

Politechnika od pierwszych dni konfliktu udziela wsparcia uchodźcom. Wykorzystujemy naszą infrastrukturę oraz możliwość zakwaterowania w akademikach i w domu asystenta, we wszystkich kampusach Politechniki Śląskiej. Ponieważ te potrzeby są znacznie większe zdecydowaliśmy, przywrócić do użytku akademik, który początkowo był wyłączony z eksploatacji – powiedział prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.

Aby przystosować obiekt do potrzeb nowych lokatorów odświeżono pokoje, wymieniono meble, materace i pościel.  

W Gliwicach to już kolejny ośrodek dla uchodźców z Ukrainy, tym razem otwarty przez Politechnikę Śląską. Uczelnia jest naszym partnerem w staraniach o zapewnienie godnych warunków naszym gościom z Ukrainy. W ośrodkach zorganizowanych przez miasto zakwaterowanie znajduje około 500 osób, w zasobach Politechniki w Gliwicach około 100 osób. Ten ośrodek będzie kolejnym, który będzie mógł przyjąć rodziny potrzebujące wsparcia – powiedziała Aleksandra Wysocka, zastępca prezydenta Gliwic.

Część wyposażenia domu studenckiego przekazał Caritas Diecezji Gliwickiej. – Politechnika Śląska zwróciła się do Caritasu z prośbą o wsparcie. Przekazaliśmy część materiałów, które pomogły w wyposażeniu budynku – materace, kołdry, pościel. Caritas Diecezji Gliwickiej cały czas świadczy działania pomocowe na rzecz uchodźców, rodzin i osób indywidualnych. Mamy Centrum Migracji i Uchodźców w centrali w Caritas Diecezji Gliwickiej i tam rejestrowane są osoby, które potrzebują wsparcia – mówiła Małgorzata Węglarska z Caritas Diecezji Gliwickiej.

Pierwsi uchodźcy z Ukrainy wprowadzą się do domu studenckiego „Rzepicha” już w poniedziałek 16 maja.  

 

Akademik "Rzepicha"
Fot. M.Buksa/UM Gliwice

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking