#zielonegliwice Platan na... matach

Added: 14.04.2022 / Section:
wizualizacja Rynku

Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach jest krok dalej i jednocześnie coraz bliżej do rozpoczęcia pierwszych nasadzeń drzew w przestrzeni Rynku. Posadowione zostaną one w systemach antykompresyjnych, w specjalnych modułach, które 14 kwietnia dotarły pod Ratusz. Odbyła się także pierwsza „przymiarka” i próba generalna przed ich ostatecznym ułożeniem.

Głównym zadaniem systemu jest stworzenie optymalnej przestrzeni dla 11 platanów klonolistnych, które pojawią się tam już niebawem –  mają ozdabiać główny miejski plac najpóźniej do końca czerwca. Wybór drzew był nieprzypadkowy. Doskonale dają sobie radę w przestrzeni miejskiej. Bardzo dobrze znoszą zabrukowanie terenu wokół ich systemu korzeniowego.

Platany pojawią się na trzech pierzejach Rynku. Nie jest niestety możliwe ich nasadzenie po stronie wejścia do Ratusza ze względu na gęstą sieć uzbrojenia podziemnego. Tam wzrok przykuwać będą jednak zielone rabaty kwiatowo-krzewne, przy których prace powinny rozpocząć się już 20 kwietnia. Oprócz drzew, gliwicki Rynek zdobić będą bowiem krzewy, byliny i rośliny cebulowe.

 

maty antykompresyjne na Rynku
fot. ZDM w Gliwicach

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking