Aktualności | Śląski Tydzień w Gliwicach

Śląski Tydzień w Gliwicach

Śląski Tydzień w Gliwicach

Published: 17.11.2021 / Section: Kultura 

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprasza na jubileuszową, 5. edycję Śląskiego Tygodnia. 19 listopada o godz. 18.00 na Scenie Forum odbędzie się spotkanie ze Zbigniewem Rokitą, gliwiczaninem i zdobywcą podwójnej Nagrody Literackiej Nike 2021 za książkę „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Spotkanie poprowadzi Małgorzata Lichecka.

21 listopada o godz. 17.00 zaplanowano wirtualne spotkanie z Agatą Listoś-Kostrzewą, która niedawno wydała książkę o sąsiednim Bytomiu, będącą nietypową monografią tego miasta.  Rozmowa, którą poprowadzi Filip Springer, będzie transmitowana na Facebook MBP Gliwice.

22 listopada 2021 r., godz. 17.00 w Bibliotece Centralnej odbędzie się panel dyskusyjny dotyczący twórczości Kazimierza Kutza. Do rozmowy i wspomnień o wybitnym reżyserze zaproszono eksperta prof. Andrzeja Gwoździa z UŚ, Aleksandrę Klich – dziennikarkę i biografkę Kazimierza Kutza, Krzysztofa Kuca – wiceprezesa Fundacji Filmowej Kazimierza Kutza oraz gościa specjalnego - aktora Jerzego Trelę. Spotkanie poprowadzi dr Urszula Biel. Bezpośrednio po spotkaniu zaplanowano projekcję filmu „Sól ziemi czarnej” Kazimierza Kutza.

23 listopada o godz. 18.00 gościem w Bibliotece Centralnej będzie Marta Matyszczak – autorka cyklu komedii kryminalnych „Kryminał pod psem”, która w rozmowie z Marią Olechą-Lisiecką prześledzi główne wątki w kryminałach pisanych o Śląsku i przez śląskich autorów.

24 listopada o godz. 18.00 w Bibliotece Centralnej Remigiusz Rączka zabierze czytelników w smakowitą podróż przez śląskie smaki, opowiadając o nich barwnie śląskom godkom. Po spotkaniu zaplanowano degustację śląskich potraw przygotowanych przez pracownię szkolną Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka. Brak wolnych miejsc.

26 listopada o godz. 18.00 w Bibliotece Centralnej wystąpi związana z Gliwicami folkowa grupa Krzikopa, która zaprezentuje tradycyjne pieśni górnośląskie w nowoczesnym brzmieniu. Bezpłatne wejściówki są do odebrania w Bibliotece Centralnej.

28 listopada 2021 r., o godz. 17.00 zaplanowano spotkanie online z Anną Dziewit-Meller – pisarką i dziennikarką do dziś przywiązaną do rodzinnego Śląska, co znajduje swoje odzwierciedlenie w jej powieściach. Rozmowę poprowadzi Maria Olecha-Lisiecka.

Do końca listopada w Bibliotece Centralnej oglądać można jubileuszową wystawę akwarelisty Grzegorza Chudego z okazji 15-lecia pracy twórczej. Wystawę zwiedzać można w godzinach otwarcia biblioteki.

Pełen program Śląskiego Tygodnia można znaleźć na stronie biblioteka.gliwice.pl. Na wszystkie spotkania wstęp jest wolny, a liczba miejsc jest ograniczona.

Działania zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.