Aktualności | Pamiętamy o nocy kryształowej

Pamiętamy o nocy kryształowej

Pamiętamy o nocy kryształowej

Published: 12.11.2021 / Section: Kultura 

9 listopada w Gliwicach i okolicznych miejscowościach została upamiętniona 83 rocznica nocy kryształowej – pierwszego masowego pogromu antyżydowskiego w III Rzeszy. Inicjatorem akcji był Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, oddział Muzeum w Gliwicach.

Historycy uznają, że skala i brutalność napastników biorących udział w nocy kryształowej w listopadzie 1938 roku były zapowiedzią Zagłady, która miała nastąpić kilka lat później. Nie był to zresztą pierwszy przejaw antysemickiej polityki władz niemieckich – wcześniej wprowadzono bojkot ekonomiczny Żydów, liczne były także przykłady antyżydowskiego ustawodawstwa w hitlerowskich Niemczech. Więcej informacji na ten temat można znaleźć, zwiedzając wystawę stałą w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich przy ul. Poniatowskiego 14.

We wtorek 9 listopada o godz. 19.00 w sześciu miejscowościach równocześnie uczczono pamięć tych, przeciw którym wymierzone były działania napastników podczas nocy kryształowej. Inicjatorem obchodów w Gliwicach, Bytomiu, Pyskowicach, Toszku, Wielowsi i Zabrzu było gliwickie muzeum. W naszym mieście miejscem spotkania była ul. Średnia. Znajduje się tam tablica upamiętniająca spaloną synagogę. Bożnica działała w tym miejscu od 1861 do 1938 roku. Została zniszczona przez nazistów właśnie w noc kryształową.

Warto pamiętać, że w celu upamiętnienia ofiar pogromu żydowskiego z 1938 roku oraz dla wyrażenia sprzeciwu wobec współczesnych form rasizmu i nietolerancji, 9 listopada został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem.