Kwesta dla Hospicjum

Added: 29.10.2021 / Section:
kwesta na cmentarzu. Wolontariusz z puszką Fot. Z.Daniec/UM Gliwice

Gliwickie Hospicjum Miłosierdzia Bożego przygotowuje się do Kwesty Pierwszolistopadowej, z której środki zostaną przeznaczone na dalszą rozbudowę placówki przy ul. Daszyńskiego oraz działalność bieżącą. Trzydniowa zbiórka będzie prowadzona na wszystkich gliwickich nekropoliach.

Trwa rozbudowa gliwickiego hospicjum. Pomimo środków z 1% podatku oraz wsparcia miasta  i licznych darczyńców, potrzeby są nadal znaczne. Dlatego zebrane podczas Kwesty Pierwszolistopadowej pieniądze zostaną przeznaczone na dalszą rozbudowę i modernizację placówki, która przeciąga się ze względu na pandemię i obecną sytuację cenową na rynku budowlanym.
Kwesta odbędzie się 30 i 31 października oraz 1 listopada w godz. od 9.00 do 17.00.
Do jej przeprowadzenia niezbędne jest zaangażowanie wolontariuszy – w tym roku na cmentarzach pojawi się aż 617 osób ze specjalnie oznaczonymi puszkami, do których będzie można wrzucić swój datek. Darowiznę na rzecz Hospicjum można też przekazać za pośrednictwem serwisu zrzutka.pl. Całkowity dochód ze zbiórki zostanie przeznaczony na cele statutowe placówki.
Przypominamy, że rozbudowa Hospicjum Miłosierdzia Bożego przy ul. Daszyńskiego 29 w Gliwicach rozpoczęła się w czerwcu 2018 r. Prace są zaawansowane, ale sporo zostało jeszcze do zrobienia. Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb chorych i będzie spełniał wymogi stawiane oddziałom medycyny paliatywnej. Rozbudowa palcówki polega na zbudowaniu trzeciego budynku, który połączy dwa już istniejące. Na powierzchni  łącznie około 1800 m2 znajdą się m.in. sale chorych, gabinety zabiegowe i lekarskie, pokój pielęgniarek, kaplica, kuchnia, magazyny, zaplecza socjalne, dział farmacji oraz serwerownia.
Dzięki modernizacji zwiększy się standard pracy personelu i wolontariuszy, przede wszystkim jednak podniesie się jakość opieki nad chorymi. Oddział Stacjonarnego Ośrodka Opieki Paliatywnej zostanie przeniesiony na drugie piętro. Warunki będą komfortowe, chorzy będą przebywać na jednym poziomie, bez konieczności przemieszczania się między piętrami, co znacznie ułatwi codzienne życie pacjentów i pracę personelu hospicjum. W ramach oddziału powstaną sale rehabilitacji i terapii zajęciowej, aby podopieczni jak najdłużej mogli zachować sprawność fizyczną. Będą mieli do dyspozycji pokoje 1- i 2-osobowe, będzie też więcej łóżek dla chorych – obecnie w hospicjum są 24 łóżka, po remoncie znajdzie się miejsce dla 30. Powstanie też sala dydaktyczna dla studentów oraz szatnie i pokoje socjalne dla wolontariuszy. Na rozbudowę placówki miasto przeznaczyło do tej pory 1.9 mln zł. W 2021 r. planowane jest przekazanie kolejnego miliona zł. Łączny koszt inwestycji to około 12 mln zł. (mf)

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking