Mistrzowskie zakończenie sezonu lekkoatletycznego

Added: 05.10.2021 / Section:
nastoletni wicemistrzowie Śląska fot. piast.gliwice.pl

Miniony weekend był zwieńczeniem sezonu letniego i rywalizacji o tytuły Mistrzów Śląska w kategoriach wiekowych U-14 oraz U-16. Podczas organizowanych wtedy imprez po medale sięgali młodzi lekkoatleci Piasta Gliwice.

Na zawodach rozegranych w Bielsku-Białej dla zawodniczek i zawodników poniżej 14. roku życia z bardzo dobrej strony zaprezentowała się Maja Barteczko. Gliwiczanka w konkurencji rzutu oszczepem nie dała żadnych szans rywalkom, uzyskując odległość 30,16 m. Barteczko wystartowała jeszcze w konkurencji pchnięcia kulą o wadze 2 kg i tu rzutem na odległość 11,45 m sięgnęła po srebrny medal MŚ.
Mistrzynią Śląska w skoku wzwyż została natomiast Hanna Zdanowicz. Lekkoatletka Piasta zaliczyła wysokość 150 cm. Druga w tej konkurencji zawodniczka skoczyła o 10 cm mniej.

Ze srebrnym medalem z Bielska-Białej wróciła Agata Krupińska, która pobiegła na dystansie 80 m przez płotki. Czas zawodniczki Piasta to 14,47 s. Zadowolony ze swojego występu będzie też pewnie Adam Kłoda. Gliwiczanin w biegu na 300 m zajął trzecie miejsce. Bliski podium był też Damian Cyganek, który bieg na dystansie 600 m ukończył z IV lokatą.

W niedzielę natomiast na stadionie lekkoatletycznym w Gliwicach odbyły się Mistrzostwa Śląska w sztafetach i wieloboju w kategorii wiekowej U-16. Aby uatrakcyjnić te zawody, równolegle rozgrywano mityng, w którym także uczestniczyli juniorzy.

Najbardziej widowiskową konkurencją była sztafeta szwedzka. Ten rodzaj sztafety polega na tym, że pierwszy uczestnik biegnie na 100, drugi na 200, trzeci na 300, a czwarty na 400 metrów. W konkurencji tej wystartowała też żeńska ekipa Piasta Gliwice. Drużyna ta pobiegła w składzie: Agnieszka Ślusarek, Julia Sochacka, Oliwia Matysiak oraz Oliwia Hałka. Reprezentantki Piasta zajęły piąte miejsce.

Dla nas to była zupełna nowość i duża niewiadoma. Nie ma tu czasu na żadne kalkulacje czy strategię. Trzeba pobiec jak najszybciej, a jeszcze uważać, aby nie zgubić pałeczki – powiedziała zaraz po zakończeniu biegu Agnieszka Ślusarek.

Oliwia Hałka, Gabi Prusko, Kamil Markiewicz i Oliwier Czernel pobiegli jeszcze w sztafecie mikstowej. To był najbardziej pasjonujący bieg na tych mistrzostwach. Drużyna Piasta przed ostatnią zmianą była na prowadzeniu. Na tych ostatnich 400 metrach pasjonującą walkę o złoto stoczył Oliwier Czernel. Ostatecznie zawodnik Piasta wbiegł na metę jako drugi, ale strata do zwycięzcy wyniosła niespełna sekundę.

Jestem bardzo zadowolony z występu i medalu. Ścigałem się z cztery laty starszym zawodnikiem i niewiele zabrakło, by z nim wygrać, ale kolega i koleżanki pobiegły bardzo dobrze i mamy srebro – cieszył się Oliwier.

W wieloboju lekkoatletycznym kobiet nie startowała żadna reprezentantka Piasta. W tej bardzo wymagającej i wyczerpującej konkurencji najlepsza okazała się Magdalena Słomska z klubu MKS–MOS Katowice, która z wynikiem 3022 pkt ustanowiła nowy rekord Śląska.

Sporo też działo się na rzutniach, gdzie walczono o punkty, poprawiając życiowe rezultaty w mityngu. W rzucie dyskiem o wadze 2 kg Wiktoria Drózd (Piast Gliwice) była druga, a w tej samej konkurencji, ale o wadze dysku 0,65 kg, zwyciężyła Maja Barteczko (Piast Gliwice). Maja była także najlepsza w pchnięciu kulą o wadze 2 kg. Ponadto medalowe lokaty zajęli: Agnieszka Ślusarek (2. miejsce w biegu na 100 m), Marta Cyganek (2. miejsce na dystansie 1000 m), Hanna Zdanowicz (2. miejsce w skoku wzwyż), Mateusz Tomaszek (2. miejsce w skoku wzwyż), Oliwier Czernel (3. miejsce w biegu na 400 m).

To był najbardziej udany i owocny sezon, od kiedy mamy do dyspozycji nowoczesna arenę lekkoatletyczną. Jako GKS Piast zorganizowaliśmy osiem imprez lekkoatletycznych, w których brali udział młodzicy, juniorzy i seniorzy, a także młodzież szkolna. Łącznie to kilka tysięcy osobostartów. Wszystkie te mistrzostwa i mityngi odbywały się bez żadnych przeszkód czy problemów. Stadion przez ten czas żył w zasadzie bez przerwy, bo między zawodami odbywają się tu treningi, są też zajęcia dla dzieci z pobliskiej szkoły oraz godziny , kiedy może przyjść i pobiegać każdy mieszkaniec Gliwic. Na razie pogoda dopisuje, więc zawodnicy sekcji lekkoatletycznej będą mogli nadal podnosić swoje umiejętności, a chciałbym dodać, że mamy już w sekcji ponad 130 osób zgłoszonych do Polskiego Związku Lekkiej Atletyki – podkreśla Wojciech Rutyna, wiceprezes klubu i kierownik sekcji LA przy GKS Piast.
 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking