Kamera akcja! Pierwszy klaps w filmie „Rój”

Added: 28.09.2021 / Section:
z planu fot. materiały organizatora

Rozpoczęły się zdjęcia do filmu „Rój” w reżyserii gliwiczanina Bartka Bali. W rolach głównych występują Roma Gąsiorowska i Eryk Lubos.

Zdjęcia rozpoczęły się na Śląsku, a konkretnie w okolicach Jaworzna, gdzie nagrano bardzo wymagające sceny podwodne. Główny blok zdjęciowy jest realizowany na Pomorzu i potrwa do końca listopada.

„Rój” to projekt gliwickiego reżysera Bartka Bali. Film będzie opowiadał intrygującą historię rodziny, która wybiera życie na uboczu, z dala od cywilizacji i poza społeczeństwem. To także pierwsza polska produkcja, która znalazła inwestorów w crowdfundingu.

Jest wiele powodów, dla których pragnę opowiedzieć tę historię. Chcę pokazać Rodzinę, która mierzy się z ekstremalną próbą stworzenia idealnej społeczności. Chcę pokazać Świat absolutnej wolności, o którym ludzie marzą, nie mając świadomości, jak wygląda naprawdę. Chcę wreszcie pokazać, że każda skrajność, nawet ta wynikająca z najszczerszych intencji, może skończyć się tragedią. Chcę wzbudzić czujność w każdym z nas, że pozorny raj może okazać się piekłem. Ponieważ zawsze powinniśmy być wyczuleni wobec każdej formy skrajności – mówi Bartek Bala, gliwiczanin, reżyser i współautor scenariusza filmu „Rój”.

Reprezentujący młode pokolenie filmowców Bala zadebiutuje w pełnym metrażu. Ma już na koncie nagrody na festiwalach filmowych i doświadczenie w pracy nad krótkim metrażem, filmami dokumentalnymi, teledyskami czy spotami filmowymi. Teraz czas na „Rój” – film, za którym stoją nie tylko warsztat i wrażliwość twórcy, ale też dobry pomysł biznesowy.

Gliwiczanie założyli spółkę celową Rój SA i przecierają szlaki w crowdfundingu inwestycyjnym na polskim rynku filmowym, ale wzorce czerpią z Zachodu. Tam taki model finansowania sprawdza się na tyle dobrze, że od kilku lat jest alternatywą dla zwykłych zbiórek. Producenci filmu „Rój” zebrali prawie 2 mln zł na platformie Crowdway, sprzedając akcje. Budżet filmowy został tak pomyślany, żeby zwrócił się już na wczesnym etapie dystrybucji kinowej.

W roli Matki wystąpi Roma Gąsiorowska, aktorka nagrodzona Złotym Lwem na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i Złotą Kaczką miesięcznika „Film”. W Ojca wcieli się Eryk Lubos, wybierany najlepszym aktorem nie tylko w Polsce, ale też na festiwalach filmowych na Cyprze i w Karlowych Warach, znany z filmów „Drogówka” czy „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego.

Film „Rój” Bartka Bali objął patronatem Adam Neumann, prezydent Gliwic.

z planu
park Gródek koło Jaworzna
klaps
pierwszy dzień zdjęciowy
nurkowie
Bartek Bala
z planu
park Gródek koło Jaworzna
klaps
pierwszy dzień zdjęciowy
nurkowie
Bartek Bala

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking