Wstęga Nadziei dla Białorusi

Added: 16.09.2021 / Section:
rozwinięta biało-czerwono-biała flaga pod Radiostacją i kilkudziesięciu uczestników, którzy ją trzymają fot. Z. Daniec / UM Gliwice

W Gliwicach trwa XII Międzynarodowy Plener Malarski „Moje Miasto”. Przy tej okazji plastycy prezentują w przestrzeni miasta niezwykłą flagę – Wstęgę Nadziei dla Białorusi.

W czasie wakacji Wstęga Nadziei dla Białorusi była prezentowana w Centrum 3.0 przy ul. Studziennej w Gliwicach. We wrześniu ruszyła w miasto, razem z artystami uczestniczącymi w XII Międzynarodowym Plenerze Malarskim „Moje Miasto”. 15 września plastycy zaprezentowali swoje dzieło przy gliwickiej Radiostacji.

Wstęga ma 12 metrów długości. Została wykonana ze zszytych ze sobą 120 prac tkaninowych. Stworzyło je 70 artystów z Polski, Białorusi i Litwy. Biel i czerwień nawiązują do barw historycznej, biało-czerwono-białej  flagi Białorusi. W 2020 roku flaga w tych barwach była używana przez protestujących Białorusinów po wyborach prezydenckich. Celem inicjatorów akcji „Wstęga Nadziei dla Białorusi” jest zwrócenie uwagi na obecną sytuację na Białorusi, wspieranie pokojowej walki o prawa człowieka i demokrację.

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking