W królestwie ogrodników

Added: 21.05.2021 / Section:
szklarnia w Palmiarni Fot. M.Foltyn/UM Gliwice

To tam przechowywane są m.in. feniksy kanaryjskie, które latem zdobią gliwickie skwery w naszym mieście oraz rośliny poddane rehabilitacji.  Dzięki nowemu odcinkowi podcastu „Palmiarnia na wynos” poznacie królestwo ogrodników Palmiarni Miejskiej czyli szklarnię zaplecza, miejsce, które na co dzień jest niedostępne dla gości.

Szklarnię gliwickich tropików doskonale widać z parku. Spacerowicze mogą dostrzec okazały, przeszklony obiekt z kalenicami szczytową i okapowymi, w którym znajduje się królestwo ogrodników Palmiarni. To miejsce, w którym pod czujnym okiem specjalistów rośliny są leczone, rozmnażane i poddawane regeneracji w warunkach, które umożliwiają im jak najszybszy powrót na ekspozycje Palmiarni, by znów całym swoim pięknem cieszyć oczy odwiedzających.
Szklarnia jest zautomatyzowana, w środku zainstalowano systemy, które pomagają ogrodnikom osiągnąć jak najlepsze warunki dla roślin, m.in. systemy grzewcze czy automatyczne cieniówki regulujące klimat w szklarni. Początkowo szklarnia znajdowała się w nieistniejącym już ogrodnictwie przy ul. Kozielskiej. Po jego likwidacji Palmiarnia Miejska nie posiadała zaplecza, w którym mogłyby być przechowywane rośliny, a za miejsce ich zimowania służyły pawilony ekspozycyjne obiektu. Obecna szklarnia, w której rośliny mają bardzo dobre rozwoju warunki, powstała w 2008 r. i składa się z trzech pomieszczeń. W najwyższym, które w szczycie osiąga 9 m wysokości, przebywa 20 najwyższych palm – mają już po 5 m wysokości i ważą po 1,5 tony. To m.in. dzieci pierwszych palm sprowadzonych na wielką gliwicką wystawę, z których w latach 50. nasiona zebrał ówczesny ogrodnik Palmiarni Jan Namysło. Te palmy latem możemy podziwiać m.in. na gliwickich skwerach. W zimie w największym pomieszczeniu szklarni utrzymywana jest temperatura 12-14 st. C. To wstrzymuje wzrost wegetatywny i utrzymuje rośliny w dobrej kondycji do kolejnego lata. Obecnie na zapleczu pięknie kwitną palma Corypha, tzw. niebochronka i feniks kanaryjski, którego zwisający kwiatostan sięga 2 m.
W mniejszej szklarni przebywają rośliny egzotyczne, które wymagają regeneracji w wysokich temperaturach. Jest też tzw. lodówka, w której w temp. 8 st. C okres wegetacji przechodzą sukulenty i kaktusy – to czas zawiązywania pąków. W tym chłodnym pomieszczeniu czas spoczynku przechodzą też rośliny owadożerne i cytrusy.
W najnowszym podcaście po królestwie ogrodników słuchaczy oprowadza Marek Bytnar, kierownik Palmiarni, który doradza też jak stworzyć przydomową szklarnię.
Podcast znajduje się na stronie internetowej www.mzuk.gliwice.pl, dostępny jest również na Spotify oraz Soundcloud. W wyszukiwarkę tych portali wystarczy wpisać „Palmiarnia na wynos”. Polecamy! (mf)

 

pszklarrezes Piasta i zastępcy Prezydenta Gliwic
wnętrze szklarni
Fot. MZUK
szklarnia2
Fot. MZUK
pszklarrezes Piasta i zastępcy Prezydenta Gliwic
wnętrze szklarni
szklarnia2

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking