Na zielono

Added: 29.04.2021 / Section:
Nowe nasadzenia przy alei Przyjaźni Fot. ZDM w Gliwicach

Bisko 4,5 tys. nowych roślin – zakończyły się prace związane z zagospodarowaniem zieleni wzdłuż alei Przyjaźni. Jest pięknie, a będzie jeszcze piękniej, gdy rośliny się przyjmą i zakwitną w pełnej krasie.

Na alei Przyjaźni, na odcinku między ul. Zwycięstwa a Dworcową nasadzono blisko trzy tysiące bylin, tysiąc czterysta krzewów i szesnaście lip drobnolistnych. Aleję zdobią m.in. hortensje, pęcherznice kalinolistne, winobluszcz trójklapowy, bodziszki i miskanty, w donicach nasadzono bratki. To nie koniec.
Po zakończeniu prac przy budowie nowego ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż alei, które planowane jest jeszcze w tym kwartale, rejon ten także zostanie zagospodarowany nową zielenią. Pojawią się tu m.in. barwinek mniejszy i rumianka japońska – mówi Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.
Przypominamy, że w ubiegłym roku na tym odcinku alei Przyjaźni PRUIM wykonał nową nawierzchnię i wzmocnił podbudowę ciągu pieszo - rowerowego. Dla wygody rowerzystów i pieszych udostępniony zostanie jeszcze ciąg biegnący wzdłuż kamienicy.
Ciąg pieszo-rowerowy na alei Przyjaźni jest fragmentem 7,5 km ścieżki rowerowej łączącej centrum Gliwic z Sośnicą. Biegnie ulicami: Berbeckiego, aleją Przyjaźni, ul. Piramowicza, następnie wzdłuż Kłodnicy i przez park Chrobrego, aż do ul. Akademickiej, następnie od ul. Kujawskiej do giełdy w Ligocie Zabrskiej i do Sośnicy. Ścieżka przecina ruchliwe jezdnie na ulicach Dworcowej, Częstochowskiej i Konarskiego.

W ostatnich dniach nowe nasadzenia pojawiły się także na ul. Konarskiego. Nasadzono m.in.  glediczje, trzmieliny, berberysy, sosny górskie i jałowiec. Prace trwają też wzdłuż ul. Akademickiej – szpaler lip uzupełni 19 nowych drzew. (mf)

 

roślinność przy alei Przyjaźni
Aleja Przyjaźni. Fot. ZDM w Gliwicach
aleja Przyjaźni
Aleja Przyjaźni. Fot. ZDM w Gliwicach
ul. Akademicka
ul. Akademicka. Fot. ZDM w Gliwicach
roślinność przy alei Przyjaźni Aleja Przyjaźni. Fot. ZDM w Gliwicach
aleja Przyjaźni Aleja Przyjaźni. Fot. ZDM w Gliwicach
ul. Akademicka ul. Akademicka. Fot. ZDM w Gliwicach

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking