Ta inwestycja to prawdziwa perełka

Added: 29.04.2021 / Section:
nowa hala przy I LO Fot. D.Nita-Garbiec/UM Gliwice

Budowa hali sportowej, nowoczesnego zaplecza dydaktycznego oraz boisk przy I Liceum Ogólnokształcącym Dwujęzycznym im. E. Dembowskiego w Gliwicach to jedna z największych i najbardziej prestiżowych inwestycji w gliwickiej oświacie. Odważny projekt robi ogromne wrażenie. Wewnątrz trzypiętrowego budynku dydaktycznego zlokalizowano nowoczesne pracownie, wyposażone w pomoce dydaktyczne, których nie powstydziłaby się niejedna wyższa uczelnia. Łączny koszt inwestycji to ponad 23 mln zł. Nowoczesną halę przy I LO zwiedził prezydent Gliwic Adam Neumann.

Coraz szybszy postęp cywilizacyjny przyczynia się do tego, że szkoła musi dzisiaj sprostać nie tylko oczekiwaniom uczniów czy ich rodziców, ale przede wszystkim wymaganiom rynku pracy oraz uczelni wyższych. Nowoczesne wyposażenie umożliwi naukę metodami badawczymi i wprowadzenie innowacji, co nie tylko uatrakcyjni zajęcia, ale będzie także sprzyjać podnoszeniu wyników nauczania – mówi Adam Neumann, prezydent Gliwic.

Warto przypomnieć, że szkoła przy ul. Zimnej Wody należy do najlepszych w Gliwicach i na Śląsku. Jako jedyne w naszym mieście i pierwsze w regionie liceum publiczne, prowadzi program matury międzynarodowej (International Baccalaureate), z językiem angielskim jako wykładowym. Oferuje również nauczanie dwujęzyczne dla wszystkich swoich oddziałów. Wysoki poziom nauczania, osiągnięcia w olimpiadach przedmiotowych oraz możliwość rozwoju umiejętności językowych, stanowią zachętę dla młodzieży. Szkoła przyciąga młode talenty z Gliwic oraz dzieci obcokrajowców pracujących w naszym mieście.

Pomysł na rozbudowę szkoły i zagospodarowanie terenu wokół niej pojawił się już wiele lat temu. Była to inicjatywa obecnego dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego - Adama Sarkowicza. Od momentu przeniesienia Zespołu Kształcenia Zawodowego do Górnośląskiego Centrum Edukacyjnego - zlokalizowanego wcześniej niejako po sąsiedzku „Jedynki” - i przejęcia przez nią budynku, dyrektor Sarkowicz konsekwentnie dążył do realizacji bardzo ambitnych planów rozbudowy szkoły. Obejmowały one min. budowę hali sportowej i nowoczesnego zaplecza dydaktycznego. Wówczas liceum przy ul. Zimnej Wody tworzył budynek główny, mała sala gimnastyczna oraz wolnostojący budynek dydaktyczny byłego Zespołu Kształcenia Zawodowego nr 1 przy ul. Konarskiego. Taka infrastruktura nie spełniała wymagań dynamicznie rozwijającej się szkoły.

Pierwszą koncepcję rozbudowy infrastruktury szkoły, przygotował w 2014 roku – na prośbę dyrektora - absolwent I LO, a obecnie już profesor na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej Krzysztof Zalewski. Zakładała ona dwa warianty, z których jeden uwzględniał adaptację istniejącego wówczas budynku po ZKZ na potrzeby realizacji nauczania w klasach programu IB, a drugi - jego wyburzenie. Odważne wizualizacje, stworzone przez biuro projektowe Zalewski Architecture Group, uzyskały akceptację władz miasta i rozpoczęto proces rozbudowy.

Przeprowadzona w 2015 roku ekspertyza techniczna budynku po ZKZ wykazała, że jego modernizacja jest nieopłacalna, co ostatecznie przesądziło o obecnym kształcie inwestycji. W roku 2018 powstał projekt rozbudowy I Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. E. Dembowskiego w Gliwicach, a 23 września 2019 roku podpisana została umowa na realizację zadania.

W ramach inwestycji przy I Liceum Ogólnokształcącym w Gliwicach powstała nowa hala sportowa, nowy trzypiętrowy budynek dydaktyczny oraz kompleks boisk ze sztuczną nawierzchnią. Teren wokół szkoły został gruntownie zmodernizowany.
Nowa hala została wybudowana w miejscu wchodzącego w skład kompleksu szkolnego wolnostojącego budynku przy ul. Konarskiego. Mieści się w niej sala do gier zespołowych, z trybunami na 150 osób, a także zaplecze – szatnie i magazyn na sprzęt sportowy. Obiekt mierzy około 13 metrów wysokości.

W obiekcie, od strony Politechniki Śląskiej, na trzech piętrach zlokalizowano sale dydaktyczne o łącznej powierzchni ponad 2 tys. m2. Znajdują się tam nowoczesne pracownie: biologiczne, chemiczne i fizyczne oraz 3 sale wykładowe. Teren pomiędzy nowym obiektem, a głównym budynkiem szkoły także zmienił swoje oblicze. Zmodernizowane zostały parking i zieleniec oraz powstała wiata rowerowa.

Przed uczniami I Liceum Ogólnokształcącego duże zmiany jakościowe. Będą tym bardziej odczuwalne, jeśli w przyszłym roku wróci normalność i uda się zrealizować zajęcia w trybie stacjonarnym. Nowa infrastruktura dydaktyczna i sportowa oraz nowocześnie wyposażone pracownie pozwalają wychodzić poza schemat wyznaczony przez program nauczania. Dzięki temu uczniowie mają większe szanse na wszechstronny rozwój i sukcesy w ogólnopolskich konkursach – mówi Ewa Weber, zastępca prezydenta Gliwic odpowiedzialna m.in. za oświatę.

W ostatnim czasie znacznie zmieniło się również otoczenie I LO. W sąsiedztwie pojawiła się droga rowerowa i nowy budynek mieszkalny. (ED)

Więcej zdjęć tej inwestycji można znaleźć w serwisie Edukacja.gliwice.eu.

Prezydent Gliwic zwiedza halę I LO z dyrektorem Sarkowiczem
Po terenie nowo oddanej inwestycji oprowadzał prezydenta Gliwic Adama Neumanna dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego, Adam Sarkowicz. Fot. D.Nita-Garbiec/UM Gliwice
wnętrze nowej hali
Fot. J.Mrozowska
wnętrze hali
Fot. J.Mrozowska
nowe boisko
Fot. UM Gliwice
nowa hala
Fot. J.Mrozowska
Nowa inwestycja przy I LO
Fot. UM Gliwice
nowa hala 2
Fot. J.Mrozowska
Prezydent Gliwic Adam Neumann zwiedza nową halę z dyrektorem Sarkowiczem
Po terenie nowo oddanej inwestycji oprowadzał prezydenta Gliwic Adama Neumanna dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego, Adam Sarkowicz. Fot. D. Nita-Garbiec/UM Gliwice
Prezydent Gliwic zwiedza halę I LO z dyrektorem Sarkowiczem Po terenie nowo oddanej inwestycji oprowadzał prezydenta Gliwic Adama Neumanna dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego, Adam Sarkowicz. Fot. D.Nita-Garbiec/UM Gliwice
wnętrze nowej hali Fot. J.Mrozowska
wnętrze hali Fot. J.Mrozowska
nowe boisko Fot. UM Gliwice
nowa hala Fot. J.Mrozowska
Nowa inwestycja przy I LO Fot. UM Gliwice
nowa hala 2 Fot. J.Mrozowska
Prezydent Gliwic Adam Neumann zwiedza nową halę z dyrektorem Sarkowiczem Po terenie nowo oddanej inwestycji oprowadzał prezydenta Gliwic Adama Neumanna dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego, Adam Sarkowicz. Fot. D. Nita-Garbiec/UM Gliwice

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking