Więcej zieleni i kolorów

Added: 13.04.2021 / Section:
żonkile Fot. materiały ZDM w Gliwicach

Na terenie miasta trwają nasadzenia w pasach drogowych i alejach. Jest kolorowo, przyjaźnie dla oka i środowiska. To nie koniec – w tym roku przybędzie około 500 drzew, 5 tys. krzewów i kilkadziesiąt tysięcy roślin rabatowych.

Przy ul. Płowieckiej Zarząd Dróg Miejskich nasadził 120 czeremch wirginijskich. Wszystkie otulono tkaniną jutową chroniącą korę przed słońcem i przegrzewaniem, a w dolnej części zabezpieczono siatką przed uszkodzeniami mechanicznymi. Przy każdym z drzew ułożono rury drenarskie, aby ułatwić rozprowadzanie wody wokół ich sytemu korzeniowego podczas podlewania.
Kwitną też wiśnie wonne na placu Inwalidów Wojennych. To nieduże, ale pięknie pachnące drzewa, które doskonale zaaklimatyzowały się w Gliwicach. Różowym kwiatostanem podkreślają urok Starówki i roztaczają przyjemny aromat. Po przekwitnięciu będą cieszyć oczy przechodniów bordowymi liśćmi.
Zakwitły też kwiaty nasadzone przez pracowników ZDM jeszcze jesienią – tylko w ubiegłym roku w pasach drogowych nasadzono ponad 16 600 cebul kwiatowych, m.in. mieszkanki narcyzów, tulipanów, krokusów botanicznych, czosnków ozdobnych i krokusów wielkokwiatowych.
Przy alei Przyjaźni nasadzono  16 lip i 900 hortensji. Zieleń w tym miejscu uzupełnią jeszcze pęcherznice kalinolistne, winobluszcz trójklapowy, bodziszek i miskant. W sumie, na odcinku alei Przyjaźni między ul. Zwycięstwa a Dworcową pojawi się 1400 nowych roślin.
Tej wiosny ZDM planuje nasadzić około 500 drzew, około 5 tys. krzewów i kilkadziesiąt tysięcy roślin rabatowych. Z kolei Miejski Zarząd Usług Komunalnych po 15 maja rozpocznie nasadzanie 39 160 roślin rabatowych, m.in.: begonii, aksamitek, lobelii, eszewerii, irezyn, szałwii, kocanek, pelargonii i żeniszków. Nasadzenia nowych drzew MZUK tradycyjnie przeprowadzi jesienią. (mf)

 

wiśnie na placu Inwalidów Wojennych
Wiśnie na placu Inwalidów Wojennych. Fot. materiały ZDM w Gliwicach
Czeremchy
Czeremchy przy ul. Płowieckiej. Fot. materiały ZDM w Gliwicach
Bratki przy ul. Franciszkańskiej
Bratki przy ul. Franciszkańskiej. Fot. materiały ZDM w Gliwicach
Bratki przy ul. Kujawskiej
Bratki przy ul. Kujawskiej. Fot. materiały ZDM w Gliwicach
wiśnie na placu Inwalidów Wojennych Wiśnie na placu Inwalidów Wojennych. Fot. materiały ZDM w Gliwicach
Czeremchy Czeremchy przy ul. Płowieckiej. Fot. materiały ZDM w Gliwicach
Bratki przy ul. Franciszkańskiej Bratki przy ul. Franciszkańskiej. Fot. materiały ZDM w Gliwicach
Bratki przy ul. Kujawskiej Bratki przy ul. Kujawskiej. Fot. materiały ZDM w Gliwicach

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking