Aleksander Nowak z nominacjami do Fryderyków

Added: 18.03.2021 / Section:
męzczyzna w koszuli, na ciemnym tle Aleksander Nowak (fot. B. Barczyk / PWM)

Aż dwie opery gliwickiego kompozytora mają w tym roku szanse na Fryderyki. Albumy „Aleksander Nowak, Szczepan Twardoch: Drach. Dramma per musica” i „Aleksander Nowak, Olga Tokarczuk: Ahat-il. Siostra bogów" 17 marca otrzymały nominacje do nagród Akademii Fonograficznej.

Wydawnictwa z kompozycjami Aleksandra Nowaka powalczą o statuetki w dwóch kategoriach: „Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej” i „Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa”.

Dramat muzyczny Aleksandra Nowaka „Drach. Dramma per musica" powstał na kanwie powieści Szczepana Twardocha, pisarza również związanego z Gliwicami. Aleksander Nowak dzięki znakomicie przyjętej premierze opery „Drach” został laureatem 10. edycji nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej 2020 w prestiżowej kategorii Wydarzenie Roku 2020. Na płycie nominowanej do Fryderyka 2021 wystąpili: Joanna Freszel (sopran), Jan Jakub Monowid (kontratenor), Sebastian Szumski (baryton), Marcin Świątkiewicz (klawesyn) i AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia.

Autorką libretta opery „Ahat-il. Siostra bogów” jest Olga Tokarczuk, która oparła je na swojej książce „Anna In w grobowcach świata”. Nowak i Tokarczuk wykorzystali w operze jeden z najstarszych mitów ludzkości – sumeryjską opowieść o Inannie, bogini miłości i wojny. Postaci śpiewały nie tylko we współczesnym języku angielskim, ale też językach dawnych: akadyjskim, łacińskim, starogreckim, prasłowiańskim oraz azteckim. Opera miała swoją premierę w 2018 roku na festiwalu Sacrum Profanum, z miejsca stając się jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych roku. Między innymi za to dzieło Aleksander Nowak otrzymał Paszport „Polityki”. W nagraniu nominowanego do Fryderyków albumu wzięli udział: Urszula Kryger, Joanna Freszel, Ewa Biegas, Jan Jakub Monowid, Łukasz Konieczny, Bartłomiej Misiuda, Sebastian Szumski, Chór Polskiego Radia oraz AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, którą dyrygował Marek Moś.

Fryderyki to nagrody polskiego środowiska muzycznego. W Akademii Fonograficznej zasiada ponad 1500 osób: muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych i dziennikarzy.

Aleksander Nowak jest uważany za jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich swojego pokolenia. Urodził się w Gliwicach, w naszym mieście rozpoczął także edukację muzyczną w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. L. Różyckiego. Studiował kompozycję na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz uniwersytecie w Louisville w Stanach Zjednoczonych. Obecnie dr hab. Aleksander Nowak jest kierownikiem Katedry Kompozycji i Teorii Muzyki AM im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Nowak jest autorem kilkudziesięciu utworów instrumentalnych i wokalno-instrumentalnych. W 2007 roku Prezydent Miasta Gliwice przyznał mu nagrodę w dziedzinie kultury, a w 2013 roku Muzeum w Gliwicach – Czytelnia Sztuki zamówiło u Nowaka utwór „Dziennik zapełniony w połowie”, któremu towarzyszyła publikacja książkowa. Kompozycje Nowaka są wykonywane na najważniejszych scenach w Polsce, z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie na czele.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking