Dwunastu gniewnych ludzi

Added: 18.02.2021 / Section:
spektakl 12 gniewnych ludzi Fot. J.Astaszow

Po długiej przerwie na scenę powracająca spektakl „Dwunastu gniewnych ludzi” Reginalda Rose’a, wciągający i aktualny dramat, który jest intrygującym wyzwaniem zarówno dla reżyserów jak i aktorów. Najbliższy seans już w piątek, 19 lutego, w Teatrze Miejskim przy ul. Nowy Świat.

Dwunastu przysięgłych rozpoczyna obrady. Mają orzec o winie lub niewinności młodego człowieka oskarżonego o brutalne zabójstwo swego ojca. Ilość faktów i dowodów jest miażdżąca, wyrok wydaje się oczywisty, ławnicy są jednomyślni. Jednak pierwsze głosowanie przynosi rozłam – jeden z uczestników procesu traci pewność czy wina chłopca jest oczywista.

Oryginalnie sztuka Reginalda Rose’a została napisana dla dwunastu mężczyzn. Taką wersję pamiętamy również z filmu. W wersji gliwickiej na scenie zobaczymy siedem kobiet i pięciu mężczyzn. Bohaterów dzieli nawet 70 lat, mają różną przynależność społeczną, narodowościową, religijną oraz wykształcenie, stan majątkowy i kodeks moralny. Czy dwanaście przypadkowych osób zamkniętych na wiele godzin w jednym pomieszczeniu znajdzie jedno rozwiązanie? Jaki będzie wynik sprawy? Winny czy niewinny?

Spektakl „Dwunastu gniewnych ludzi” w reżyserii Adama Sajnuka, według scenariusza Reginalda Rose’a przeznaczony jest dla widzów od lat 16. Terminy  spektakli: 19 lutego (godz. 19.00), 20 lutego (godz. 19.00) i  21 lutego (godz. 18.00). (mf)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking