Spokojnie, to tylko ćwiczenia

Added: 25.01.2021 / Section:
strażacy w jeziorze Fot. materiały Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 PSP Gliwice-Łabędy

Grupa strażaków z Łabęd stąpa po cienkim lodzie. Nagle lód się załamuje i jeden ze strażaków wpada do jeziora. Na szczęście to kontrolowane ćwiczenia i nikomu nic się nie stało. Ale strażacy trenują nadal. Wszystko po to, by wiedzieć jak pomóc osobom, pod którymi zarwał się lód.

Ośrodek Wypoczynkowy w Czechowicach cieszy się ogromną popularnością, zwłaszcza latem. Jednak od pewnego czasu wzmożona jest również aktywność zimowa – nie brakuje spacerowiczów, dzieci z sankami, narciarzy biegowych i morsów. W trosce o ich bezpieczeństwo przez cztery dni strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łabędach ćwiczyli na czechowickim jeziorze skuteczną pomoc osobom, które wpadły do wody pod zarwanym lodem.

Temperatury są dodatnie i lód jest osłabiony, jednak ludzie nadal chodzą po zmrożonej tafli jeziora – podczas ćwiczeń widzieliśmy ślady. Lód ma obecnie nie więcej niż 5 cm grubości i załamał się pod jednym z naszych strażaków. W przypadku spacerowiczów, którzy nie są przygotowani na takie sytuacje, spacer po lodzie może skończyć się tragicznie. W zimnej wodzie organizm wychładza się bardzo szybko. Szanse, że pomoc dotrze na czas z każdą chwilą maleją. Dlatego nie wchodźmy na zamarznięte jeziora, a wybierając się na morsowanie powiadommy najbliższych, gdzie się wybieramy lub zabierzmy ze sobą osobę towarzyszącą – przestrzega starszy kapitan Marcin Gubała z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 PSP Gliwice-Łabędy.

Należy pamiętać, że przede wszystkim sami powinniśmy zadbać o swoje bezpieczeństwo – mamy na nie ogromny wpływ.

–  Morsowanie stało się modą i coraz więcej osób korzysta z tej formy hartowania organizmu. Uczulamy jednak, by robić to rozsądnie, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Dobrą praktyką jest morsowanie w większej grupie lub z osobą nam towarzyszącą, która nawet jeśli nie zażywa kąpieli, obserwuje nas z bliskiej odległości. Zwracajmy uwagę przede wszystkim na własne bezpieczeństwo. Kierujemy również apel do osób odwiedzających Ośrodek, aby nie wchodziły na taflę jeziora. Pokrywa lodu nie jest wystarczająco mocna i w każdej chwili może się zarwać pod ciężarem człowieka – dodaje Iwona Janik, kierownik Ośrodka Wypoczynkowego w Czechowicach. (mf)

ćwiczenia strażaków na jeziorze
Fot. materiały Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 PSP Gliwice-Łabędy
ćwiczenia na jeziorze w Czechowicach. Dwóch strażaków na lodzie
Fot. materiały Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 PSP Gliwice-Łabędy
wozy strażackie w ośrodku w Czechowicach
Fot. materiały Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 PSP Gliwice-Łabędy
ćwiczenia strażaków na jeziorze Fot. materiały Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 PSP Gliwice-Łabędy
ćwiczenia na jeziorze w Czechowicach. Dwóch strażaków na lodzie Fot. materiały Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 PSP Gliwice-Łabędy
wozy strażackie w ośrodku w Czechowicach Fot. materiały Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 PSP Gliwice-Łabędy

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking