Taki był rok cz.1. Solidne podstawy rozwoju

Added: 07.01.2021 / Section:
baner - Kontynuacja i rozwój pomimo pandemii

Co w 2020 r. udało się w Gliwicach zrealizować? Jakie inwestycje zostały zakończone?

Szanowni Państwo,

miniony rok był z pewności bardzo trudny dla wielu z nas. Upłynął pod znakiem pandemii i związanych z nią obaw oraz wyrzeczeń. Dla mnie tym trudniejszy, że był pierwszym rokiem mojej pracy na stanowisku prezydenta Gliwic. Wraz z objęciem tego stanowiska zobowiązałem się do realizacji  programu, w myśl którego Gliwice mają nadal dynamicznie się rozwijać i być najbardziej komfortowym miastem do życia.

Przełom roku skłania do podsumowań. Chciałbym przedstawić Państwu sprawozdanie z działań, które wraz ze współpracownikami podejmowaliśmy w ciągu minionych 12 miesięcy. Myślę, że mimo wielu niewiadomych, przeciwności i trudnej sytuacji  gospodarczej, jako gliwiczanie możemy być dumni z tego, jak wiele w tym czasie udało się nam osiągnąć. Było to możliwe dzięki mobilizacji i wielkiemu zaangażowaniu nas wszystkich. Bardzo za to dziękuję. Dzisiaj, dzięki konsekwencji, odpowiedzialności i rozsądnemu gospodarowaniu możemy mieć pewność, że realizacja wielu kluczowych dla rozwoju Gliwic i komfortu życia gliwiczan inwestycji i przedsięwzięć nie jest zagrożona. Możemy nadal z optymizmem spoglądać w przyszłość.

Adam Neumann

Prezydent Gliwic

PORT LOTNICZY GLIWICE

10 grudnia 2020 r. oficjalnie oddano do użytku zmodernizowaną płytę gliwickiego lotniska z nową, utwardzoną drogą startową o długości 920 m, drogą kołowania i płytą postojową, a także infrastrukturą okalającą: parkingami, drogami dojazdowymi i biegnącą dookoła lotniska ścieżką rowerową. Obiekt ma status lotniska publicznego niepodlegającego certyfikacji, pozwalający na wykorzystywanie go m.in. dla lotów biznesowych, sportowych oraz małego ruchu cargo.

JEDZIEMY OBWODNICĄ

Dwie istotne części jednej z najważniejszych drogowych inwestycji w Gliwicach zostały ukończone. We wrześniu do użytku kierowców oddano 3,5 km odcinek zachodniej obwodnicy miasta łączący ul. Rybnicką z Daszyńskiego. Gotowa jest także część południowej obwodnicy miasta. Od grudnia kierowcy mogą jeździć prawie 2 km odcinkiem łączącym ul. Bojkowską z Pszczyńską. Inwestycja tworzy dogodniejsze połączenie z węzłem autostradowym Gliwice Sośnica i zapewnia lepszy dojazd do rozbudowujących się firm logistycznych znajdujących się w tym rejonie.

NOWY POTENCJAŁ NOWYCH GLIWIC

Nowe Gliwice to centrum nowoczesnego przemysłu, skupiające kilkadziesiąt firm z branży nowych technologii, a jednocześnie funkcjonalna miejska przestrzeń. Dzięki zdobyciu kolejnych środków z UE, GAPR utworzy tam nowe działki pod działalność mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Teren inwestycyjny Nowych Gliwic powiększy się o 9 ha.

TECHNOPARK SIĘ ROZRASTA

W październiku rozstrzygnięto przetarg na budowę Inkubatora Nowoczesnych Technologii – trzeciego budynku Technoparku. Na ten cel Technopark pozyskał w sierpniu 5 mln zł dofinansowania z funduszy europejskich.

GLIWICE WCIĄŻ NA SZCZYCIE

Pierwsze miejsce wśród miast na prawach powiatu w Rankingu Samorządów 2020 przeprowadzonym przez dziennik „Rzeczpospolita”, trzecie miejsce w prestiżowym rankingu „Bogactwo samorządów” magazynu „Wspólnota” w kategorii miast na prawach powiatu oraz potwierdzone przez Fitch Ratings ratingi Gliwic, na najwyższym możliwym do uzyskania w Polsce poziomie, jasno wskazują, że sytuacja finansowa miasta jest dobra, a perspektywa rozwoju – stabilna, pomimo stale zwiększających się obciążeń dla samorządowych budżetów i trudnej sytuacji epidemicznej.


Czytaj także:

strona z wypowiedzią prezydenta Gliwic
strona Solidne podstawy rozwoju
strona z wypowiedzią prezydenta Gliwic
strona Solidne podstawy rozwoju

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking