Odszedł Wojciech Pszoniak

Added: 19.10.2020 / Section: / pdf
Wojciech Pszoniak Wojciech Pszoniak (fot. A. Witwicki / UM Gliwice)

Wojciech Pszoniak, wybitny aktor i Honorowy Obywatel Gliwic, zmarł 19 października. Był jednym z gigantów powojennego teatru i filmu.

Wojciech Pszoniak urodził się 2 maja 1942 roku we Lwowie. Dorastał w Gliwicach, do których dotarł jednym z ostatnich transportów, razem z Adamem Zagajewskim. Pszoniak zamieszkał z rodzicami w mieszkaniu przy ul. Arkońskiej.

Po ukończeniu szkoły podstawowej (przy ul. Zimnej Wody) grał między innymi w orkiestrze wojskowej. Jako uczeń średniej szkoły muzycznej był w klasie oboju. Na gliwickim lotnisku latał i skakał ze spadochronem. W naszym mieście odbył też służbę wojskową. Jako przyszły człowiek sceny żywo interesował się życiem kulturalnym – obracał się w gliwickim towarzystwie jazzowym, które wówczas współtworzyli pianista Jan Kwaśnicki, basista Maciej Ropski i perkusista Adam Jędrzejowski. Wojciech Pszoniak grywał z nimi na saksofonie.

To właśnie w Gliwicach podjąłem decyzję, że będę aktorem – mówił Pszoniak w 2007 roku.

W naszym mieście stawiał też pierwsze kroki w tej profesji – występował między innymi w klubie Gwarek i Spirali. Zagrał także w słynnej – pierwszej w Polsce – inscenizacji „Ślubu” Witolda Gombrowicza w reżyserii Jerzego Jarockiego (w 1960 roku).  Później wyjechał na studia aktorskie do Krakowa i wyprowadził się z Gliwic. Jako aktor zrobił międzynarodową karierę – w teatrze grał u Konrada Swinarskiego, Zygmunta Hübnera, Jerzego Gruzy. Do ról filmowych zatrudniali go Jerzy Kawalerowicz, Filip Bajon,  Volker Schlöndorff i Andrzej Wajda, w którego filmach stworzył niezapomniane kreacje – Moryca w „Ziemi obiecanej”, Robespierre'a w „Dantonie” i Korczaka. Mieszkał we Francji. W 2012 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gliwic.

aktor przy Zamku Piastowskim
Przy Zamku Piastowskim (fot. A. Witwicki / UM Gliwice)
Wojciehc Pszoniak stoi na widowni
W kinie Amok (fot. A. Witwicki / UM Gliwice)
aktor przy Zamku Piastowskim Przy Zamku Piastowskim (fot. A. Witwicki / UM Gliwice)
Wojciehc Pszoniak stoi na widowni W kinie Amok (fot. A. Witwicki / UM Gliwice)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking