Etnoprojekt w Muzeum

Updated: 05.10.2020 / Section: / pdf
  Kolędowanie z betlejką, Kozłów (pow. gliwicki), nie później niż 1927 r. fot. P. Schau / materiały organizatora

Fotograficzna wystawa plenerowa i książkowa publikacja na temat górnośląskiej obrzędowości zainteresują nie tylko miłośników etnologii. W ramach projektu dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum w Gliwicach po raz pierwszy zaprezentowało szerokiej publiczności unikatową kolekcję zdjęć ze swoich zbiorów.

Zdjęcia zgromadzone przez Dział Etnografii gliwickiego muzeum zostały pokazane publicznie na unikatowej, plenerowej ekspozycji fotograficznej. Na wykonanych w okresie przedwojennym zdjęciach został uchwycony unikalny obraz rodzinnych tradycji i górnośląskiej obrzędowości. Dożynki, wykopki, Boże Narodzenie  to tylko część tematów, które uwiecznili w swoich kadrach działający na terenie ziemi gliwickiej fotografowie. Zdjęcia do 11 października można oglądać w Brzezince (ul. Zamojska), a od 12 do 18 października w Łabędach (ul. Przyszowska).

Więcej na temat regionalnych zwyczajów i tradycji można dowiedzieć się także z wydanego niedawno katalogu towarzyszącego wystawie. Autorką publikacji i zarazem kuratorką wystawy jest Bożena Kubit, która przez wiele lat kierowała muzealnym Działem Etnografii. Bezpłatny katalog został przygotowany zarówno w języku polskim, jak i niemieckim.

Projekt, prowadzony przez Annę Piontek, jest odpowiedzią na wielokrotnie artykułowane oczekiwania, formułowane przez osoby i środowiska pielęgnujące szybko zanikającą tradycję rodzimą. Ukazanie zatrzymanej w obrazach ulotnej przeszłości i charakteryzującej ją obrzędowości przyczynia się do zrozumienia zwyczajów, które przetrwały, choć często w zmienionej formie, do dzisiaj. Jest również niepowtarzalną możliwością poznania technik fotograficznych i życiorysów fotografów, którzy w okresie przedwojennym uchwycili na szklanych kliszach wyjątkowy obraz ziemi gliwickiej i Górnego Śląska – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor MwG.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking