Muzyka „burzy i naporu”

Updated: 28.09.2020 / Section: / pdf
muzycy z instrumentami, pozowane zdjęcie promocyjne Arte dei Suonatori (fot. materiały organizatora)

Określenie „Sturm und Drang” (z języka niemieckiego: burza i napór) odnosi się do utworów muzycznych tworzonych w latach 70. i 80. XVIII wieku w Niemczech, przez takich twórców jak bracia Carl Philipp Emanuel i Wilhelm Friedemann Bachowie. Tegoroczna, dwudziesta pierwsza edycja Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego będzie ukłonem w stronę muzyki okresu burzy i naporu i jej wielkiego spadkobiercy: Ludwiga van Beethovena. Miasto Gliwice zaprasza!

Proponujemy wspólną wędrówkę szlakiem od Bacha do Beethovena. Pozostając w kręgu silnych, pełnokrwistych uczuć, zajrzymy też na chwilę do jedynego obszaru, w którym nie gościł wszechogarniający geniusz Jana Sebastiana – świata barokowej opery – mówi Piotr Oczkowski, dyrektor Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego.

Impreza rozpocznie się w sobotę 3 października o godz. 19.30 koncertem „Na królewskiej scenie”. W kościele pw. Wszystkich Świętych (ul. Kościelna 4) zabrzmi muzyka Georga Friedricha Händla w wykonaniu Krystiana Adama Krzeszowiaka (tenor), Natalii Rubić (sopran) i The Violin Consort w składzie: Zbigniew Pilch (I skrzypce), Radosław Kamieniarz (II skrzypce), Piotr Chrupek (altówka), Bartosz Kokosza (wiolonczela), Stanisław Smołka (kontrabas) i Marta Niedźwiecka (klawesyn). 7 października w kościele pw. Wszystkich Świętych o godz. 19.30 zabrzmi sonata triowa C. P. E. Bacha o tytule programowym „Rozmowa między Sangwnikiem a Melancholikiem”. Zagra poznański zespół Arte dei Suonatori.

Na 10 października w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (ul. Daszyńskiego 2) zaplanowano koncert dwóch klawesynistek: Elżbiety Stefańskiej i Mariko Kato-Shioya. Początek o godz. 19.30.

14 października o godz. 18.30 w kościele Marcina Lutra (ul. Strzelców Bytomskich 18) rozpocznie się recital Petry Matějovej.

Ponownie po wielu latach zagości na festiwalowej estradzie pianoforte. To najpopularniejszy instrument końca XVIII i początku XIX wieku. Grali na nim i komponowali Haydn, Mozart oraz oczywiście Beethoven – mówi Piotr Oczkowski.

Ostatni koncert w ramach tegorocznego festiwalu rozpocznie się w piątek 16 października o godz. 19.00 w kościele pw. św. Bartłomieja (ul. Bernardyńska 19).  „Sztukę fugi” na organach zaprezentuje Andrzej Białko. Bachowskie arcydzieło było wielką inspiracją dla Ludwiga van Beethovena i zarazem ostatnią kompozycją kantora z Lipska, która nieprzerwanie od prawie trzystu lat oczarowuje kolejne pokolenia melomanów.

organista podczas recitalu
Andrzej Białko (fot. J. J. Bojarski / materiały organizatora)
młody mężczyzna, portret na ciemnym tle
Krystian Adam Krzeszowiak (fot. materiały organizatora)
artystka przy pianoforte
Petra Matějová (fot. materiały organizatora)
organista podczas recitalu Andrzej Białko (fot. J. J. Bojarski / materiały organizatora)
młody mężczyzna, portret na ciemnym tle Krystian Adam Krzeszowiak (fot. materiały organizatora)
artystka przy pianoforte Petra Matějová (fot. materiały organizatora)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking