„Dlaczego liczba samobójstw wśród dzieci i młodzieży w Polsce rośnie?“

Updated: 28.09.2020 / Section: / pdf
banner informacyjny – treść w aktualności

Konferencja jest organizowana przez poseł na Sejm RP Martę Golbik, przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży we współpracy z zespołem „Brain, mind and pain“ działającym przy Parlamencie Europejskim. Wydarzenie odbędzie się 2 października w budynku hali widowiskowo-sportowej Arena Gliwice w godzinach 15.30–19.00.

Inicjatywa została objęta patronatem honorowym wicemarszałek Sejmu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, przewodniczącego Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierza Karolczaka oraz Prezydenta Miasta Gliwice Adama Neumanna.

Celem organizacji konferencji jest zwrócenie uwagi na problem wzrastającej liczby samobójstw, problemów związanych z działaniem systemu opieki psychiatrycznej młodych ludzi oraz dyskusji na ten temat.

Polska znajduje się na drugim miejscu w Europie pod względem liczby samobójstw dzieci i młodzieży. Stan psychiatrii dziecięcej oraz młodzieżowej w Polsce jest dziś w dramatycznym stanie – to wynik wielu lat zaniedbania oraz braku naszej wrażliwości. Zaburzenia zdrowia psychicznego stają się jednym z największych problemów dzieci i młodzieży – zmieniający się świat, coraz większe wymagania, zalew mediów społecznościowych.

Opublikowany niedawno raport NIK pokazuje twarde, zatrważające dane dotyczące psychiatrii dziecięcej. Zawinił system, brak wrażliwości. Dziennikarze, politycy, rodzice, psychologowie, psychiatrzy, psychoterapeuci, pedagodzy, nauczyciele, przedstawiciele instytucji. To nasza wspólna sprawa, zobowiązanie i odpowiedzialność. Im więcej mówimy, tym lepiej. Dziękuję wszystkim, którzy włączają się w tą najważniejszą sprawę – mówi Marta Golbik, przewodnicząca sejmowego Zespołu ds. Psychiatrii Dziecięcej.

Podczas konferencji wraz z zaproszonymi gośćmi, wybitnymi specjalistami w dziedzinie psychiatrii, psychologii i pedagogiki dziecięcej poruszymy kwestię zdrowia psychicznego dzieci oraz młodzieży w 3 obszarach: z perspektywy młodego człowieka w obliczu bezsilności, z perspektywy leczenia, oraz z perspektywy przedstawicieli instytucji.

Zapraszamy do osobistego uczestnictwa w wydarzeniu nauczycieli, terapeutów, psychologów, psychiatrów oraz rodziców, również z dziećmi. Chęć uczestnictwa w konferencji należy zgłosić pod adres e-mailowy: monika.nowak@sejm.gov.pl.

Uwaga! Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Oprócz zaproszonych gości oraz uczestników, w wydarzeniu mogą wziąć udział internauci, dzięki planowanej profesjonalnej transmisji na żywo, która dostępna będzie na stronie poseł Marty Golbik w serwisie społecznościowym Facebook – @GolbikMarta. W trakcie debaty, po wystąpieniach prelegentów w danym panelu, zarówno uczestnicy zgromadzeni w studio, jak i widzowie internetowi, będą mogli zadawać pytania zaproszonym gościom. (mat. org.)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking