Naprawisz rower i pojedziesz darmową komunikacją

Updated: 17.09.2020 / Section: / pdf
baner

Trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. 19 września w Gliwicach będzie można naprawić rower w mobilnym punkcie napraw i przypomnieć sobie zasady pierwszej pomocy. 22 września, w Dzień bez samochodu, kierowcy pojadą komunikacją miejską za darmo – zamiast biletu wystarczy mieć przy sobie dowód rejestracyjny.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu potrwa do 22 września. W tym czasie po miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii kursuje mobilny punkt naprawy rowerów. W sobotę, 19 września w godz. od 15.00 do 19.00, będzie można z niego skorzystać przy centrum handlowym Arena przy alei Jana Nowaka Jeziorańskiego w Gliwicach. Każdy mieszkaniec będzie mógł nieodpłatnie skorzystać z pomocy specjalistów, którzy zajmą się m.in. kontrolą stanu technicznego roweru, smarowaniem łańcucha oraz regulacją hamulców i przerzutek. Dla najmłodszych, ale nie tylko, przygotowano warsztaty z zakresu bezpieczeństwa na drodze i pierwszej pomocy. Obecni będą również pracownicy Zarządu Transportu Metropolitalnego, którzy udzielą odpowiedzi na pytania związane z funkcjonowaniem komunikacji miejskiej w G-ZM. Przygotowano też specjalny narzędziownik („Nie trać czasu na dojazdy. Jak naprawić swoją mobilność – narzędziownik dla mieszkańców”), który w wersji drukowanej będzie można otrzymać w każdym z punktów informacyjnych GZM lub pobrać w wersji elektronicznej ze strony internetowej www. metropoliagzm.pl.

To nie koniec – tradycyjnie 22 września, w Dzień bez Samochodu, podróżując z dowodem rejestracyjnym, kierowcy będą mogli skorzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską Zarządu Transportu Metropolitalnego. 

Zrównoważona mobilność miejska to słowo klucz dla wydarzeń, które w tym roku zaplanowała Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Trwają prace nad dokumentem, który będzie drogowskazem we wdrażaniu tej idei w życie.

To niejako styl życia świadomych mieszkańców miast, ale również stworzenie takiego systemu komunikacyjnego, który umożliwi korzystanie z różnych środków transportu, które w danej sytuacji będą najbardziej efektywne, czyli pozwolą znacznie szybciej dotrzeć do wybranego celu. Wiemy, że na krótkich dystansach bezkonkurencyjne są rowery i podróże piesze, na dłuższych – kolej. Dlatego pracujemy nad planem, w którym opiszemy m.in. w jaki sposób mieszkańcy Metropolii aktualnie podróżują i co należy zrobić, aby chętniej zdecydowali się przesiąść z indywidualnego samochodu np. na rower – wyjaśnia Marcin Domański z Departamentu Rozwoju Społeczno-Gospodarczego GZM.

ZTM zaprasza do wzięcia udziału w wirtualnych dniach otwartych. Na profilu ZTM na portalu społecznościowym Facebook publikowane są filmy przedstawiające funkcjonowanie organizatora transportu. Można zobaczyć materiały wideo, pokazujące m.in. jak wygląda koordynowanie 1500 pojazdów, które codziennie wyjeżdżają na nasze ulice. Więcej informacji na temat wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej www.metropoliagzm.pl.

 

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking