Różewicz „teraz” w rękach aktorów z Gliwic

Updated: 01.09.2020 / Section: / pdf
aktorzy teatru fot. materiały organizatora

Teatr Miejski w Gliwicach intensywnie eksploruje przestrzenie internetu moszcząc sobie tam miejsce, testując swoją widownię i eksperymentując z nowymi środkami. Trochę dlatego, że wirus, że izolacja, a trochę, że jednak internet to teraz spory kawałek naszego życia i dlaczego teatr nie miałby mieć tam swojego stałego miejsca.

Tym razem do internetu nasi aktorzy zaprosili Tadeusza Różewicza i jego utwór „Walentynki - Poemat z końca XX wieku”.

W trzech autorskich etiudach mierzymy się z zagadnieniem miłości, jej wielowymiarowością i całym szeregiem zagadnień, które można podpiąć pod tym hasłem. W zestawie twórców brakuje kobiet. Cały projekt,  tym razem, od początku do końca zdominowali panowie. W szeregu obrazów, skojarzeń, zabaw słowem, animacją rozkładają poemat Różewicza na najmniejsze kawałki aby na powrót złożyć go według swojego klucza.

To zaledwie dziesięć minut teatru, z którym możecie zmierzyć się między przeglądaniem porannej poczty i wyświetlaną reklamą prezerwatyw, wołowym kotletem, który znudzona żona serwuje wam na obiad, czy wyznawaniem miłości osobie, z którą być może planujecie spędzić jakiś kawałek życia.

„Walentynki” to pierwsza cześć projektu „teraz” – który będziemy prezentować Państwu w sieci w tym sezonie. Następną odsłoną będzie utwór „Credo”, w której, co możemy zdradzić już dziś, wystąpią Błażej Wójcik, Przemek Chojęta i Krzysztof Prałat. Tytuł cyklu to słowo klucz,  zaczerpnięte z innego wiersza Różewicza.

Sprawdźcie czy poemat napisany na koniec wieku wciąż jest aktualny na początku wieku następnego.

Na ekranie: Michał Wolny (część I), Maciej Piasny (cześć II), Mariusz Galilejczyk (część III). Materiał złożył w jeden kawałek Krzysztof Prałat (również nasz aktor). Ojcem projektu jest Błażej Wójcik (i to też nasz aktor). Muzykę, która ilustruje ten teatralno-filmowo-internetowy klip – od pierwszej do ostatniej nuty stworzył  Marcin Luter Lutrosiński.

Do obejrzenia TUTAJ (TMG)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking