Tężnia w czerwcu

Updated: 04.03.2020 / Section: / pdf
tężnia prace Fot. UM Gliwice

Trwają intensywne prace przy budowie tężni solankowej w lesie komunalnym przy ul. Chorzowskiej.  Prace wyszły już ponad poziom gruntu, trwa montaż konstrukcji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, na solankowy relaks będzie można się tam wybrać w czerwcu.

Zgodnie z projektem pracowni Modulor Architekci tężnia ma powstać na planie prostokąta o wymiarach ok. 13 m x 40 m. Będzie miała prawie 8 m wysokości. Wokół powstanie strefa relaksu z leżakami oraz reprezentacyjny ogród, w którym zostanie wyeksponowany rosnący tam dąb szypułkowy. Dodatkowo, zostanie posadzonych w sumie ok. 700 krzewów, traw i ozdobnych bylin, m.in. trzcinniki, kostrzewy, winobluszcz i wrzosy. Pojawią się też ławki z oparciami i stojaki na rowery.

Do chwili obecnej wykonano roboty ziemne, gotowe są fundamenty, zrobiono wykopy pod zbiornik na solankę oraz część instalacji. Trwa montaż drewnianej konstrukcji .  Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem z inhalacji będzie można skorzystać już w czerwcu.

W planach Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych jest również modernizacja alejek, w pierwszym etapie zostanie zbudowane oświetlenie na 650 metrowym odcinku od ul. H. Bienka do istniejącej asfaltowej drogi przeciwpożarowej, a także budowa parkingu. 

Przypominamy, że o ile nie ma przeciwwskazań medycznych, korzystanie z tężni solankowej dobrze działa na zdrowie. Pod wpływem słońca i wiatru rozpylona solanka tworzy mgiełkę bogatą m.in. w jod, brom, magnez, sód, potas czy żelazo, dlatego przebywanie w pobliżu inhalatora jest porównywane z dobroczynnym działaniem nadmorskich spacerów, pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego, wzmacnia też system odpornościowy, wspomaga leczenie nadciśnienia tętniczego i alergii, pomaga też wypocząć i zregenerować siły. (mf)

Wizualizacja tężni
Tak będzie wyglądał gotowy obiekt. Wiz. Modulor Architekci

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking